Aktualijos

2021.06.22 12:40

Pokyčiai keliaujantiems į Norvegiją: atvykti leidžiama artimiesiems, sušvelninta tvarka dėl karantino viešbučių

LRT.lt2021.06.22 12:40

Norvegija pranešė apie atlaisvinamus koronaviruso ribojimus atvykstantiems į šalį Europos Sąjungos (ES) ir Europos ekonominės erdvės (EEE) piliečiams. Kai kurios grupės žmonių galės išvengti ir karantino viešbučių, praneša „Forbes“.

Nuo liepos 5 dienos šalies spalvų sistema bus suvienodinta su ES. Tačiau tai kilstels infekcijos paplitimo šalyje slenkstį, norint išvengti karantino.

Pagal naują sistemą, šalys skirstomos į tris lygius pagal sergamumą: tamsiai raudona, raudona ir geltona / žalia. Atvykstantys į Norvegiją iš raudonosios šalies privalo laikytis karantino, bet tik tie, kurie atvyksta iš tamsiai raudona spalva pažymėtos šalies, privalo vykti į karantino viešbutį ir ten praleisti pirmas tris dienas.

Kaip praneša „VG“, tai praktiškai reiškia, kad ES ir EEE šalių piliečiams karantino viešbučiuose apsistoti nebereikės, nes šiuo metu nė viena iš šalių nepatenka į tamsiai raudonų šalių sąrašą. Į jį patektų šalys, kuriose būtų užfiksuota daugiau nei 500 užsikrėtimo atvejų 100 000 gyventojų per paskutines 14 dienų.

Karantino viešbučių išimtis nereiškia, kad bus neprivaloma karantinuotis atvykus iš raudonųjų šalių. Pagrindinė taisyklė – karantinuotis privaloma savo namuose ar kitoje tam tinkamoje vietoje.

Asmenys, atvykstantys iš žaliųjų šalių, (interaktyvus žemėlapis – čia) išvengia karantino. Žaliojoje šalyje privaloma išbūti ne trumpiau nei 10 dienų iki atvykimo į Norvegiją. Testo atlikimas atvykus į šalį ir registracija prieš atvykstant yra privalomos atvykimo sąlygos. Žemėlapis atnaujinamas kiekvieną penktadienį ir galioja nuo pirmadienio vidurnakčio, t. y. 00:00 val.

Šiuo metu tik nedidelė dalis Europos šalių patenka į geltonąjį / žaliąjį sąrašą, bet, pasak valdžios atstovų, dar kelios šalys turėtų į jį patekti ateinančiomis savaitėmis, jei infekcijos lygis išliks žemas.

Sulyginus Norvegijos ir ES taikomą spalvų sistemą, taip pat pakils sergamumo rodiklio kartelė norint patekti į žaliųjų šalių sąrašą. Nuo liepos 5 d. į žaliąjį sąrašą pateks šalys su 50 užsikrėtimo atvejų 100 000 gyventojų. Dabar riba – 25 atvejai.

Lietuva šiuo metu patenka į raudonąjį sąrašą.

ES sudarytas „trečiųjų šalių“ sąrašas bus peržiūrimas Norvegijos valdžios. Tikimasi, kad dėl joms taikomos tvarkos sprendimas bus paskelbtas iki liepos 5 dienos.

Taip pat „Forbes“ skelbia, kad visiškai vakcinuoti ES piliečiai, turintys galiojantį koronaviruso sertifikatą, galės patekti į Norvegiją ir nebus testuojami prie Norvegijos sienos, taip pat neturės užpildyti išankstinės atvykimo registracijos. Taip pat atvykusiems iš žaliajam sąrašui priklausančios šalies ir turintiems koronaviruso sertifikatą žmonėms nereikės karantinuotis.

Sertifikatą gali gauti bet kas, turintis įrodymą, kad yra visiškai paskiepytas arba turi ką tik atlikto testo neigiamą rezultatą, arba sirgo COVID-19 per paskutinius 6 mėnesius. Tik tie užsienio gyventojai, kurie turės ES patvirtintą sertifikatą, galės išvengti atvykimo ribojimų. Šis pakeitimas įsigalioja birželio 24 dieną ir taikomas tik ES/EEE gyventojams.

Nuo birželio 19 dienos daugiau EEE ir Jungtinės Karalystės gyventojų gali atvykti į Norvegiją lankyti šeimos. Tai galioja suaugusiems vaikams ar tėvams, seneliams, anūkams, ilgalaikiams partneriams. Partnerių atveju prieš tai turi būti užpildyta paraiška Norvegijos imigracijos direkcijoje. Paraiška nemokama, bet jos negalima apskųsti, jei ji būtų atmesta.

Lankyti gali tik tie partneriai, kurie turi 18 metų. Pora draugauti privalo bent devynis mėnesius ir turi būti prieš tai susitikusi gyvai, rašo „The Local“.

Norvegijos Vyriausybė įspėja, kad taisyklės atsižvelgiant į situaciją greitai kinta, todėl rekomenduoja prieš planuojant atvykimą į šalį pasidomėti naujausia informacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.