Panorama. Latvijos teismas nusprendė – dėl „Maximos“ tragedijos Rygoje kaltas parduotuvės inžinierius (su vertimu į gestų k.)

Dėl sausio pradžioje Utenos politiko Jono Slapšinsko nušautos stumbrės pradėti du tyrimai: vertinami galbūt aplaidūs aplinkosaugininkų veiksmai ir nustatinėjama žala gamtai.

Prieš dvi savaites Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gavo Nacionalinio transplantacijos biuro darbuotojo pranešimą, kad pašaliniai asmenys gali turėti neteisėtą prieigą prie Nacionalinio transplantacijos biuro valdomo donorų bei recipientų registro. SAM apie galimai neteisėtą prisijungimą nepranešė nei teisėsaugos pareigūnams, nei Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai.

Tęsdamas susitikimus su parlamentinių partijų lyderiais prezidentas Gitanas Nausėda priėmė didžiausios Seimo opozicinės frakcijos – Tėvynės sąjungos lyderį Gabrielių Landsbergį.

Per naktį separatistų pradėtą apšaudymą žuvo mažiausiai vienas ukrainiečių karys, dar mažiausiai keturi sužeisti. Prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad tai „ciniška provokacija“, kurios tikslas pakenkti taikos deryboms su Rusija.

Po kelionės į Kiniją sunegalavęs ir Kauno klinikinėje ligoninėje atsidūręs vyras koronavirusu neserga.

Naujausią tyrimą apie koronavirusą paskelbė Kinija. Paskutiniais duomenimis, virusas pražudė 1868 žmones, juo užsikrėtė daugiau nei 72 tūkst.

Klaipėdoje užfiksuotas dar vienas taršos atvejis. Šįkart „Klaipėdos vanduo“ skelbia, kad buitinės nuotekos iš poros daugiabučių nelegaliai buvo nuvestos į lietaus kanalizaciją ir nevalytos tekėjo į upelį.

Seime pokyčiai frakcijose gali pakeisti pinigų pasiskirstymo partijoms pyragą. Daugiau dotacijų turėtų gauti Lietuvos socialdemokratų darbo partija, prie kurios prisijungė trys buvę partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai.

Konstitucinis Teismas (KT) antradienį paskelbė, kad valdančiųjų priimtos Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, sugriežtinančios atliekų deginimo jėgainių statybas, prieštarauja Konstitucijai. 2018 rudenį priimtos pataisos numato, kad tokios kogeneracinės jėgainės turi būti statomos ne arčiau kaip 20 kilometrų nuo gyvenviečių.

Prekybos tinklui „Lidl“ antradienį paskelbus, kad atsisako vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių, kiti prekybos tinklai taip pat sako turintys su aplinkosauga susijusių planų.

Latvijos teismas baigė nagrinėti bylą dėl vadinamosios Zolitūdės tragedijos, kai 2013 m. Rygoje įgriuvus „Maximos“ parduotuvės stogui žuvo 54 žmonės. Kaltu pripažintas parduotuvę projektavęs inžinierius Ivars Sergets, praneša LSM. Vyrui skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė. Kiti 8 kaltinamieji teismo sprendimu buvo išteisinti.

Briuselyje susitikę Europos Sąjungos ministrai aptarė, kaip pasiekti, kad vežėjų veiklą griežtinantis Mobilumo paketas nesukeltų neigiamų pasekmių Europos Sąjungos žaliajam kursui. Europos Komisija ketina parengti naujų apribojimų poveikio aplinkai analizę. Susitikime dalyvavęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius tikisi, kad prie iniciatyvos prisijungs ir daugiau šalių.

Dar viena galinga audra Jungtinėje Karalystėje sukėlė didžiausius žiemos potvynius per pastaruosius dešimtmečius. Jie ypač stipriai paveikė regionus ir kaimų gyventojus, kuriems žadama ieškoti kompensacijų.

Metų vertėjo krėslo premija įteikta Laurai Laurušaitei už meistriškai įveiktus įvairiapusius originalo teksto iššūkius verčiant latvių rašytojos Noros Ikstenos knygą „Motinos pienas“.

Rašytojų sąjunga pristatė naują poeto Algimanto Baltakio eilėraščių rinktinę „Skrynelė dvigubu dugnu“. 90-metį minintis Baltakis sako, kad neplanavo rašyti, bet draugas pataręs, kad rašytų apie senatvę. Taip gimė naujas ciklas.

Ved. Marijus Žiedas.

Su vertimu į gestų kalbą.