Eismas

2021.06.13 16:56

Automobilio draudimas jį parduodant: nesutarus aiškių sąlygų problemos gali laukti ir pirkėjo, ir pardavėjo

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.06.13 16:56

Nors dažnai akcentuojama, kad parduodant automobilį itin svarbu tiksliai ir aiškiai užpildyti transporto priemonės pirkimo–pardavimo sutartį, draudikai pabrėžia, kad ne ką mažiau svarbu sutarti ir dėl automobilio privalomojo civilinės atsakomybės draudimo. Specialistai perspėja, kad tinkamai neišsiaiškinus ar „paskolinus“ draudimą finansiškai gali nukentėti tiek automobilio buvęs savininkas, tiek ir jo pirkėjas.

Neišsiaiškinus gali tekti susimokėti papildomai

Rimgaudas Bernotas, „Gjensidige“ Regresų grupės vadovas ir teisininkas, aiškino, kad automobilį pardavęs vairuotojas turi du pasirinkimus: perduoti draudimo liudijimą naujajam savininkui arba nutraukti su draudimo bendrove sudarytą sutartį.

„Pirmuoju atveju naujasis automobilio savininkas per 14 dienų turi kreiptis į draudimo bendrovę, nutraukti šį draudimo liudijimą ir apsidrausti savo vardu. Jei, nutraukus sutartį pirma laiko, lieka dalis sumokėtos įmokos, ji bus perkelta į naująją draudimo sutartį. Jei, pardavęs automobilį, buvęs savininkas draudimo liudijimą pasilieka sau, jis nedelsdamas turi kreiptis į draudimo bendrovę dėl sutarties nutraukimo. Jam bus grąžintas pinigų likutis, išskaičiavus administracines sąnaudas. Kuo anksčiau buvęs savininkas kreipsis, tuo šis likutis bus didesnis, nes jis yra skaičiuojamas ne nuo pardavimo, o nuo draudimo sutarties nutraukimo dienos“, – teigė R. Bernotas.

Draudimo bendrovės ekspertas atkreipė dėmesį, kad jei automobilio pardavėjas naujajam jo savininkui, niekur to nefiksuodamas, palieka galiojantį automobilio draudimą, o naujasis savininkas sukelia eismo įvykį, šis bus administruojamas pagal buvusio savininko draudimo sutartį. R. Bernotas įspėja, kad būtent dėl to visi eismo įvykiai bus priskirti buvusiam savininkui, o įvykių skaičius yra vienas iš faktorių, turinčių reikšmės draudimo įmokos dydžiui.

Tiesa, R. Bernotas taip pat pažymi, kad eksploatuoti automobilį, kuris apdraustas kito žmogaus – buvusio savininko – vardu yra nelegalu, todėl naujasis savininkas pagal Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo (TPVCAD) įstatymą privalo per 14 dienų perrašyti draudimo sutartį savo vardu.

„Turint tik senojo savininko sudarytą sutartį ir sukėlus eismo įvykį praėjus 14 dienų terminui, draudikas privalėtų išmokėti išmoką nukentėjusiam asmeniui, tačiau įgytų teisę išieškoti pusę išmokėtos sumos iš naujojo savininko, kuris neperrašė sutarties savo vardu“, – aiškino R. Bernotas.

Specialistas teigė, kad atvejų, kai, aiškinantis įvykio aplinkybes, paaiškėja, jog transporto priemonės savininkas jau nėra tas pats, kuris sudarė draudimo sutartį, užfiksuojama po 3–5 per mėnesį.

Svarbu viską išsiaiškinti

Rimvydas Pocius, draudimo bendrovės „Ergo“ Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas, taip pat atkreipė dėmesį, kad parduodant transporto priemonę draudimas gali būti perrašomas naujajam savininkui arba sutartis su draudiku nutraukiama, tačiau jis pabrėžia, kad tai yra vienas esminių dalykų, kuriuos privalu aptarti, kad ateityje pavyktų išvengti nesusipratimų.

„Nutraukus sutartį automobilis tampa neapdraustas ir praranda galimybę dalyvauti eisme, kol naujasis savininkas jo neapdraudžia savo vardu. Jei automobilis parduodamas su privalomuoju draudimu, tuomet naujasis savininkas per 15 dienų turi kreiptis į draudimo bendrovę, kurioje drausta transporto priemonė, kad būtų įvertinta jo rizika ir perrašoma sutartis. Jei automobilis parduotas be draudimo, tuomet senasis savininkas turi kreiptis į draudiką ir nutraukti sutartį. Atkreiptinas dėmesys, kad būtent draudimo sutarties perleidimo naujajam savininkui momentas yra esminis, o, dėl to nesutarus iki galo, kartais gali kilti nesusipratimų. Sandorio metu su pirkėju turi būti aiškiai aptarta, ar automobilis parduodamas su draudimu, ar ne. Šį punktą netgi galima įtraukti į pirkimo–pardavimo sutartį“, – pažymi R. Pocius.

Draudimo išmoką gali tekti grąžinti

Draudimo bendrovės specialistas atkreipia dėmesį, kad pasitaiko atvejų, kai draudimo perdavimo klausimas neaptariamas, o draudimo polisas paliekamas automobilyje. Tuomet naujasis savininkas bando persirašyti draudimą savo vardu, nors buvęs savininkas po pardavimo kreipiasi į draudimo įmonę dėl sutarties nutraukimo. Specialistas aiškina, kad kartais nutinka ir taip, jog senasis savininkas atiduoda draudimo polisą pirkėjui, o pats kreipiasi dėl sutarties nutraukimo. Tokiu atveju pirkėjas lieka apgautas.

„Tinkamai nesutvarkius draudimo sutarties procedūrų, nukentėti gali ir buvęs savininkas. Jeigu sutariama, kad draudimas bus „paskolintas“ naujajam savininkui parvažiuoti namo ir tokios kelionės metu padaromas įvykis, pabloginama buvusio savininko draudimo istorija.

Jei automobilis perregistruotas naujo savininko vardu, buvusiam savininkui nelaimės atveju jokios sankcijos negresia. Būtent todėl, sutarus dėl sandorio, viską kuo greičiau reikėtų užregistruoti „Regitroje“ ir taip išvengti papildomų rūpesčių“, – pataria draudimo ekspertas.

Tiesa, R. Pocius teigia, kad automobilį gali vairuoti bet kuris asmuo, nepaisant to, kieno vardu automobilis apdraustas, tačiau tokiu atveju būtina atkreipti dėmesį į draudimo sąlygas.

„Gali būti, kad draudimo sutartyje numatyta, jog vairuotojai turi turėti tam tikrą vairavimo patirtį ar apibrėžtos tam tikros šio automobilio panaudojimo veiklos. Keičiantis vairuotojams būtina tokias draudimo sutarties sąlygas įvertinti, kad įvykus eismo įvykiui netektų grąžinti gautų išmokų.

Transporto priemonių valdytojų privalomojo draudimo įstatymas numato, kad kuomet keičiasi automobilio savininkas, privalo būti pakeista ir sutartis. To nepadarius, po eismo įvykio taip pat gali tekti grąžinti gautą išmoką“, – sako pašnekovas.

Nustatoma ir piktnaudžiavimo atvejų

R. Pocius pažymi, kad draudžiant automobilius vis pasitaiko piktnaudžiavimo atvejų ar atvejų, kuomet automobilio pirkėjas ir pardavėjas iš anksto nesusitaria dėl draudimo poliso nutraukimo. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad dažniausiai pasitaikantys piktnaudžiavimo atvejai yra, kai automobilis apdraudžiamas vyresnio šeimos nario vardu, pavyzdžiui, mažame miestelyje gyvenančių tėvų ar senelių, o automobilį didmiestyje vairuoja jaunas ir patirties neturintis vairuotojas.

„Nesusitarus dėl parduoto automobilio draudimo galiojimo, „kaltė“ už eismo įvykį gali tekti ir buvusiam savininkui. Tokį atvejį prieš keletą metų fiksavome Alytuje. Pardavęs automobilį, senasis savininkas ėjo į draudimo bendrovę nutraukti draudimo sutarties, o tuo metu naujasis savininkas padarė eismo įvykį. Deja, „kaltumas“ teko ankstesniam savininkui. Tokie atvejai nėra masiškai paplitęs reiškinys, per metus užfiksuojame po keliolika tokių faktų“, – aiškina R. Pocius.

Papildoma informacija draudikams

Simonas Lisauskas, „Lietuvos draudimo“ valdybos narys, taip pat antrina kolegoms ir nurodo du kelius, kuriuos gali pasirinkti automobilio pirkimo ir pardavimo sandorį sudarę asmenys. Jis pažymi, kad dokumentų perdavimą numato TPVCAD įstatymas, todėl, pasikeitus apdraustos transporto priemonės savininkui, draudėjas gali pastarajam perduoti dokumentus, kurie patvirtina sudarytą draudimo sutartį, tačiau pagal šį įstatymą naujasis savininkas turi informuoti draudimo kompaniją per 15 dienų.

„Jei draudimo dokumentai tiesiog perduodami naujam savininkui ir automobilio savininko pasikeitimas nėra tinkamai ir laiku įforminamas „Regitroje“, buvusiam savininkui tenka atsakomybė dėl įvykių, dėl to gali suprastėti jo draudimo istorija. Dėl šių priežasčių rekomenduojame pardavus automobilį informuoti savo draudiką apie pasikeitimus. Pasikeitus automobilio savininkui draudimo kompanija turi teisę perskaičiuoti įmoką dėl rizikos pasikeitimo: įvertinti naujojo savininko vairavimo istoriją“, – sako S. Lisauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.