Savaitė. „Namų darbai palauks, dabar laikas gelbėti pasaulį!“ – tokiais šūkiais, su Greta Thunberg, paaugliai drebina visuomenę

Prieš tris mėnesius politinėje prekyboje visu pajėgumu galiojo aiškinimai apie partijų, o ne ankstesnę frakcijų valdančiąją koaliciją. Šią savaitę tie paaiškinimai turėjo baigti savo garantinį galiojimo laiką, nes Seime vėl pasirašyta koalicijos sutartis tarp frakcijų. Valdančiosios ir didžiausios frakcijos lyderis tikina, kad viena koalicija kitai netrukdo, o tiktai papildo. Nepaisant to, kad partijų koalicijoje atstovaujama Tvarka ir teisingumas, kurią frakcijų koalicijoje pakeitė Lietuvos gerovės frakcija.

Pentagonui pateikus virtinę galimybių, kaip atsakyti į iki šiol neregėtą išpuolį prieš Saudo Arabijos naftos pramonę, Donaldas Trumpas paskelbė, kad siunčia į Persijos įlanką kariuomenės pastiprinimą. Akivaizdu, jis neskuba velti savo šalies į naują karą, nes Pentagonas prezidentui pateikė ne tik galimų taikinių Irane sąrašą, bet ir perspėjo – Iranas gali atsakyti, o karinis smūgis jam gali virsti karu. Teheranui Jungtinės Valstijos paskelbė naujų sankcijų. Irano nacionaliniam bankui jos turi paralyžiuoti Irano finansų sistemą, bet karinio smūgio, atrodo, bent jau kol kas neplanuoja.

Interviu su dr. Eugenijumi Jovaiša. Valstybės kontrolė pristatė duomenis, kad ugdymas mažose kaimo mokyklose yra 7 kartus brangesnis negu ugdymas didesnėse mokyklose, bet vaikų pasiekimai neužtikrinami. Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša tikina, kad skaičiai yra kitokie, tačiau pripažįsta, kad neuždarydama prastų mokyklų, valdžia jų mokiniams gera nedaro.

Namų darbai palauks, dabar laikas gelbėti pasaulį. Su tokiais šūkiais milijonai jaunuolių šimtuose pasaulio miestų vietoj pamokų išėjo į gatves per nematyto masto klimato protestą. Įkvėpti šešiolikametės iš Švedijos Gretos Thunberg. Rytoj Jungtinėse Tautose prasideda klimato renginių savaitė, ir pasaulinis streikas nusiuntė lyderiams reikalavimą nedelsiant imtis konkrečių veiksmų, nes ligšioliniai susitarimai ir per silpni, ir jų nesilaikoma. Net jei susirūpinę jaunuoliai dar negali balsuoti, klimato krizė jau keičia politiką - žaliųjų partijos sparčiai populiarėja daugelyje Vakarų šalių.

Pernai siekęs prezidento posto Vygaudas Ušackas nuolat buvo remiamas aiškintis net partijos bendražygiams dėl praeities sąsajų su oficialiąja Maskva ir Rusijos verslu. Šią savaitę Ušackas pranešė atsisakantis politiko karjeros ir sukantis į verslą. Nuo rugsėjo 17 d. buvęs diplomatas – verslininko Gedimino Žiemelio pavaldinys tapo „Avia Solutions Group" direktorių tarybos nariu, jam pavesta koordinuoti biurų veiklą visame pasaulyje, padėti šios įmonės plėtrai į naujus regionus. Taigi, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras ir ES ambasadorius ryšius ir patirtį panaudos verslo naudai. Dėl tokio buvusio partiečio karjeros posūkio konservatorių lyderis pareiškė apgailestavimą.

Ved. Rita Miliūtė.