Savaitė. Kokią žinią visam regionui siunčia „istoriniu“ vadinamas Johno Boltono vizitas Minske?

Trečiadienį Saulius Skvernelis sukvietė žurnalistus ir paskelbė apie savo ligą. Po šios žinios vieni linkėjo premjerui sveikatos, kiti – svarstė diena anksčiau pasirodžiusią žinią apie įregistruotą naują partiją, kurios pavadinimas galėtų būti sietinas su Sauliumi Skverneliu.

Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis žiniasklaidai yra sakęs, kad Gitanas Nausėda tikisi naujų politinių jėgų prieš artėjančius Seimo rinkimus. Ir regis, buvo išgirstas, šią savaitę paskelbta apie naujos krikščionių demokratų partijos steigimą. Tačiau prezidentas yra kalbėjęs apie ministrą netekusį posto Roką Masiulį, esą Gitano Nausėdos nenustebintų, jei Masiulis taptų naujo politinio judėjimo lyderiu. Buvęs ministras kelia abejonių politologams – ar būdamas nepriklausomas, Masiulis norėtų ir ar pajėgtų suburti politinį judėjimą? Kad premjeras Saulius Skvernelis svarsto apie naujos partijos kūrimą, kalbos girdėti jau ne vieną dieną. Todėl, kai paaiškėjo, kad Registrų centre užregistruota partija „Tėvynės labui“, intrigos atsirado dar daugiau, nes būtent tokį šūkį Saulius Skvernelis buvo pasirinkęs prezidento rinkimuose. Tiesa, premjeras patikino, kad jis partijos tikrai nekuria. Kad tai galėtų būti premjeras, abejoja ir politologai, nes tokiam darbui reikia nemažų resursų, taip pat ir finansinių.

Borisas Johnsonas paprašė karalienės stabdyti parlamento darbą penkioms savaitėms. Opozicija iškart sureagavo pareikšdama, kad tai – demokratijos laidotuvės, o britai protestuodami išėjo į gatves. Karalienė, kuri yra valstybės galva, realiai į politiką nesikiša, politinių sprendimų nepriima ir daro tai, ko paprašo premjeras. Karalienė griežtai laikosi neutraliteto visais politiniais klausimais, todėl nėra žinoma jos nuomonė ir apie Britanijos narystę Europos Sąjungoje. Neoficialių kalbų taip pat nėra girdėti – Bekingemo rūmai saugo tylą.

Jungtinių Valstijų pareigūnų vizitai Ukrainoje ne naujiena, tačiau prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Džono Boltono apsilankymas Baltarusijoje vadinamas „istoriniu“, mat šiame šimtmetyje tokio rango Amerikos pareigūno Minske nebuvo. O Kijeve aukštas Amerikos pareigūnas dar sykį reiškė paramą Ukrainos nepriklausomybei ir teritoriniam vientisumui, bet perspėjo būti išrankesnei pasirenkant partnerius.

Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono ryžtas gelbėti degančius Amazonės miškus įžeidė nacionalisto Brazilijos prezidento Žairo Bolsonaro jausmus. Bolsonaras sako, kad Makronas elgiasi kaip kolonijinis šeimininkas ir kaltina jį kvestionuojant Brazilijos suverenumą Amazonėje. Todėl neketina priimti siūlomos pagalbos, kol Prancūzijos prezidentas neatsiprašys.

Indonezijai priklausančioje mažoje Komodo saloje gyvena apie du tūkstančius žmonių, bet ne jie laikomi tikraisiais čiabuviais, o didžiausi pasaulyje driežai, garsieji Komodo varanai. Turistai iš viso pasaulio atvyksta į Indoneziją ne tik pasilepinti paplūdimiuose, nardyti, bet ir pasižiūrėti milžiniškų driežų, dar vadinamų drakonais. Bet labai saugomų gyvūnų taip sumažėjo, kad Indonezijos vyriausybė nutarė nuo kitų metų pradžios ne tik neįsileisti į salą turistų, bet ir iškeldinti gyventojus. Šie piktinasi, prarasime šaknis, ekonomistai skaičiuoja nuostolius, kiek bus prarasta, kai turistai negalės išvysti vienos iš šalies atrakcijų, ragina „žmoniškiau“ saugoti gamtą. Bet valdžia sprendimo keisti nežada, jeigu nesiims drastiškų priemonių, saloje neliks ką žiūrėti po metų, kai turistai vėl bus įleidžiami, bet tik labai ribotas jų skaičius.