7 Kauno dienos. Pirmosios feministės, Lenino šlovintojo gatvė Garliavoje ir šių dienų Rusija

Čiurlionio muziejus – tapatybės beieškant

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus pradeda švęsti jubiliejinius 100-uosius gyvavimo metus. Specialiai šiai progai rengiama ekspozicija „Tapatybės beieškant. XX amžiaus pradžia, iki 1940 metų“, kurioje pristatomas lietuvių dailės aukso fondas. Vieni jo kūriniai grįžo iš užsienio, kiti metų metus fonduose laukė savo eilės. Pirmasis sintetinis plastikas, Rimšos kepurė, pamiršti menininkai ir pirmosios feministės.

„Tada buvo labai svarbus laikas, kai žmonės klausė, kas mes esame. Dabar ir vėl ateina tas laikas, kai žmonės išsiblaškę po pasaulį, klausia, kas mes tokie ir kokia mūsų tapatybė“, – pasakoja parodos kuratorė ir muziejaus vadovė Daina Kamarauskienė.

Poetas Montvila – minėti ar neminėti

„Ateina genijai ir vėl išnyksta, atėjo Leninas visiems laikams“, – šio ketureilio šiandien beveik negirdėti, tačiau sovietmečiu dažnas jį galėjo pakartoti net prikeltas viduryje nakties. Nors Kaune su V. Montvilos reliktais atsisveikinta prieš 30 metų, tačiau Garliavoje iki šiol išlikusi gatvė, pavadinta proletariato dainiaus vardu.

„Pati poezija yra kolaboravimas, nes tai yra propagandos įrankis, už pinigus. Montvilos žmonos atsiminimuose yra labai aiškiai parašyta, kad šeimoje atsirado červonsų, kurie buvo slepiami už veidrodžio“, – pasakoja LR Seimui pažymą rengusi archyvų tyrėja Daiva Vilkelytė.

Jūsų laikas 450

Politologas doc. dr. Bernaras Ivanovas. Apie neramią šių dienų situaciją Rusijoje, aktyvisto Aleksejaus Navalno vaidmenį ir Europos Sąjungos reakciją į tai. Kokią poziciją turėtų užimti Lietuva?

„Mūsų dabartinis užsienio reikalų ministras dar turi nemažai išmokti. Stipraus užsienio reikalų ministro aš kol kas nematau. Jam reikia stengtis išgryninti vertybinę poziciją ir galbūt net pasimokyti iš savo senelio prof. Vytauto Landsbergio. Mekenimas ir mikčiojimas čia nepadės. Nesvarbu, kad dabar nesam imperijos dalimi, bet mes esame imperijos priemiestis ir grėsmės didesnės negu realios“, – sako B. Ivanovas.


Pirmosios feministės, Lenino šlovintojo gatvė Garliavoje ir šių dienų Rusija – LRT PLIUS laidoje „7 Kauno dienos“ sekmadienį, 11.30 valandą.