Stop juosta. Maršrutas nr. 115 – Vilnius. Muzikos industrija sovietmečiu

Šios savaitės laidos „Stop juosta“ maršrutas nr. 115 – Vilnius. Muzikos insdustrija sovietmečiu. Šio maršruto veikėjai: Vilniaus pramonės tyrinėtojas Pavelas Puzyna, „Elfos“ fabrikas vyr. konstruktorius Algimantas Kasperavičius, plokštelių įrašų studijos redaktorė Zina Nutautaitė ir kompozitorius Faustas Latėnas.

Laidoje „Stop juosta“ sužinosite, kaip Vilniaus fabrikas „Elfa“ susijęs su „Philips" ir „Elektrolit", kuri su visais darbuotojais buvo išvežta į Minską, gamyklomis. „Elfa“ gamino variklius šaldytuvams, skalbimo mašinoms, o vėliau radijo aparatus, patefonus, juostinius magnetofonus. Tai buvo viena didžiausių Vilniaus gamyklų, kurios padaliniai veikė Kaune, Mažeikiuose ir Guseve – Kaliningrado srityje. Fabriko teritorijoje veikė: 3 pirtys, kirpykla, siuvimo ateljė, parduotuvės ir baras „Ritmas“.

Prie maršruto jungsis buvęs „Elfos“ vyriausiasis konstruktorius Algimantas Kasperavičius. Pro Algimanto rankas praėjo visi gamykloje sukurti stereomagnetofonai: nuo pačių pirmųjų iki paskutiniųjų, kasetinių. Savo namų palėpėje Algimantas surado savo paties konstruotą magnetofoną. Ir pats nustebo, kad jis veikia.

Taip pat laidos „Stop juosta“ komanda keliaus į Vilniaus plokštelių įrašų studiją, kurioje savo muziką įrašinėdavo talentingiausi Lietuvos atlikėjai. Šioje studijoje ant lubų iki šiol yra išlikę 32 apverstos piramidės, primenančios stalaktitus. Vilniuje buvo įrašoma estradinė, simfoninė, kamerinė muzika, folkloras, pasakos. Čia galima buvo įrašyti net „kalbantį laišką“. „Tuo metu plokšteles čia kepdavo kaip blynus“, – pasakos įrašų studijos redaktorė Zina Nutautaitė.

Buvusioje Vilniaus plokštelių įrašų studijoje muziką įrašinėdavo ir kompozitorius Faustas Latėnas. Faustas pasidalins paskutiniu albumu, įrašytu šioje studijoje – muzika iš spektaklio „Nusišypsok mums, Viešpatie".

Apie lietuviškų plokštelių aukso amžių, muzikos industriją sovietmečiu ir vinilo atgimimą – LRT PLIUS laidoje „Stop juosta“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau