Stop juosta. Maršrutas nr. 110 – Vilnius. Legendinės miesto kavinės – „Literatų kavinė“, „Nykštukas“, „Suokalbis“ ir „Čitalka“

Šios savaitės LRT PLIUS laidos „Stop juosta“ maršrutas nr. 110 – Vilnius. „Literatų kavinė“, „Nykštukas“, „Suokalbis“ ir „Čitalka“. Šio maršruto veikėjai: miesto tyrinėtojas, knygų autorius Darius Pocevičius ir dailininkė, iliustratorė, „Nykštuko“ kavinės freskų autorė Birutė Žilytė.

Laidos komanda keliaus į legendinę „Literatų kavinę“ – vietą, kurioje praktiką atliko ištisa literatų karta. XX amžiaus pradžioje čia atsidarė pirmoji Vilniuje lietuviška kavinė „Birutė“, o tarpukariu – populiari tarp menininkų Rudnickio kavinė, kurioje mėgdavo lankytis ir Česlovas Milošas. Čia prie baro dirbo Antano Šabaniausko žmona Vanda, tad visi eidami į kavinę taip ir sakydavo: „einam pas Šabaniauskienę“.

Kavinė „Nykštukas“ – pirmoji Lietuvoje kavinė, skirta vaikams. Kavinės interjerą buvo pavesta kurti dailininkui Laimučiui Ločeriui, o į pagalbą šis pasikvietė dailininkų porą – Algirdą Steponavičių ir Birutę Žilytę. Kavinė užsidarė ir jos interjeras buvo sunaikintas 1998 metais.

Kita stotelė – Rašytojų sąjungos namai. Čia pat buvo „Pergalės“ (dabar – „Metų“) ir „Literatūros ir meno“ redakcijos bei savotiškas rašytojų bendrabutis. „Suokalbyje“ virė audringas bohemos gyvenimas. Daugelis čia prarado sveikatą, o kai kurie – ir gyvybę. Į rūsį vedantys statūs ir be turėklų laiptai buvo praminti „mirties laiptais“ po to, kai nuo jų nukritę mirė trys žmonės (rašytojas Antanas Ramonas, dailininkas Zenonas Šteinys ir poetė Elena Mezginaitė). 2006 metų vasarą visą Lietuvą sukrėtė rašytojo Gintaro Beresnevičiaus mirtis: jis buvo suimtas šioje kavinėje. Neužilgo po šio tragiško įvykio kavinė uždarė. Rašytojų sąjungos namų erdvės visais laikais buvo populiarios tarp kino kūrėjų. Jų išskirtinio grožio laiptinė buvo nufilmuota BBC seriale „Karas ir taika“.

Laidos pabaigoje žiūrovų lauks vizitas į jaunimo pamėgtą kavinę „Čitalka“. Kavinės scenoje, prie raudono rojalio, pasirodydavo džiazo muzikantai: Viačeslavo Genelino vadovaujamas kvartetas, grojo Grigorijus Talas, Remigijus Pilypaitis ir Aleksandras Melnikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau