Panorama. ES vadovai dėl Bendrijos biudžeto nesusitarė: išsiskyrė nuomonės dėl dydžio ir prioritetų (su vertimu į gestų k.)

Europos vadovai tęsia įtemptas derybas dėl kitų septynerių metų Bendrijos biudžeto. Europos Komisijos naująjame techniniame dokumente budžetas, lyginant su paskutiniu siūlymu, sumažintas dešimčia milijardų eurų, taip atsižvelgiama į vadinamojo „taupiojo ketverto“ reikalavimus. Tačiau šios šalys norėjo jį sumažinti maždaug septyniasdešimčia milijardų. Varginančias derybas Briuselyje stebi kolegos Ignas Kinčinas ir Edvardas Špokas.

Po naujų, staigių koronaviruso protrūkių Pietų Korėjoje, Italijoje ir Irane Pasaulio sveikatos organizacija sako, kad galimybių suvaldyti epidemiją mažėja. Ypatingą nerimą per pastarąją parą esą sukėlė tai, kad užkratas plinta be aiškaus ryšio su Kinija. Italijoje – 16 naujų atvejų ir karantinas keliuose miesteliuose. Pietų Korėjoje – nepaprastoji padėtis, kai atvejų skaičius šoktelėjo dvigubai ir perkopė 200, o du žmonės mirė. Ukraina kaltina informacinį karą dėl protesto prieš evakuotųjų priėmimą.

Lietuvoje šiuo metu dėl koronaviruso stebima daugiau nei 100 asmenų, grįžusių iš viruso rizikos zonų. Jiems rekomenduojama vengti didesnių susibūrimų vietų, nesinaudoti viešuoju transportu, pagal galimybes likti namie. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras tokiems piliečiams po viešnagės Kinijoje gali sudaryti galimybę gauti nedarbingumą. Siekiant nustatyti, ar atvykstantys nėra užsikrėtę koronavirusu, svartoma oro, jūrų uostuose ir pasienyje įrengti šilumos kameras, vadinamuosius termovizorius. Tačiau paskutiniu metu tikrinto tokio prietaiso efektyvumas sukėlė abejonių.

Europos Sąjungos šalių vadovams nepavyko susitarti dėl 2021–2027 metų bendrijos biudžeto, išsiskyrus nuomonėms dėl jo dydžio ir prioritetų. Prezidento Gitano Nausėdos komentaras.

Vilniaus rajono politikai patvirtino trejų metų strateginį veiklos planą, kuriame be kitų projektų įtrauktas ir premjero gyvenamos gatvės tolesnis asfaltavimas. Tam per trejus metus planuojama skirti 800 tūkst. eurų. Daugumą taryboje turinčių Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narių neįtikino nei opozicija, nei į posėdį atvykę bendruomenių nariai, reikalavę kelių finansavimą skirstyti atsižvelgiant į gyventojų skaičių bei eismo intensyvumą.

Knygų mugėje Vilniuje galima rasti Mao Zedongo „Mažą raudoną knygelę“, su kuria kišenėje per kultūrinę revoliuciją chunveibinų būriai žudė ir persekiojo dešimtis milijonų Kinijos inteligentų, turtingesniųjų ar tiesiog kitaminčių. Propagandos ekspertai sako, kad smurtą skatinančios knygos pavojingos ir šiandien. Leidyklos atstovė atkerta, kad pavojingų knygų nėra.

„Lietuvos geležinkeliai“ ieško būdų modernizuoti 2015-aisiais atidarytą „Rail Baltica“ geležinkelio ruožą nuo Kauno iki Lietuvos ir Lenkijos sienos. Į atkarpą investuota daugiau nei 360 mln. eurų, tačiau ja traukiniai gali judėti tik 120 kilometrų per valandą greičiu, nors numatyta, kad nuo Varšuvos iki Talino per Lietuvą traukiniai turėtų važiuoti 250 kilometrų per valandą greičiu. Aiškėja, kad modernizuoti paskubomis nutiestą atkarpą kainuos dvigubai daugiau nei nutiesti.

Rusija nemini jokio proveržio dėl Sirijos – tik pažadą tęsti dialogą – po Vladimiro Putino pokalbio telefonu su Turkijos prezidentu. Ankara pradėjo savo karinę operaciją ir dabar kovotojų rankomis kariauja prieš Maskvos remiamas režimo pajėgas, o Rusijos lėktuvai smogia Turkijos pozicijoms. Jungtinės Tautos perspėja dėl skerdynių, kai puolimas Idlibo provincijoje jau sukėlė 900 tūkst. pabėgėlių bangą, iki šiol didžiausią kruviname kare.

Donaldas Trumpas griežtai atmetė naują savo paties žvalgybos perspėjimą, kad Rusija kišasi jau ir į artėjančius prezidento rinkimus ir remia jo perrinkimą. Amerikos vadovas pavadino žvalgybos išvadą dar viena demokratų dezinformacijos kampanija. Kremlius irgi sakė, kad tai paranojiškas melas, ir jo tik daugėsią. Perspėjimą, kad Maskva vėl sėja sumaištį, žvalgybininkai paskelbė per slaptą susitikimą su abiejų partijų kongresmenais. Po jo D. Trumpas išplūdo visų 17 žvalgybos tarnybų koordinatorių ir pakeitė jį sau artimu ambasadoriumi Vokietijoje. Demokratų senatoriai sako, kad D. Trumpas prilygsta išdavikui ir Rusijos agentui.

Prieš porą savaičių, dėl galbūt neskaidrių viešųjų pirkimų Nacionalinėje švietimo agentūroje, švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus inicijuotas auditas esminių pažeidimų nenustatė. LRT prieš porą savaičių vieno Nacionalinės švietimo agentūros skyriaus vedėjas Rimas Stankevičius tikino, kad jo turima informacija pažeidimus galėjo padaryti 4 iš 5 departamentų vadovų, o paslaugos buvo perkamos iš savų. Komisija pripažino, kad vienu atveju laikinai einantis pareigas vadovas neefektyviai panaudojo lėšas. Taip pat nustatyta, kad viena iš reorganizuotų institucijų pirko degalų pasibaigus sutarties galiojimo terminui. Nacionalinė švietimo agentūra nuo pat jos darbo pradžios rugsėjį vis dar neturi vadovo.

Kultūra. Vilniaus knygų mugėje kasmet vieši ne tik rašytojai, bet ir gražiausių knygų kūrėjai – dailininkai. Šiųmetės mugės viešnia – pasaulinio garso knygų iliustruotoja iš Lenkijos Iwona Chmielewska.

Vilniaus knygų mugėje akcijos „Metų knygos rinkimai“ nugalėtojomis tapo šios knygos: geriausia vaikų kategorijoje – Ignės Zarambaitės knyga „Stebuklingi senelio batai“, o paauglių kategorijoje – Ilonos Ežerinytės „Skiriama Rivai“. Geriausia suaugusiųjų prozos knyga išrinktas Marijaus Gailiaus leidinys „Oro“. Suaugusiųjų poezijos – Vytauto Kazielos „Alyvmedžiai“. Penkioliktą kartą rengiami knygų rinkimai skatina gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į įdomiausius, ryškiausius metų kūrinius.

Vienos miesto operos teatre pristatyta šiuolaikinio kompozitoriaus Christiano Josto premjera „Egmontas“, skirta Ludwigo van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms. Operoje pagrindinę partiją atlieka Lietuvos solistas Edgaras Montvidas.

Ved. Eglė Bučelytė.