Verslas

2019.04.05 19:49

Išmanieji skaitikliai, už kuriuos susimokės lietuviai: sąskaitos už elektrą išaugs, tačiau ilgainiui žadama nauda

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.05 19:49

Bendrovė ESO kitąmet planuoja pradėti keisti visus senus elektros skaitiklius į naujus, išmaniuosius. Masinis modernios apskaitos sistemos diegimas, teigiama, kainuotų apie 200 milijonų eurų. Šią sumą padengtų visi gyventojai, mokėdami už elektrą. Bet žmonės, bendrovė aiškina, sutaupytų vėliau, be to, jiems nereikėtų nurašinėti rodmenų ir jų deklaruoti – ESO pati juos matytų. Kainų komisija palaiminti projekto kol kas neskuba, prašo tiksliai nurodyti, kokia jo nauda būtų gyventojams. Ekonomistas Raimondas Kuodis sako: nuėjimas prie skaitiklio kartą į mėnesį – jokia problema, o bendrovė turėtų rimčiau ir viešai pagrįsti šimtamilijoninį projektą.

Aukštai, kad vaikai nelįstų, įrengtą skaitiklį rodantis ponas Kęstutis elektros sako naudojantis kuo mažiau. Nes brangi. Jei jos kaina dar padidėtų, anot Vilniaus Šnipiškių rajono gyventojo, būtų daug nepatenkintų.

„Čia žmonės irgi, žinot, pasižiūrėjęs į mūsų kvartalą, nepasakyčiau, kad labai jau poniškai gyvena“, – LRT TELEVIZIJAI sako Kęstutis.

Visiems, 1,6 milijonui, elektros vartotojų bendrovė ESO senus skaitiklius ketina pakeisti į naujus – išmaniuosius. Kainuotų tai, jos skaičiavimu, apie 200 mln. eurų.

Bet tokia naujovė, ESO atstovo teigimu, būtų naudinga žmonėms. Vien dėl to, kad nereikėtų nurašinėti rodmenų ir jų deklaruoti. Nereikėtų pranešti apie avarijas, elektros dingimus. Viską fiksuotų pati bendrovė. Be to, žmogus esą realiai matytų, kada elektra paroje pigiausia.

„Būtent išmanioji apskaita leis stebėti tą elektros naudojimo pokytį kas 15 minučių, ne tik naktį. Galbūt pavakare, ankstyvą rytą. Nes dieną elektra yra pati brangiausia. Tuo metu didžiausias jos naudojimas. Tai jis koreguoti galės savo įpročius dar stipriau, atsižvelgdamas į tuos faktinius suvartojimus. Tai jis galės stebėti, galės koreguoti“, – teigia Energijos skirstymo operatoriaus atstovas Tomas Kavaliauskas.

Nauda ir ESO – mažiau darbo darbuotojams. Vartotojų organizacijų aljansas išmaniesiems skaitikliams pritaria. Kitose šalyse esą skaičiuota, kad modernios, protingos apskaitos sistemos leidžia sutaupyti kelis šimtus eurų per metus. Dabar žmonės irgi taupo, pavyzdžiui, indaplovę jungdami ar skalbdami naktį. Bet tai esą ne tas pats.

„Mes neturime patikimos informacijos. Mums visiškai neaišku, kada vartojimą stabdyti, o kada jį skatinti, nes tiesiog mėnesio gale gauname vieną vienintelę sąskaitą, kuri yra prieinama. Akivaizdus taupymas, kai tu gali 15 minučių intervale, o ne ten naktį ir dieną reguliuoti“, – mano Vartotojų organizacijų aljanso tarybos narys Kęstutis Kupšys.

ESO suskaičiavusi, kad išmanieji skaitikliai per savo tarnavimo laiką atneštų beveik 90 mln. eurų naudos. Tačiau už naujovės diegimą sumokėtų vartotojai. Tarifas padidėtų 0,4 cento už kilovatvalandę. Kainų komisija kartą jau paprašė projektą patikslinti.

„Įmonė išties pateikė pirminį projektą, konsultantų projektą, kuriame buvo suskaičiuotos arba monetizuotos naudos vartotojų, kuomet jie eina iki apskaitos prietaisų nuskaityti šiuos apskaitos prietaisus. Tai buvo vienas iš didžiausių naudų ir, na, komisijos nuomone, tos naudos neturėtų nulemti projekto derinimo, sprendimo dėl būtent šito projekto“, – LRT TELEVIZIJAI dėsto Kainų komisijos narys Renatas Pocius.

Lietuvos banke, kurio apšvietimas kaip tik tvarkomas, dirbantis ekonomistas R. Kuodis sako, kad išmaniosios sistemos, naujos kainodaros – viskas įmanoma, bet ESO argumentai be viešos kaštų naudos analizės – nerimti.

„Sakyti, kad dabar žmonės kenčia dvasiškai, miršta, nubėgę kelioms sekundėms pasižiūrėti į skaitliuką, man intuityviai tai neatrodo problema. Tegul jie įrodo, kad tai yra milžiniška problema, pastato šitą problemą į kontekstą visų kitų lietuviškų problemų ir tada pasižiūrėsime, juokinga ar nejuokinga šitokia argumentacija.

Nes iš principo, taip, žmogaus laikas yra vertingas, ekonomistai žino, kaip įvertinti to laiko vertę, bet turi būti skaičiais parodyta. Dabar, sakau, viskas atvirkščiai. Vežimas prieš arklį, taip šalis ir gyvena. Ir tas galiausiai labai skurdina visuomenę“, – sako ekonomistas.

Ponui Kęstučiui, sako, būtų geriau nauji laidai nei išmanusis skaitiklis: „Pažiūrėkite, kokie pas mus laidai nupuvę. Prašėme, kad pakeistų ir niekas mums jų nepakeitė. Penki metai jau laukiam.“

Išmanieji sprendimai ateičiai, anot vyro, dažniausia patinka tiems, kurių pajamos dabar leidžia neskaičiuoti kiekvieno cento.

Kainų komisija sprendimą, ar naujų skaitiklių nauda vartotojams bus didesnė, nei numatoma išleisti suma, planuoja turėti metų viduryje. ESO, iš pradžių ėmusis elektros, keistų ir dalį dujų skaitiklių.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.