Eismas

2020.09.15 21:16

15 sekundžių, arba gausi baudą autobuse – vilnietė, pažymėjusi bilietą telefone, vis tiek tapo pažeidėja

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.09.15 21:16

„Situacija yra nemaloni ir, kiek supratau, ne man vienai nutikusi“, – sako vilnietė, kuri įlipusi į autobusą sostinėje pasižymėjo bilietą mobiliojoje programėlėje ir vis tiek sulaukė baudos. Keleiviams yra suteikiama 15 sekundžių aktyvuoti bilietą: jei nespėja, gali tapti pažeidėjais.

Mergina nutikimu pasidalijo socialiniame tinkle ir greitai sulaukė internautų palaikymo. Nutikusia istorija ji sutiko pasidalyti ir su LRT.lt.

Mergina prisipažino, kad jai pikčiausia ne dėl 8 eurus siekiančios baudos, bet dėl kontrolierių, kurie, anot pašnekovės, net nesiruošė diskutuoti ir esą net pradėjo ją gėdinti kitų keleivių akivaizdoje.

Feisbuke mergina dalijosi savo istorija, kai įlipusi į miesto transportą ji susirado vietą, atsisėdo, pasižymėjo m.Ticket bilietą, tada pamatė kontrolierius. Pasak jos, iki kitos stotelės važiuoti reikėjo tik 20–30 sekundžių, o įlipę kontrolieriai pasakė, kad bilietas pažymėtas per vėlai.

Jos skaičiavimu, nuo bilieto aktyvavimo pradžios praėjo mažiausiai minutė, kol kontrolierius priėjo prie jos, o pagal „Susisiekimo paslaugų“ reglamentuotą tvarką keleiviai turi 15 sekundžių m.Ticket bilietui pasižymėti. Dėl to mergina nesutiko su kontrolierių pasakymu, kad jos bilietas negalioja ir ji privalo eiti į kontrolierių mikroautobusą.

„Niekur nenurodyta, kad bilietas turi būti aktyvuotas, pavyzdžiui, 3 minutėmis anksčiau. Nurodyta, kad turi būti aktyvuotas, sulaukus 15 sekundžių žymos. Mano situacijoje išvis buvo praėję jau gal pora minučių“, – LRT.lt pasakojo mergina.

Vilnietė sako, kad kontrolieriai esą bendravo šaltai, nesivėlė į jokias diskusijas. Merginai buvo nurodyta išlipti iš autobuso, tačiau ji nenorėjo sutikti.

„Sakiau, kad neprivalau, kadangi turiu bilietą, jis pažymėtas ir jis buvo pažymėtas anksčiau, nei jie įlipo. Sakė, kad tada gali kviesti policiją. Įspėjau, kad gali kviesti, bet išlipti aš neketinu. Tada pradėjo manipuliuoti, gėdinti, kad dėl manęs dabar visi lauks“, – pasakojo mergina. Ji teigė esanti pasiryžusi situacijos nepamiršti ir kreiptis į atsakingas įstaigas.

LRT.lt raštu pateiktame komentare „Susisiekimo paslaugų“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė tvirtina, kad viešojo transporto keleivių kontrolės darbuotojai kiekvieną situaciją nagrinėja atsižvelgdami į aplinkybes, tačiau kartu jie remiasi numatytomis taisyklėmis ir Administracinių nusižengimų kodeksu.

„Kadangi bauda paskirta, šiuo atveju viešojo transporto kontrolė įvertinusi visas aplinkybes užfiksavo faktą, jog bilietas, panašu, buvo žymimas jau kontrolės metu. Visgi iš pateiktos informacijos trūksta konkrečių faktinių duomenų, norint detaliai įvertinti, kada bilietas buvo pažymėtas, kada pradėta bilietų kontrolė“, – komentavo specialistė.

Ji pabrėžia, kad keleivis laikomas važiuojančiu be bilieto, jei pateikia jau kontrolės metu pažymėtą arba aktyvuotą bilietą. Keleivių kontrolės pradžia – tai momentas, kai autobusas ar troleibusas privažiuoja stotelės, prie kurios artėjama ir kurioje vykdoma kontrolė, įvažą. Pasak jos, lipdami į viešąjį transportą keleiviai turi būti iš karto pasiruošę aktyvinti bilietą Vilniečio kortelėje arba mobiliojoje programėlėje.

M. Bielinytė primena, kad nuo praėjusių metų bilietui mobiliosiose programėlėse m.Ticket ir Trafi aktyvinti skiriamas 15 sekundžių laikas, tai reiškia, jog paspaudus mygtuką „aktyvinti“ bilietas per tiek laiko aktyvinamas ir gali būti paruoštas kontrolei.

„Pastebime, kad gana nemaža dalis mobiliųjų programėlių naudotojų bilietus aktyvina jau kontrolės metu, o toks bilietas pagal taisykles negalioja. Dėl šios priežasties, atlikę įvairias naudotojų elgesio analizes ir pasidomėję gerosiomis kitų šalių praktikomis, nusprendėme įvesti 15 sekundžių atidėjimo laikotarpį bilietui aktyvinti“, – teigė M. Bielinytė.

Specialistė primena, kad jei keleiviai nesutinka su paskiriama bauda ar turi klausimų dėl jos, jie gali kreiptis į Viešojo transporto kontrolės skyrių el. paštu VTkontrole@vilniustransport.lt arba atvykti į nagrinėjimą – posėdžio vieta ir paskirtas laikas visuomet nurodomas administracinių nusižengimų protokole.