Panorama. Gitanas Nausėda: Kruonis nebus Astravo rezervu (su vertimu į gestų k.)

Lenkijos pasirinkimas. Lenkijos valdantieji „Teisė ir teisingumas“ gali lengviau atsikvėpti – prezidentu perrinktas Andrzejus Duda. Persvara nedidelė – už jį balsavo per 51 procentą, o už Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį – beveik 49 procentai rinkėjų. Rezultatai parodė ryškų Lenkijos pasidalijimą – šalies rytai ir kaimai už Dudą, o vakarai ir miestai – už Trzaskowskį. Lenkijos rinkimus stebintys Edvardas Špokas ir Giedrius Vitkauskas praneša, kad Duda iškart po rinkimų pradėjo kalbėti apie šalies susitaikymą.

Lietuvos ir Lenkijos santykiai po rinkimų. Laimėjus Dudai, Lietuvos ir Lenkijos santykiuose nereikėtų tikėtis nieko naujo. Prezidentas Gitanas Nausėda tikisi tęsti bendradarbiavimą saugumo, gynybos srityse ir įgyvendinant infrastruktūros projektus. Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus teigimu, tęstinumas yra vertybė. Esą yra daug sričių šalims intensyviai bendradarbiauti ir būtent tam reikia išnaudoti santykių pakilimą.

Keliauti į užsienį rizikinga. Sveikatos apsaugos ministerijos sąraše per 60 šalių, iš kurių grįžus privaloma izoliuotis. Šiandien jį papildė Gana. Praėjusią savaitę į sąrašą taip pat buvo įtrauktos ir Europos Sąjungos šalys – Rumunija bei Bulgarija. Pastaroji jau buvo tapusi viena populiariausių tarp turistų. Visuomenės sveikatos specialistai, parvykus net iš mažiau paveiktų šalių, rekomenduoja išsitirti dėl koronaviruso ir izoliuotis. Tačiau grįžusieji tirtis neskuba.

Pandemijos rekordai. Jungtinėse Valstijose užsikrėtimo koronavirusu rekordus fiksuoja Florida. Valstijoje užsikrėtusiųjų per parą skaičius lenkia Europos valstybių per protrūkių piką fiksuotus skaičius. Meksikoje mirčių nuo COVID-19 atvejų jau daugiau kaip 35 tūkstančiai. Netekčių daugiau tik Jungtinėse Valstijose, Brazilijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Briuselyje – užsienio reikalų ministrų susitikimas. Briuselyje pirmą kartą nuo koronaviruso pandemijos pradžios akis į akį susitiko Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai. Švedija prisijungė prie Prancūzijos ir Vokietijos, reikalaujančių griežtesnio atsako Kinijai dėl naujojo Honkongo saugumo įstatymo. Aptarti ir Europos Sąjungos santykiai su Turkija. Diskutuota apie Turkijos įsitraukimą į konfliktus Libijoje bei Sirijoje.

Eilės į vaikų darželius. Vilniuje į darželius nuo rugsėjo nepateko beveik pusketvirto tūkstančio vaikų. Tėvai skundžiasi neturintys, kur jų palikti. Dėl darželių trūkumo, ypač vaikams iki trejų metų, skundžiasi ir Klaipėdos savivaldybė.

G. Nausėda: Kruonis nebus Astravo rezervu. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė nebus naudojama baigiamos statyti Astravo atominės elektrinės rezervui. Energetikos ministras tokią galimybę vadina teorine, tačiau planas esą parengtas. Pasak prezidento, derantis su Latvija ir Estija dėl Astrave pagamintos elektros boikoto, nereikėtų pamiršti sinchronizacijos su Vakarų Europa projekto, kuris sumažins Baltarusijos jėgainės atsiperkamumą.

Trūksta žemės ūkio darbuotojų. Lietuvos žemės ūkiui vis labiau trūksta specialistų. Kol kas menkai padeda ir tikslinis šių studijų finansavimas. Remdama studijuojančiuosius žemdirbiškas specialybes Žemės ūkio ministerija skirs 200 eurų stipendijas 130 pirmakursių. Tačiau, pasak žemdirbių organizacijų, tai tik epizodinis žingsnis pritraukiant į studijas jaunimą.

Pajūryje atrasta seniausias gyvenvietė. Pajūrio regioniniame parke Kukuliškių piliakalnį kasinėję archeologai sako atradę seniausią šiuose kraštuose gyvenvietę: žmonės čia gyveno VIII-VI amžiuje prieš mūsų erą.

Ved. Simona Vasiliauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau