Aktualijos

2021.02.05 10:33

Griežtesnė izoliacija ir aktyvesni patikrinimai: ką reikia žinoti atvykus iš šalių, kuriose plinta mutavęs koronavirusas?

Giedrė Trapikaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.02.05 10:33

Grįžusiems ir atvykusiems iš šalių, kuriose plinta užkrečiamesnės koronaviruso atmainos, žmonėms Lietuvoje reikia laikytis griežtesnių izoliacijos taisyklių. Nuo praėjusios savaitės policijos pareigūnai tokiems asmenims skiria didesnį dėmesį – kasdien patikrina maždaug 1,5 tūkstančio izoliacijoje esančių žmonių.

Šiuo metu į šalių, kuriose plinta koronaviruso atmainos, sąrašą įtraukta Jungtinė Karalystė (JK), Airija, Danija, Nyderlandai, Izraelis, Brazilija ir Pietų Afrikos Respublika. Grįžusiems iš šių valstybių, taip pat kaip grįžtantiems iš vadinamųjų paveiktų ir daugumos kitų šalių, reikia užpildyti specialią anketą, turėti arba pasidaryti COVID-19 nosiaryklės testą ir dvi savaites izoliuotis.


Tiesa, izoliacija gali būti sutrumpinama, kai žmogus ne anksčiau nei dešimtą izoliacijos dieną už savo lėšas pasidaro testą ir gauna neigiamą atsakymą.

Tačiau, kaip LRT RADIJUI pabrėžia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Greta Gargasienė, kiti izoliacijos reikalavimai – griežtesni. Taip siekiama neleisti Lietuvoje plisti dažnai užkrečiamesnėms koronaviruso atmainoms.

Jei žmogus šiaip grįžo iš užsienio, jam izoliacijos taisyklės suteikia galimybę išeiti pasivaikščioti į lauką 1 kilometro atstumu. Tačiau jei jis grįžo iš šalies, kur plinta mutavęs virusas, jis tokios galimybės netenka.

„Jei žmogus šiaip grįžo iš užsienio, jam izoliacijos taisyklės suteikia galimybę išeiti pasivaikščioti į lauką 1 kilometro atstumu. Tačiau jei jis grįžo iš šalies, kur plinta mutavęs virusas, jis tokios galimybės netenka. Turi izoliuotis 14 dienų ir negali palikti namų be NVSC leidimo“, – teigia G. Gargasienė.

Dar vienas skirtumas – atvykę iš minėtų šalių asmenys negali izoliuotis ten pat, kur gyventų su kartu nekeliavusiais žmonėmis.

Jeigu grįžta vienas asmuo, jis negali keliauti pas tėvus ir izoliuotis kitame kambaryje. Jis turi izoliuotis visiškai kitose patalpose.

„Jie gali izoliuotis su tais, su kuriais keliavo ir kartu grįžo iš tos šalies. O jeigu grįžta vienas asmuo, jis negali keliauti pas tėvus ir izoliuotis kitame kambaryje. Jis turi izoliuotis visiškai kitose patalpose“ , – pabrėžia NVSC atstovė.

Pareigūnai suaktyvino grįžusiųjų iš užsienio patikras

Policijos pareigūnai šiomis savaitėmis ėmėsi aktyviau kontroliuoti, kaip izoliacijos taisyklių laikosi grįžusieji iš paveiktų šalių ar tų valstybių, kuriose plinta mutavęs koronavirusas. Pirmadienį, Lietuvoje patvirtinus informaciją apie pirmąjį užsikrėtimą Jungtinėje Karalystėje plintančia koronaviruso atmaina, pareigūnai patikrinimams ir toliau skirs didesnį dėmesį.

Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, kiekvieną dieną patikrinama apie 1,5 tūkstančio izoliacijoje esančių asmenų. Nuo šio pirmadienio iki ketvirtadienio vakaro buvo nustatyta 17 pažeidimų.

Kiekvieną dieną patikrinama apie 1,5 tūkstančio izoliacijoje esančių asmenų.

„Mes patys vertiname situaciją, matome, kad tas paveiktų šalių sąrašas didėja, yra ir didesnė grėsmė. Todėl mes taip pat šiek tiek keičiame savo taktiką, tam skiriame daugiau dėmesio. Jei nebus kažko nenumatyto ir ypatingo, tas darbas lygiai taip pat tęsis ir kitą savaitę“ , – teigia R. Matonis.

Policijos departamento atstovo teigimu, per praėjusią savaitę iš viso patikrinta 6,5 tūkstančio gyventojų, buvo nustatyti 34 pažeidimai. Pasak R. Matonio, dažniausias pažeidimas – kad tikrinamas asmuo nebūna nurodytoje vietoje, kurioje turi izoliuotis. Gyventojai aiškinasi, kad izoliacijos vietą paliko tik trumpam, išėję pasivaikščioti į lauką. Kai kurie būna be pranešimo išvažiavę izoliuotis į sodybą.

Asmeniui, pažeidžiančiam izoliacijos tvarką, skiriama bauda nuo 500 iki 1500 eurų.

R. Matonis primena, kad asmeniui, pažeidžiančiam izoliacijos tvarką, skiriama bauda nuo 500 iki 1500 eurų. Jei žmogus už pažeidimą baudžiamas pirmą kartą, dažniausiai skiriama pusė minimalios baudos – 250 eurų.

Sveikatos apsaugos ministerija paveiktų šalių sąrašą atnaujina kas savaitę. Informaciją apie taisykles, kurių reikia laikytis grįžusiems iš užsienio žmonėms, taip pat išimtis galima rasti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto puslapyje.

https://nvsc.lrv.lt/lt/informacija-visuomenei-apie-covid-19/butinosios-proceduros-grizus-is-uzsienio

Reportažas apie grįžusiųjų iš užsienio izoliaciją skambėjo ir LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt