Eismas

2021.03.14 23:08

Pandemija smogė naudotų automobilių rinkai: nors pirkėjų mažiau, kainos padidėjusios kone 30 proc.

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.14 23:08

Naudotų automobilių prekybą ištikęs sąstingis. Dėl karantino suvaržymų turgaus nepasiekia nei pirkėjai, nei nauji automobiliai. Kauno automobilių turgaus aikštelėje parduodamų mašinų net 8 kartus mažiau nei iki karantino. Ilgiau ir atidžiau automobilius renkasi ir jų ieškantys internete. Ekspertai sako, kad kol pasiūla nedidės, nekris ir dar rudenį trečdaliu išaugusios automobilių kainos.

„Nieko gero negalėčiau aš jums pasakyti apie tai, prekyba yra mirties taške“, – konstatuoja automobiliais prekiaujantis Ramūnas.

Kauno automobilių turguje automobilį pardavinėjantis vyras sako, kad sugriežtinus karantiną pamatyti pirkėją pavyksta ne kasdien. Jų skaičius itin sumažėjo vos įvedus judėjimo ribojimus tarp savivaldybių.

Naudotų automobilių prekybą ištikęs sąstingis: kainas keičia sumažėjusi pasiūla

„Čia iš viso būna kapų tyla, nieko nebūna, žmonės moka už turgų, o nieko negauna, rezultatas nulinis“, – sako jis.

Mažiau ne tik vietos pirkėjų, bet ir atvykstančių iš užsienio. Nebeliko latvių, vos vienas kitas ukrainietis. Sutikti sako, kad kelionė į Lietuvą daug sudėtingesnė, papildomai kainuoja ir privalomi COVID-19 testai. Norint padengti kelionės išlaidas ukrainiečiai planuoja vienu metu pirkti 10 automobilių.

Čia iš viso būna kapų tyla, nieko nebūna, žmonės moka už turgų, o nieko negauna, rezultatas nulinis.

„Ukrainoje automobiliai atpigo, pas jus Lietuvoje pabrango. Skirtumas perkant čia ir parduodant Ukrainoje sumažėjo, tai ir uždirbame dabar gerokai mažiau. O ir čia atvažiavus turguje dabar sunku išsirinkti iš tokios mažos pasiūlos“, – sako automobilių pirkėjas iš Ukrainos Ruslanas Behteras.

Dėl karantino ribojimų parduoti atvežamų automobilių sumažėjo kelis kartus. Jei iki karantino turguje buvo galima rinktis iš aikštelėje sustatytų pustrečio tūkstančio automobilių, dabar jų likę tik 300.

„Anksčiau vidutiniškai 10 autovežių grįždavo per dieną. Dabar gal per savaitę du grįžta, tai tokie skirtumai“, – sako Kauno automobilių turgaus direktorius Valentinas Naujanis.

Mažesnis susidomėjimas automobiliais ir internetiniuose portaluose. Pirkėjai neskuba, daugiau laiko skiria paieškai.

Autoplius.lt vadovas Artūras Mizaras sako, kad vidutinė parduodamų automobilių kaina dabar 30 procentų didesnė. Didžiausias šuolis fiksuotas dar rudenį.

„Sudėtingiau naudotus automobilius atsivežti į Lietuvą. Tai lemia pasiūlos mažėjimą, o paklausa nėra tiek nukritusi“, – sako A. Mizaras.

Prognozuojama, kad atlaisvinus judėjimą, rinką papildžius naujiems ar naudotiems automobiliams iš Vakarų, parduodamų automobilių kainos turėtų kristi.

Skaičiuojama kad lietuviai vidutiniškai automobiliui įsigyti skiria apie 5 tūkst. eurų. Dažniausiai renkasi vidutinės ar aukštesnės klasės 10 metų senumo vokišką automobilį. Tarp perkamiausių išlieka VW, o antroje vietoje BMW markės automobiliai. Populiarėja ir miesto visureigiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt