Verslo pozicija

2020.05.05 20:17

Justas Čobotas. Nuomos mokesčio kompensavimas: kaip pagauti šį gelbėjimosi ratą

Vakar paaiškėjo, kokiais atvejais nuo COVID-19 labiausiai nukentėję verslo atstovai galės kreiptis dėl nuomos mokesčio sumažinimo ir tikėtis kompensacijos.

Gegužės 3 d. patvirtintas Dalinio nuomos mokesčio kompensavimo labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms schemos įgyvendinimo aprašas. Ši iniciatyva neabejotinai naudinga verslui, tačiau ne kiekvienas nuomininkas gali gauti kompensaciją ir dėl veiklos pobūdžio, ir dėl tam tikrų administracinių procedūrų.

Ši iniciatyva neabejotinai naudinga verslui, tačiau ne kiekvienas nuomininkas gali gauti kompensaciją ir dėl veiklos pobūdžio, ir dėl tam tikrų administracinių procedūrų.

Ši valstybės pagalbos priemonė skirta labiausiai nuo karantino sąlygų nukentėjusiam verslui – tiems subjektams, kurių veiklos buvo uždraustos Vyriausybės nutarimu dėl karantino Lietuvoje. Tai, visų pirma, yra kultūros, laisvalaikio, pramogų, maitinimo, sveikatinimo paslaugas iki karantino teikę subjektai, kurie draudimų galiojimo metu veiklos nevykdė.

Viena pagrindinių nuomos mokesčio kompensavimo sąlygų yra nuomotojo solidarumas. Nuomotojas po karantino paskelbimo turi būti sumažinęs nuomininkui nuomos mokestį ne mažiau kaip 30 proc., lyginant su šių metų vasario mėnesio nuomos mokesčiu. Galima pasidžiaugti, kad tiek atskiri NT sektoriaus atstovai, tiek NT vystytojus atstovaujančios asociacijos vis aktyviau skelbia, jog nuomotojai jau solidarizavosi su nuomininkais arba yra pasirengę solidarizuotis. Bet kokiu atveju, nuomininkai gali tikėtis ne didesnės nei 50 proc. dydžio nuomos mokesčio kompensacijos, lyginant su šių metų vasario mėn. nuomos mokesčiu.

Nuomos mokesčio kompensavimui egzistuoja ir keletas ribojimų. Pavyzdžiui, 2019 m. gruodžio 31 d. nuomininkas neturi būti patyręs sunkumų. Reikšmingi ir finansiniai rodikliai – nuomininko (juridinio asmens) metinės pajamos 2019 m. pajamos turi neviršyti 50 mln. eurų, o turto balansinė vertė – 43 mln. eurų. Teisės į kompensaciją neturės ir tie nuomininkai, kurie turtą nuomojasi iš tos pačios įmonių grupės, kuriai priklauso, arba fizinio asmens, kontroliuojančio nuomininką.

Nereikėtų pamiršti, kad procesas nevyks automatiškai – INVEGA tikrins nuomininkų pateiktus duomenis. Būtent dėl šios priežastys itin svarbu paisyti administracinių reikalavimų. Paraiškos teikimo dieną nuomininkas turės būti pateikęs 2019 m. finansinės atskaitomybės dokumentus Registrų centrui. Kitas reikalavimas – pati nuomos sutartis turi būti registruota Registrų centro Nekilnojamojo turto registre. Kadangi bendruoju atveju registruoti nuomos sutartis registre pareigos nėra, nuomininkai turėtų įsitikinti, ar jų sutartys pateiktos Registrų centrui.

Nereikėtų pamiršti, kad procesas nevyks automatiškai – INVEGA tikrins nuomininkų pateiktus duomenis. Būtent dėl šios priežastys itin svarbu paisyti administracinių reikalavimų.

Nuomininkai, nusprendę teikti paraiškas, pirmiausia turėtų įsitikinti, ar jie atitinka keliamus reikalavimus. Visgi, jei pasitaikys atvejų, kai INVEGA nepagrįstai atsisakys skirti kompensaciją, nuomininkas turės teisę kreiptis į teismą dėl tokio INVEGOS sprendimo.

Pastebėtina, kad naujoji valstybės pagalbos priemonė kelia ir tam tikrų abejonių dėl subjektų rato. Pavyzdžiui, nuomos mokesčio dalis negali būti kompensuojama ne tik bankrutuojančiam, bet ir restruktūrizuojamam juridiniam asmeniui.

Pastebėtina, kad naujoji valstybės pagalbos priemonė kelia ir tam tikrų abejonių dėl subjektų rato.

Restruktūrizavimo procesas nereiškia juridinio asmens veiklos pabaigos. Priešingai, juridinio asmens restruktūrizavimu siekiama įveikti juridinio asmens finansinius sunkumus, išsaugoti jo gyvybingumą ir išvengti bankroto, gaunant kreditorių pagalbą finansiniams sunkumams įveikti, taikant ekonomines, technines, organizacines ir kitas priemones. Nepaisant to, visos valstybės iniciatyvos padėti verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19, yra sveikintinos.