Panorama. Dėl greitųjų COVID-19 testų – FNTT kratos sveikatos apsaugos viceministrės kabinete (su vertimu į gestų k.)

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis artėjančiuose Seimo rinkimuose dalyvaus su Liberalų sąjūdžiu: jo teigimu, liberalų programa jam pasirodė artimiausia. Valdantieji oficialiai su opozicine partija rankas sukirtusį Seimo pirmininką ragina trauktis iš pareigų, jis to daryti neketina.

Greitieji COVID-19 testai pateko į FNTT akiratį: dėl jų pirkimo šiandien įtarimai pateikti jau penktam asmeniui, pareigūnai kratą atliko ir sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės kabinete. Ministerijos darbuotojams jokie įtarimai nepareikšti.

Iki 400 eurų didėja neapmokestinamasis pajamų dydis. Seimui pritarus prezidento siūlymui, padidintas NPD bus taikomas visoms šiais metais iš darbo santykių gaunamoms pajamoms. Pasak šalies vadovo, tai padės papildomai padidinti mažiausiai uždirbančiųjų pajamas. Padidinti NPD biudžete šiems metams reikės rasti apie 84 mln. eurų. Kitai Gitano Nausėdos iniciatyvai – iki gruodžio pabaigos sumažinti gyventojų pajamų mokestį – Seimas nepritarė.

Vidaus reikalų ministerija žada sumokėti Dembavoje automobilio bagažinėje sudegintos merginos artimiesiems priteistą ketvirčio milijono eurų neturtinę žalą. Šią sumą už septyniolikmetės patirtas kančias skyrė vyriausiasis administracinis teismas. Pinigus paveldės nužudytosios septyniolikmetės motina. Nužudytos merginos šeimai teismas taip pat yra priteisęs 91 tūkst. eurų neturtinės žalos, nors ieškinys siekė 4 mln. eurų.

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas skelbia, kad epidemijos surakinta šalis toliau žengia suvaržymų laisvinimo keliu. Nuo liepos ketvirtosios atidaromi restoranai, kirpyklos, muziejai, galerijos ir kino teatrai. Tačiau karantino pančius nusimetusi Europa primena, kad pandemija dar nenugalėta. Šalys fiksuoja naujus viruso židinius. Vokietijoje dviejose apylinkėse paskelbtas karantinas. Portugalijoje suvaržymai grįžo į kelias savivaldybes aplink sostinę Lisaboną.

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas protestuotojams, verčiantiems paminklus, žada griežtą atsaką – pasirašys įsaką, leidžiantį istorinius objektus niokojančius asmenis sulaikyti. Vakar grupė protestuotojų bandė nugriauti prezidento Andrew Jacksono paminklą, pastatytą prie Baltųjų Rūmų. Aktyvistai tikina, kad Vašingtone nėra vietos paminklui, kurio įamžinamas vergų turėjęs prezidentas. Protestuotojus išvaikė policijos pareigūnai. Trumpas reporteriams sakė, kad areštinėse atsidūrusių asmenų laukia ilgi metai kalėjimo. Paminklų vertimo vajus lydi protestus už rasinę lygybę, prasidėjusius po to, kai policininkas uždusino afroamerikietį George`ą Floydą. Protestuotojai griauna paminklus, pastatytus konfederatams bei rasistinių pažiūrų žmonėms.

Lietuvai derantis su Latvija ir Estija dėl rugpjūtį numatomos įjungti Baltarusijos atominės elektros boikoto, prezidentas Gitanas Nausėda ragina užsienio reikalų ir energetikos ministrus suderinti pozicijas, kad Lietuva būtų „kaip vienas kumštis“. Energetikos ministras siūlo kompromisinį variantą, pagal kurį Latvija ir Estija neįsipareigotų nepirkti Astravo elektros, bet palaikytų Lietuvos ketinimus. Užsienio reikalų ministras sako, kad būtinas ambicingesnis planas – elektros nepirktų visos Baltijos šalys. Pasak Žygimanto Vaičiūno, galimybių pasiekti geresnį susitarimą yra. Linkevičius teigia, kad Latvija ir Estija turėtų suprasti, jog svarbi ne tik elektros kaina, bet ir Baltijos šalių energetinė nepriklausomybė.

Profesorei Irenai Veisaitei įteiktas Vokietijos apdovanojimas – ordino „Už nuopelnus“ Didysis kryžius. Vokietijos ambasadoriaus teigimu, šis apdovanojimas užsieniečiams skiriamas tik už ypatingus nuopelnus, stiprinant šalių tarpusavio santykius, Veisaitės intelektualinė drąsa bei aktyvi visuomeninė veikla lėmė, kad Lietuvoje ir Europoje ji tapo moraliniu autoritetu.

Vilniuje, Antakalnio kapinių menininkų kalnelyje palaidota estrados dainininkė Nelly Paltinienė. Vasario pabaigoje mirusios Paltinienės laidotuvės, dėl karantino galėjo įvykti tik dabar. Atsisveikinti su Paltiniene atėję kolegos prisiminė dainininkę kaip be galo pozityvų, darbštų žmogų.

Vilniuje Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys – daugiau nei pusantro tūkstančio kvadratinių metrų ploto paplūdimys miesto centre turėtų būti iki rudens. Tačiau paplūdimio idėjos nepalaiko koalicijos parneriai – konservatoriai, kurie teigia, kad šie planai nebuvo suderinti. Seimo konservatoriai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Vilniaus merą Remigijų Šimašių ir administracijos direktorių Povilą Poderskį, reikalaudami stabdyti savivaldybės vykdomus darbus Lukiškių aikštėje. Pasak parlamentarų, čia įrengiamas pliažas nedera su pagarba kovojusiems už laisvę. Kultūros paveldo komisijos nuomone, vienoje svarbiausių Vilniaus reprezentacinių erdvių, savivaldybės sprendimas įrengti dirbtinį paplūdimį nesuderinamas su istorine ir memorialine Lukiškių aikštės reikšme.

Ved. Jovita Vitkauskė.