Verslo pozicija

2021.06.08 11:01

Tomas Prūsas. Kodėl etika svarbi ir inžinerijos bei technologijų versle?

Tomas Prūsas, Lietuvos inžinerinės ir technologijų pramonės asociacijos LINPRA viceprezidentas2021.06.08 11:01

Gegužės pabaigoje vykęs visuotinis LINPRA narių suvažiavimas pritarė darbo grupės parengtam Etikos kodeksui. Kartais dar tenka išgirsti abejonių, ar tikrai etika svarbi gamybinėje pramonėje, kur pagrindinę vietą užima inžinerija, technologijos ir visų gamybinių procesų valdymas.

Skubu patikinti, kad mažoje bendruomenėje visus etikos klausimus tikrai efektyviau spręsti gyvai susėdus prie vieno stalo. Tačiau LINPRA jau trisdešimt metų jungia stipriausias šalies gamybines įmones, jų nuolat daugėja, o svarba visuomenėje auga. Todėl asociacijos etikos kodeksas yra ir savalaikis, ir tikrai reikalingas dokumentas.

Akivaizdu, kad visiems LINPRA nariams svarbi tiek asociacijos, tiek ir viso inžinerinės bei technologijų pramonės sektoriaus, sudaryto iš atskirų įmonių, reputacija, skaidri ir sąžininga veikla Lietuvos ir kitų šalių rinkose. XXI amžiaus informacinės visuomenės realybėje būtent žinios ir informacija yra pagrindinė valiuta, kuri lemia, ar verslo partneriai pasitiki, ar klientai vertina ir pripažįsta. Užtenka net menkų įtarimų, ir socialiniai tinklai, naujienų portalai ar net tiesiogiai perduota žinia gali sugriauti metų metais kurtą pasitikėjimą ir reputaciją. Tokių pavyzdžių, deja, turime Lietuvoje ir pastaraisiais metais.

Dažna Lietuvos įmonė susiduria su realybe, kai užsienio partneriai – ypač iš Vakarų valstybių – atvirai teiraujasi, ar ir kokius įmonė turi ISO atitikties sertifikatus (o ir vien jų jau nebepakanka), ar vadovaujasi etikos, tvarumo principais. Tai tikrai turi įtakos priimant teigiamą sprendimą dėl bendradarbiavimo. Ypač – kai svarstoma ilgalaikių santykių perspektyva. Atskiruose inžinerijos ir technologijų pramonės sektoriuose taikomi dar aukštesni reikalavimai, o itin priekabus ESG (angl. environmental, social, governance) kriterijų vertinimas vyksta, kai sprendžiami investicijų ar bendrų įmonių klausimai.

LINPRA Etikos kodeksas paskatins esamus ir būsimus asociacijos narius elgtis atsakingai, etiškai ir garbingai. Rekomendacijos ir principai perimti iš geriausių tarptautinių ir Lietuvos pavyzdžių. Tai leidžia tikėtis, kad įmonės bendruomenėje turės tvirtą ir ilgalaikį savo veiklos pagrindą.

Visų narių sutarimas dėl bendrų etikos normų atvers galimybę pradėti diskusiją ir dėl sudėtingesnių temų – pavyzdžiui, socialinės verslo atsakomybės. Kur ir kiek inžinerijos ir technologijų pramonė turi jausti atsakomybę prieš visuomenę, kas ir kaip turi atstovauti asociacijos narių poziciją derinant socialinės aplinkos, aplinkosaugos, darbuotojų interesų klausimus. Šios temos kils iš patvirtintų bendrųjų etikos normų ir taps svarbia asociacijos veiklos sritimi.

LINPRA nariai įvardino ir sutarė dėl pamatinių vertybių. Tai skaidrus ir lygus atstovavimas narių interesams, viešų ir privačių interesų paisymas, sąžiningumas, teisės aktų laikymasis, korupcijos prevencija, etiškas konkuravimas ir verslo solidarumas, pagarba žmogaus teisėms, tvari veikla, aplinkos saugojimas, etiška komunikacija, reputacijos puoselėjimas ir konfidencialumo užtikrinimas.

Lietuvos viešosios erdvės kontekste aktualios ir svarbios kodekso nuostatos, apribojančios galimybę prisidengti LINPRA vardu ir reikšti asmeninę nuomonę ar poziciją. Tai svarbu tiek LINPRA administracijai, tiek prezidiumui, tiek atskiroms įmonėms. Tokiu ribojimu siekiama atriboti LINPRA nuo pavienių asmeninių interesų, juos skaidriai deklaruoti (t.y. derinti viešus ir privačius). Taip LINPRA nariai įtvirtina siekį, kad asociacijos veikla būtų visada orientuota į narių daugumos interesus, atstovautų kiek įmanoma didesnės pramonės dalies, o ne atskirų įmonių ar grupių interesams.

Visuotinio narių susirinkimo sprendimas yra tvirtas žingsnis ir pavyzdys kitiems verslo sektoriams. Tačiau dar svarbesnis, negu pirminis pasiryžimas, bus nuoseklus ir kasdienis kodekse įtvirtintų principų laikymasis bei jų puoselėjimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.