Panorama. STT sulaikė piktnaudžiavimu įtariamą Šiaulių apygardos teismo teisėją (su vertimu į gestų k.)

Didžiausios Europos Parlamento partijos Aliaksandrą Lukašenką paskelbė nepageidaujamu asmeniu ir pareikalavo, kad Maskva nesikištų į Baltarusijos reikalus. Baltarusijoje šiandien streikavo didžiosios gamyklos, prie jų prisidėjo ir 100 Baltarusijos valstybinės BELTELERADIO darbuotojų. Vienoje iš pramonės milžinių apsilankęs A. Lukašenka buvo nušvilptas, bet pareiškė, kad nauji rinkimai – tik per jo lavoną.

Lietuvoje prieglobstį radusi buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja kreipėsi į baltarusius ir teigia esanti pasiruošusi tapti nacionaline šalies lydere. Savaitgalį Rusijai pažadėjus karinę pagalbą Minskui, pasak užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, kyla Rusijos karinės invazijos į Baltarusiją grėsmė. Baltarusija šiandien pradeda ir neplanines karines pratybas prie Lietuvos ir Lenkijos sienos.

Parlamentui rytoj planuojant Baltarusijoje vykusius prezidento rinkimus pripažinti suklastotais, parengto rezoliucijos teksto nepasirašė tik Seimo Lenkų rinkimų frakcijos atstovai. Valdančiajai koalicijai priklausantys politikai sako nieko apie tai nežinantys, nes tokio siūlymo nesulaukė. Ir atmeta, kad tai susiję su frakcijos nario Zbignevo Jedinskio pareiškimu, kuriuo esą pateisinama Baltarusijos režimo naudojama jėga prieš taikius demonstrantus. Valdančiosios koalicijos lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad dėl tokių pareiškimų koalicijos negriaus.

Epidemiologai perspėja, situacija dėl COVID-19 panašėja į kovo mėnesį. Vyriausybė priėmė sprendimus, kurie aktualūs ir keliaujantiems Lietuvos piliečiams ir užsieniečiams. Atšaukė iki šiol galiojusį draudimą į Lietuvą atvykti užsieniečiams iš viruso itin paveiktų šalių. Dabar atvykstantiems iš valstybių, kur atvejų skaičius viršija 25 100-ui tūkst. gyventojų, reikia ne seniau nei prieš tris paras atlikti koronaviruso testą ir atsivežti gautą neigiamą atsakymą. Toks testas, tik jau Lietuvoje, bus būtinas ir iš tokių šalių grįžusiems Lietuvos piliečiams.

Specialiųjų tyrimų tarnyba sulaikė piktnaudžiavimu tarnyba ir kyšininkavimu įtariamą Šiaulių apygardos teismo teisėją Raimundą Jurgaitį. Pasak STT, apie galimus nusikalstamus teisėjo veiksmus duomenų gauta tiriant galimą korupcinę veiklą. STT Šiaulių valdybos pareigūnai atliko apklausas, kratas asmenų darbo vietose bei namuose. Generalinė prokuratūra informavo, kad surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad Raimundas Jurgaitis, dirbdamas Šiaulių apygardos teismo teisėju, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, savo naudai tiesiogiai pažadėjo ir susitarė su asmeniu priimti iš jo kyšį.

Lietuvos ir užsienio aukštosios mokyklos ruošiasi įvairiems scenarijams, kaip tęsti mokslus rudenį. Dauguma Lietuvos aukštųjų mokyklų investuoja į filmavimo įrangą, kad užklupus antrajai koronaviruso bangai persikeltų į nuotolinį mokymą.

Paramą Baltarusijos protestuotojams reiškia ir mūsų šalies poetai, susirinkę bendrai iniciatyvai „Laisvė – svarbiausia!” Solidarumą kaimynams kūrėjai išreiškė skaitydami baltarusių poetų eiles.

Pandemija pakoregavo filmų kūrėjų šiųmečius darbus – pavasarį planuoti filmavimai prasideda tik dabar. Tikimasi, kad galima antra COVID-19 banga atnaujintų darbų nesužlugdys, tačiau apsunkinti atsigavimą gali tai, kad kino teatrai dirba ne visu pajėgumu, o pajamas gerokai apkarpė atšaukti Lietuvoje planuoti filmuoti užsieniečių projektai.

Šiandien Milvokyje, Viskonsino valstijoje, prasidės Jungtinių Amerikos Valstijų Demokratų partijos suvažiavimas. Dėl koronaviruso pandemijos didžioji dalis keturias dienas truksiančio suvažiavimo perkelta į virtualią erdvę. Net svarbiausioji dalis – Joe Bideno nominavimas demokratų kandidatu į prezidentus – vyks nuotoliniu būdu.

Nacionaliniame Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muziejuje – trys naujos parodos, skirtos Tautodailės metams. Jų rengėjai sako norintys, kad lankytojai parodose pasivaikščiotų, pajustų, pamedituotų ir šimtus metų iš kartos į kartą perduotose eksponatuose rastų lietuviškumo kodą.

Baigiamos skaitmeninti Lietuvos vyskupijų metrikos. Jos bus prieinamos visuomenei nuo kitų metų. Neabejojama, kad tai palengvins genealogų ir istorikų darbą. Nors, lyginant su kaimyninėmis šalimis, Lietuva elektroninio paveldo srityje – dar naujokė.

Su vertimu į gestų k.

Ved. Eglė Bučelytė.