Panorama. Ruošiantis galimai nelaimei Astrave, nerimo kelia stringantis savivaldybių pasirengimas (su vertimu į gestų k.)

Baltarusijoje tęsiantis protestams, padėtį šalyje vakarai aptaria su Rusijos prezidentu. Vokietijos kanclerė Vladimirui Putinui sakė, kad Baltarusijoje turi būti paleisti politiniai kaliniai ir nenaudojamas smurtas. Kremlius praneša, kad Putinas kalbėjo, kad Maskvai nepriimtini bandymai kištis į Baltarusijos reikalus. Su Putinu apie Baltarusiją kalbėjosi ir Prancūzijos prezidentas, Europos Vadovų tarybos pirmininkas. Rytoj bendrijos lyderiai vaizdo ryšiu kalbėsis apie padėtį Baltarusijoje. Aliaksandras Lukašenka opozicijos inicijuojamą koordinacinį komitetą vadina bandymais perimti valdžią ir žada atvėsinti, kaip jis sako karštakošius. Opozicijos kandidatė Svetlana Cichanouskaja, pasveikinusi su gimtadieniu kalintį vyrą, perdavė ir jo žinutę – tęsti protestus.

Baltijos šalių parlamentai atsisakė pripažinti Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatus. Į neeilinį posėdį dėl padėties Baltarusijoje susirinkęs Lietuvos Seimas beveik vienbalsiai priėmė rezoliuciją, kuria skelbia Baltarusijos rinkimų rezultatus suklastotais ir kviečia reikalauti naujų ir tarptautinius skaidrumo standartus atitinkančių rinkimų.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai kitą savaitę planuoja vykti į Baltarusiją stebėti ten vykstančių procesų. Delegacijai vadovaus parlamentaras Gediminas Kirkilas. Jo teigimu, jei Lietuvos parlamentarams pavyks patekti į Baltarusiją, tikimasi susitikimų tiek su pilietinės visuomenės atstovais, tiek su dabartine valdžia.

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinus 38 naujus koronaviruso, specialistai sako, kad tai – didžiausias naujų susirgimų skaičius šį mėnesį, bet išaugę skaičiai dar nėra antroji koronaviruso banga. Tuo metu prezidentūra pasigenda aiškios strategijos, jei kiltų antroji pandemijos banga. Premjeras sako, kad planas seniai sukurtas – numatyta įsigyti apsaugos priemonių, kad nereikėtų pirkti paskubomis. Medikai skundžiasi, kad gydymo įstaigos dar nėra gavusios žadėtų kompensacijų po pirmosios koronaviruso bangos, o jau turi ruoštis naujai.

Jungtinėse Valstijose prasidėjo demokratų partijos suvažiavimas. Turėjęs vykti Milvokyje, renginys perkeltas į virtualią erdvę. Pirmąją suvažiavimo dieną į rinkėjus kreipėsi ne tik demokratai, bet ir respublikonai, raginę balsuoti už Joe Bideną. O buvusi pirmoji ponia Michelle Obama sakė, kad Donaldas Trumpas – netinkamas prezidentas. Bideno kandidatūrą demokratai tvirtins šiandien, o ketvirtadienį renginį vainikuos jo kalba. Iš Vašingtono – Aurimas Piečiukaitis.

Specialus tribunolas Hagoje paskelbė verdiktą dėl didžiausio 2005-ųjų teroro išpuolio Libane – ekspremjero Rafiko Hariri susprogdinimo. Teisėjai paskelbė kaltu vieną iš keturių kaltinamųjų šiitų judėjimo „Hezbollah“ narį Salimą Ayyashą. Jis nuteistas už akių. Jungtinių Tautų remiamas tribunolas taip pat nusprendė, kad nepakanka įrodymų su sprogimu sieti Siriją, palaikusią „Hezbollah“ vadovybę. Rafiko Hariri sūnus, taip pat buvęs Libano premjero prareiškė sutinkantis su tribunolo verdiktu. 2005-aisiais atsistatydinęs įtakingasis premjeras Rafikas Hariri žuvo, kai prie jo vilkstinės sprogo furgonas su 3 t. sprogmenų, dar žuvo 21 žmogus, per 200 sužeisti. Grupuotė „Hezbollah“, tebeturinti didelę įtaką Libano politikai, atsisako verdiktą pripažinti, o tribunolą laiko politiškai motyvuotu.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad valstybė ruošiasi blogiausiam scenarijui dėl Baltarusijos atominės elektrinės. Nerimo kelia stringantis savivaldybių pasirengimas ir tai, kad vėjo kryptys iš Baltarusijos – nepalankios. Radiacinės saugos centras sako, kad, įvykus avarijai, padarinius justų kone visa Lietuva – didėtų apšvita ir onkologinių susirgimų atvejų. Ir nors kalio jodido tabletes jau gavo didžioji dalis rytinių Lietuvos rajonų, Vilniuje dalybos toliau stringa.

Lygių galimybių kontrolierė teigia, kad Lietuvos kino ar meno kūrėjai diskriminuojami dėl amžiaus. Kultūros ministerija stipendijų siekiančius vyresnius kūrėjus vertina mažesniu balu nei jaunus, iki 35-erių metų amžiaus. Ministerija teigia keisianti stipendijų skyrimo tvarką. Pasak Kinematografininkų sąjungos vadovo, situacijų, kuriose meno kūrėjai diskriminuojami dėl amžiaus pasitaiko dažnai.

Lukiškių kalėjimas, jį uždarius, tampa vis populiaresnė erdvė teatrams, koncertinėms organizacijoms čia rengti koncertus, rodyti spektaklius. Vilniaus mažasis teatras čia pradeda rodyti spektaklių programą, skirtą teatro 30-mečiui. Rytoj čia bus rodomos spektaklio „Čia nebus mirties“ ištraukos.

Protestai Baltarusijoje įkvėpė ir menininkus išreikšti savo nuomonę apie Lukašenkos režimą. Socialiniuose tinkluose įkurta nauja meno platforma, kurioje ne tik Lietuvos, bet ir užsienio menininkai savo kurtais plakatais išreiškia solidarumą protestams Baltarusijoje.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau