Panorama. Baltarusijoje streikai ir protestai nesibaigia (su vertimu į gestų k.)

Baltarusija šį vakarą atrodo arti lūžio taško, kai dešimtys tūkstančių protestuoja prie vyriausybės rūmų, o prieš prezidentą streikuoti sukilo didžiųjų gamyklų darbininkai. Sviatlana Cichanouskaja sudarė tarybą valdžios perėmimui koordinuoti, nors Aliaksandras Lukašenka sako esąs gyvas ir Minske. Pasipiktinimo bangą sukėlė jo šaipymasis iš streikuotojų. Valdžia ne tik nebenaudojo jėgos, bet ir paleido daugiau kaip du tūkstančius sulaikytųjų, o ministras atsiprašė. Paleistieji pasakoja patyrę žvėriškus kankinimus.

Su Estijos prezidente susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jo pasiūlytas planas, kaip sureguliuoti krizę Baltarusijoje, padėjo pristabdyti smurtą prieš protestuotojus. Nausėda taip pat teigia, kad gaunama signalų, jog jo pasiūlymą vertina Baltarusijos valdžia. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid teigia, kad šalis yra sunerimusi dėl situacijos Baltarusijoje ir siūlo susodinti Baltarusijos opoziciją ir valdžią prie vieno stalo. Prezidentė taip pat pritarė Gitanui Nausėdai, kad negalima praėjusį savaitgalį įvykusių Baltarusijos rinkimų laikyti teisėtais.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pritarė individualių sankcijų už smurtą ir suklastotus rinkimus Baltarusijoje įvedimui. Darbo grupės pradės parengiamuosius darbus, bus sudaryti Baltarusijos pareigūnų sąrašai, kuriems bus taikomos sankcijos. 27 valstybių bloko užsienio reikalų ministrai padėtį Baltarusijoje aptarė nuotoliniu būdu neeilinėje Užsienio reikalų taryboje. Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius informavo ministrų tarybą apie Lietuvos prezidento inicijuotą, Lenkijos, Latvijos ir Estijos vadovų remiamą trijų punktų planą, susidariusiai padėčiai spręsti. Ministras taip pat pasiūlė inicijuoti specialią Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos sesiją Ženevoje.

Baltarusija neįsileido europarlamentarų Petro Auštrevičiaus ir jo kolegos iš Lenkijos Roberto Biedrono. Petras Autrevičius apie tai, kad nebus įleistas, sako sužinojęs oro uoste, kai Baltarusijos avialinijos anuliavo bilietą Baltarusijos pasieniečių nurodymu. Europarlamentarą Robertą Biedroną Baltarusijos pareigūnai sulaikė Minsko oro uoste ir deportavo į Vilnių.

Rusija paskelbė, kad 32 samdiniai, liepą sulaikyti Baltarusijoje, grįžo į tėvynę. Sanatorijoje prie Minsko sulaikius privačios bendrovės Wagner samdinius, Baltarusija apkaltino Rusiją dėl siekio destabilizuoti padėtį ir net pateikė suimtam Sviatlanos Cichanouskajos vyrui kaltinimus, esą šis su jais rengė masinius neramumus. Maskva tikino, kad kovotojai tik keliavo į kitas šalis, bet painiojosi kur. Baltarusija sako, kad dvigubą pilietybę turintis 33-ias suimtasis liko šalyje. Rusija sako, kad Baltarusija už perdavimą nieko nepaprašė, esą tai buvo draugystės gestas.

Petro Cvirkos paminklo Vilniuje likimas turėtų paaiškėti per diskusijas, rengiamas už tūkstančius eurų. Tokį sprendimą priėmė Kultūros taryba, tačiau kultūros srityje dirbantieji sako, kad tai lėšų švaistymas, o nemokamai ankščiau panašias diskusijas rengusieji sako, kad kalbų laikas jau baigtas ir reikia imtis konkrečių veiksmų, nes bendro sprendimo vis tiek nebus.

Palangoje, ant jūros kranto stovinčią sovietmečio nomenklatūros vilą „Auska“ Turto bankas kitąmet ketino parduoti. Tačiau tam pasipriešino kurorto savivaldybė – esą vilą privatizavus, ant jūros kranto jos vietoje galėtų išdygti dar vienas privatus statinys, o gal net visas kvartalas su uždara teritorija. Kultūros paveldo departamento atstovai sako, kad vila nėra saugotinas objektas.

Karantinas paskatino festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ rengėjus ne tik keisti festivalio programą, perkelti ją iš pavasario į rudenį, bet ir iš laukui pritaikytų spektaklių pirmą kartą sukūrė atskirą Vasaros programą. Joje jau rodyti čekų ir vengrų kūrėjų darbai, o rytoj ir poryt ją baigs Lietuvos kūrėjų pasirodymai.

Sportas. Orai.

Ved. Marijus Žiedas.