Panorama. Koronaviruso šuolis Kaune: vienoje įmonėje nustatyta 18 užsikrėtusių asmenų (su vertimu į gestų k.)

Kaune – koronaviruso protrūkis: vienoje įmonėje per dieną nustatyta net 14 naujų atvejų. Miesto savivaldybės preliminariais duomenimis, užsikrėtė 14 bendrovės „Hegelmann Transporte“ vilkikų vairuotojų, iš viso įmonėje 18 užsikrėtimų. Dar keturiems asmenims koronavirusas diagnozuotas anksčiau. Visi užsikrėtusieji šį vakarą yra perkeliami gydytis į Abromiškes, kur priimami silpna COVID-19 forma sergantys pacientai. Kauno miesto savivaldybės atstovas Paulius Keras tvirtina, kad viruso išplitimo rizika yra nedidelė, nes visi vairuotojai gyveno artimoje aplinkoje – viešbučio ar bendrabučio pobūdžio patalpose, kurias skyrė pati bendrovė.

Antrajai koronaviruso bangai besiruošiančios privačios gydymo įstaigos sako, kad grįšianti pandemija gali būti brangesnė, nes asmens apsaugos priemonių kainos šoktelėjo net kelis kartus. Privačios gydymo įstaigos taip pat tikisi, kad prasidėjus antrajai bangai dalį jų išlaidų apsaugos priemonėms kompensuos valstybė.

Prasidėjo derybos dėl formuojamo kitų metų biudžeto. Prezidentas iškart pareiškė, kad daugiau pinigų kitąmet privalu numatyti senatvės pensijoms kelti, taip pat reikia mažinti mokesčių naštą mažiausiai uždirbantiems žmonėms. Bet finansų ministras idėjas, kurios didintų biudžeto išlaidas, sako vertinantis labai atsargiai, nes ekonomika dar nebus atsigavusi nuo pandemijos smūgio, todėl išmokoms reiktų leisti skolintas lėšas.

Po tragiško įvykio Mažeikių rajone, kai buvo nušautas Mažeikių policininkas, atlikus auditą, konstatuota, kad nelegalių ginklų kontrolė Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate vykdyta nepakankamai. Policijos generalinio komisaro pavaduotojo teigimu, jei laiku būtų principingiau pasižiūrėta į gautą informaciją apie nelegalius ginklus, tragedijos galėjo ir neįvykti. Gegužės pabaigoje į pareigūną ir kinologą Saulių Žymantą bei jo partnerę šūvius paleido nelegalų ginklą laikęs Stasys Brasas.

Premjeras Saulius Skvernelis vizito metu Lenkijoje apdovanotas „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Didžiuoju kryžiumi. Apdovanojimą iš naujai išrinkto šalies prezidento Andrzejaus Dudos priėmęs Skvernelis įvertintas už indėlį stiprinant abiejų šalių dialogą. Lenkijoje Skvernelis su šios šalies prezidentu ir premjeru aptarė dvišalius santykius, bendrus vykdomus projektus, galimą antrą COVID-19 bangą, kaip būtų galima stabdyti istorinių faktų iškraipymą. Baltijos šalys ir Lenkija pastaraisiais metais nuolat reiškia susirūpinimą, kad Rusija ėmė menkinti Sovietų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos paktą, kuris paskatino Antrąjį pasaulinį karą.

Baltarusijos centrinė rinkimų komisija patvirtino 5 kandidatus į prezidento postą, tačiau neįtraukė dviejų pagrindinių opozicijos kandidatų: buvusio bankininko Viktoro Babaryko ir buvusio ambasadoriaus Vašingtone Valerijaus Cepkalos. Babarykas buvo laikomas stipriausių opozicijos kandidatu, tačiau jam uždrausta dalyvauti rinkimuose dėl nedeklaruotų visų savo pajamų. Buvęs bankininkas birželį buvo suimtas, po to Baltarusijos sostinėje kilo protestai. Europos Sąjunga pareiškė, kad Babaryko ir Cepkalos neregistravimas pakerta Baltarusijos rinkimų demokratiškumą.

Jungtinės Karalystės vyriausybė pranešė, kad uždraudžia telekomunikacijų bendrovėms 5G ryšio infrastruktūroje naudoti „Huawei“ įrangą, o iki 2027-ųjų įpareigoja pašalinti visą jau dabar naudojamą. „Huawei“ sako apgailestaujanti dėl tokios sprendimo ir tikina, kad Londonas tokį sprendimą prisėmė ne dėl saugumo, o dėl Jungtinių Valstijų ekonominio spaudimo.

Vyriausybė planuoja žemės ūkiui mažinti lengvatinio dyzelino kvotas ir taip sutaupyti biudžeto lėšų. Tai kelia nerimą žemdirbiams – esą ir dabar ne visiems darbams žalio dyzelino pakanka, tenka dalį dar įsigyti ir rinkos kaina. Tai, pasak žemdirbių, brangins produktus.

Apie kitokius mokymo scenarijus nuo rudens galvoja ne tik bendrojo lavinimo mokyklos, bet ir universitetai. Kai kurie rengia atsarginius scenarijus, jei užkluptų antroji koronaviruso banga – žada persikelti į nuotolinį mokymą. Kiti jau dabar paskaitas ketina organizuoti ir nuotoliniu būdu, ir gyvai.

Susirgusiųjų COVID-19 skaičius pasaulyje perkopė 13 mln., o kai kuriose valstybėse dar tik įsibėgėja pirmoji banga. Šalys praneša apie naujus apribojimus – Indijoje milijonai gyventojų vėl priversti saviizoliuotis dėl įvesto naujo karantino. Jungtinė Karalystė įvedė reikalavimą dėvėti kaukes prekybos centruose, Prancūzija svarsto apie privalomą kaukių dėvėjimą uždarose patalpose. Karantinas ir apribojimai sukėlė labai daug sunkumų smulkiems verslams visame pasaulyje. Jungtinė Karalystė pranešė, kad per tris pavasario mėnesius dėl karantino šalies bendrasis vidaus produktas susitraukė 19 procentų.

Per susišaudymus Armėnijos ir Azerbaidžano pasienyje nuo sekmadienio žuvo mažiausiai 11 Azerbaidžano karių, du iš jų aukšto rango karininkai, per spaudos konferenciją pranešė šalies gynybos viceministras. Jis taip pat pridūrė, kad Azerbaidžano pajėgos nukovė apie šimtą armenų karių, tačiau Jerevanas apie aukas nepraneša. Maskva ragina abi puses susilaikyti nuo eskelacijos ir tarpininkaujant Rusijai sėsti prie derybų stalo. Armėnija ir Azerbaidžanas daug metų konfliktuoja dėl Kalnų Karabacho regiono, dėl kurio 1992-aisiais tarp šių dviejų valstybių kilo 35 tūkst. gyvybių nusinešęs karas.

Liepos 14-ąją nuo šiol kėdainiečiai skelbia kaip agurkų dieną. Ne vienerius metus agurkų šventes rengiantys kėdainiečiai sako, kad dabar bus proga šią dieną minėti ir kituose Lietuvos miestuose. Agurkų dieną Kėdainių senamiestyje apsilankiusieji vaišinti žaliais, raugintais agurkais, agurkų traškučiais, gėrimais ir saldumynais.

Juodkrantėje pradėjus kormoranus baidyti ir reguliuoti jų populiaciją, šie paukščiai užima naujas teritorijas: viena tokių – Pajūrio regioniniame parke, Karklės apylinkėse. Per kelerius metus kormoranų čia padaugėjo dešimt kartų. Mokslininkai ėmėsi tirti šią koloniją, uždėjo siųstuvus, stebi, kuo šie paukščiai minta ir kur skraido.

Minint Nacionalinę Prancūzijos dieną, šįvakar Vilniuje, Prancūzijos ambasadoje, ir Paryžiuje, Lietuvos ambasadoje, surengtas virtualios fotografijos parodos atidarymas, sujungęs dvi sostines. Čia eksponuojamos fotografijos, karantino metu sukurtos Lietuvos ir Prancūzijos fotografų.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau