Žinios. Uraganas „Isaias“ smogė JAV – paskelbtas pavojingų potvynių pavojus

Prezidentas šiuo metu susitinka su atsakingų institucijų atstovais aptarti COVID-19 viešuosius pirkimus. Gitanas Nausėda pasikvietė Viešųjų pirkimų tarnybos, Valstybės kontrolės ir Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovus. Tyrimą dėl 6 mln. eurų vertės greitųjų koronaviruso testų pirkimo atliekantys pareigūnai vakar paskelbė, kad įtarimai pareikšti Sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei. Ji netrukus pranešė, kad traukiasi iš pareigų. Šioje byloje iš viso įtarimai pareikšti šešiems asmenims.

Per praėjusią parą patvirtinta 17 naujų viruso atvejų. 4 iš jų susiję su žinomais protrūkiais, 2 – įvežtiniai iš Jungtinės Karalystės ir Vengrijos, 8 užsikrėtimo aplinkybės kol kas nėra žinomos. 6 atvejai registruoti Vilniaus apskrityje, po 5 – Panevėžio ir Kauno, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje. 2 nauji atvejai siejami su protrūkiu antstolių kontoroje Panevėžyje.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sako, kad rudenį vyksiantys Seimo rinkimai gali tapti iššūkiu. Pamažu tvirtinamas rinkimų apylinkėse dirbsiančių asmenų sąrašas, tačiau LRT turima informacija, nemažai vyresnio amžiaus darbuotojų baiminasi koronaviruso ir gali atsisakyti darbuotis apylinkėse. Pasak VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės, sulaukiama daugybės klausimų, kokios sąlygos galios vyresniems, rizikos grupėms priklausantiems darbuotojams.

Vilniaus apygardos teismas pradėjo nagrinėti buvusio Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo Valdimaro Bavėjano ieškinį dėl atleidimo. Atsakovai šioje byloje – prezidentas, Teisėjų taryba ir Seimas. Byla bus nagrinėjama uždaruose posėdžiuose.

Aliaksandras Lukašenka vidurdienį pradėjo jau du kartus atidėtą metinę kalbą, kurioje ilgametis Baltarusijos prezidentas atmetė nuogąstavimus dėl atominės elektrinės Astrave saugumo, pabrėždamas, kad jėgainė tai – Baltarusijos ateities pagrindas. Didžiausiu šių metų iššūkiu A. Lukašenka vadino koronaviruso epidemiją. Bet, pasak prezidento, Baltarusija egzaminą išlaikė. Esą tik aklas to nemato. Kalbėdamas apie Rusiją, A. Lukašenka apgailestavo, kad santykiai tarp dviejų valstybių nebe broliški – nors siejanti artima partnerystė esą išliko.

Ispanai kritikos banga sutiko į korupcijos skandalą įsivėlusio buvusio karaliaus Juano Carloso I žinią, kad jis išvyksta iš šalies ir gyvens tremtyje. 82-ejų monarchas pranešė sūnui, kad gyvens tremtyje, kai teismas pradėjo tyrimą dėl kaltinimų, kad jis gavo 100 mln. dolerių iš Saudo Arabijos.

Pagal investicijas į dirbtinio intelekto sritį, Europa nuo Jungtinių Amerikos Valstijų atsilieka 4 kartus, o nuo Kinijos – 2 kartus. Siekdama mažinti atotrūkį, Europos Komisija šiemet pristatė dirbtinio intelekto Baltąją knygą – dokumentą, kuriame surašytos siūlomos dirbtinio intelekto plėtros ir reguliavimo gairės.

Uraganas „Isaias“ smogė Amerikos Pietų ir Šiaurės Karolinų valstijoms. Prasiautęs Karibuose, kur pasiglemžė dvi gyvybes, „Isaias“ pro Floridą praslinko susilpnėjęs iki atogrąžų audros, bet sausumą Šiaurės Karolinoje pasiekė vėl sustiprėjęs iki pirmos kategorijos uragano. Jo stiprumas – beveik 39 metrai per sekundę. Stichija sukėlė liūtis, todėl paskelbtas gyvybei pavojingų potvynių pavojus.

Ne mamučiukas, bet ir ne suaugęs individas – Rusijos mokslininkai tiria puikiai išsilaikiusio paauglio mamuto liekanas. Sibiro šiaurėje, Jamalo pusiasalyje, šiauriau poliarinio rato, vietos gyventojai liepą pranešė aptikę gyvūno kaulų. Ekspedicija sugebėjo atkasti 80 proc. mamuto liekanų. Nerasta tik ilčių – gali būti, kad jos nuo kūno liekanų atsiskyrė labai seniai.

Norvegija 2 savaitėms uždraudė kruizinių laivų keliones su daugiau kaip šimtu žmonių, kai koronaviruso židinys aptiktas laive, iš kurio keleiviai jau išsilaipino šiauriniame Trumsės uoste ir grįžo į penkias šalis, tarp jų ir Latviją bei Estiją.

Orai.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau