Panorama. Derybų maratonas Briuselyje: bendrijos lyderiai nesutaria dėl pagalbos nukentėjusioms šalims (su vertimu į gestų k.)

Europos Sąjungos lyderiai, dalyvaujantys susitikime Briuselyje, pabrėžia, kad kompromiso paieškos, kokiomiis sąlygomis bendrai pasiskolintos 750 mlrd. eurų pagalbos ekonomikai fondo lėšos galėtų būti skiriamos nuo koronaviruso nukentėjusioms šalims labai sudėtingos, susitarimo šiandien gali ir nebūti. Dviem dienoms planuotas susitikimas užsitęsė trečią dieną, tačiau 27 valatybių lyderiai kviečiami tik vakare – po virtinės dvišalių ir daugiašalių konsultacijų, kiap suartinti pozicijas.

Per praėjusią parą registruota 17 naujų COVID-19 atvejų. Dešimt iš patvirtintų užsikrėtimų susiję su žinomais protrūkiais, du atvejai yra įvežtiniai iš Švedijos ir Jungtinių Valstijų, kiti – pavieniai.

Seimo kanceliarija jau ruošiasi politikų pasikeitimui – skaičiuoja kiek išmokų reikės. Patiems parlamentarams, kurie nebebus išrinkti, planuojama išmokėti apie pusantro milijono eurų. Pinigų reikės ir jų padėjėjams. Ne tik išeitinėms kompensacijoms, bet ir išmokoms už sukauptas atostogas – jų padėjėjai sukaupę tiek, kad kanceliarijai trūksta 300 000 eurų. Jei situacija nesikeistų, kanceliacija sako, kad dėl to gali nukentėti kiti darbuotojai – vėluotų algos. Seimo valdžia ramina – pinigų užteks.

Artėjant rudeniui Lietuva ruošiasi ne tik antrai koronaviruso bangai, bet ir gripo protrūkiui. Ligonių kasos jau įsigijo per 200 tūkst. gripo vakcinos dozių – maždaug 30 tūkst. daugiau nei pernai. Gydytojai ir mokslininkai neatmeta galimybės, kad rudenį koronaviruso ir gripo protrūkiai gali sutapti, o tai gali perkrauti šalies sveikatos sistemą. Dėl to anksčiau ir plačiau skiepytis ragina ir Europos Komisija.

Sirijoje vyksta parlamento rinkimai, tačiau balsavimo apylinkės atidarytos tik vyriausybės kontroliuojamoje teritorijoje. Galimybės balsuoti neturi ir užsienyje atsidūrę milijonai pabėgėlių.

Drevinė bitininkystė Varėnos krašte papildė Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Vieno seniausių girių verslų, drevinės bitininkystės, tradicijos dar gyvos Dzūkijos nacionaliniame parke. Turistų mėgiamą ir lankomą drevinės bitininkystės bityną planuojama atnaujinti.

Pažaislio vienuolyno kiemelyje prasidėjo 25-asis Pažaislio muzikos festivalis. Pradedamajame koncerte skirtame Bethoveno 250-osioms gimimo metinėms pasaulinio garso lietuvių atlikėjai: tenoras Edgaras Montvidas, pianistas Lukas Geniušas. Festivalio organizatoriai sako, kad dėl koronaviruso pandemijos užsienio scenose koncertuojančius lietuvius sukviesti buvo lengviau. Daugiau festivalio renginių šiais metais perkelta į atviras erdves.

Eidamas 65-uosius mirė menotyrininkas, muziejininkas Osvaldas Daugelis. Jis nuo 1992 metų iki 2019-ųjų vadovavo Nacionaliniam Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejui, pastaruoju metu buvo šio muziejaus muziejininkas. Jis buvo Visuotinės lietuvių enciklopedijos bendradarbis. Daugelis parengė ne vieną parodos ekspoziciją, parašė straipsnių apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybą, Lietuvos kultūros paveldą, užsienio dailę. Tarp žymiausių Osvaldo Daugelio inicijuotų ir surengtų Čiurlionio kūrinių parodų Lietuvoje bei užsienyje – ekspozicija Nacionaliniame Ukrainos dailės muziejuje, Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje, Estijos meno muziejuje, Milano karališkųjų rūmų „Palaco Reale“ muziejuje, Tarptautiniame kultūros centre Krokuvoje. Už svarų indėlį į Lietuvos kultūrą Daugelis apdovanotas kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“, Norvegijos, Belgijos, Lenkijos, Nyderlandų ir Latvjos valstybiniais apdovanojimais.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau