Stop juosta. Maršrutas nr. 111 – Kaunas. Kas pakeitė Pramprojektą, „Madą“ ir visų mėgtą „Merkurijų“?

Šios savaitės laidos „Stop juosta“ maršrutas nr. 111 – Kaunas. Pramprojektas, Politšvietimo namai, „Mada” ir „Merkurijus”. Šio maršruto veikėjai: architekto Algimanto Sprindžio sūnus Algimantas Sprindys ir architektas Boleslovas Zabulionis.

Maršruto pradžia – prie buvusios „Mados“ ateljė kartu su žymaus architekto Algimanto Sprindžio sūnumi. 2002 metais, vykus pastato rekonstrukcijai, visas fasadas uždengtas stiklo plokšte, disonuojančia su Laisvės alėjos vaizdu. Taip pat žiūrovų laukia originalūs šio statinio eskizai.

Apsilankymas Vienybės aikštėje, kuri sovietmečiu vadinta Juliaus Janonio vardu. Pirmasis šios aikštės pastatas – Pramoninės statybos projektavimo instituto, vadinamojo Pramprojekto, rūmai, pradėti statyti 1960-aisiais. Šių rūmų architektai: Stasys Bartusevičius, Vladas Stauskas ir Algimantas Sprindys. Pastatas garsėjo savo modernumu ir buvo laikomas vienu išskirtiniausių ankstyvojo sovietmečio modernizmo statinių Lietuvoje. „Subjaurota ne tik aikštė, bet ir visi ją formuojantys pastatai“, – dėl šiandieninės atliktos pastatų ir aikštės rekonstrukcijos apgailestaus architektas Boleslovas Zabulionis.

Dar vienas objektas – universalinė parduotuvė „Merkurijus“, buvo pastatyta kino teatro „Triumf“ vietoje, kuris laikomas vienu seniausiu ir populiariausiu Kauno kino teatrų. Modernistinio „Merkurijaus“ statyba, prasidėjusi 1976-aisiais, truko net 6-erius metus. Originalios architektūros ir žmonių mėgstama parduotuvė buvo nugriauta 2009-aisiais metais.

Kauno Vienybės aikštės kampe, šiandieniniame Studentų skvere, 1974-aisiais metais buvo pastatyti architekto Boleslovo Zabulionio suprojektuoti Politinio švietimo namai. Šiandien čia įsikūrė Vytauto Didžiojo universiteto centriniai rūmai. Dar vienas architekto darbas – Kauno apskrities viešoji biblioteka, primenanti raudonų plytų pilį. Pastatas įsikūrė buvusioje Parodos aikštėje, kur tarpukariu vyko Žemės ūkio ir pramonės parodos. Labai gaila, bet tuo metu įdiegtas liftas, kuris neturi durų ir niekada nesustoja „Paternoster", šiuo metu neveikia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau