Verslas

2019.03.26 15:40

Maisto produktų kainų tendencijos: tikėtinas duonos brangimas, tačiau pigs kiauliena

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, ELTA2019.03.26 15:40

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, Seime pristatydamas maisto kainų stebėsenos rezultatus ir tendencijas, teigė, kad duomenys rodo, jog maisto kainos praėjusių metų pabaigoje stabtelėjo, tačiau įžvelgiama tendencijų, kad kai kuriuose sektoriuose kainos kils.

„Metų pabaigoje stebėjome kainų stovėjimą vietoje, o kalbant apie 2019-ųjų metų sausį, mūsų duomenimis, kainos nesikeitė. Pastarąjį ketvirtį maisto kainos augo lėčiausiai visame regione – paaugo vos 0,2 proc. O žiūrint į ateitį, turėtų mažėti kiaulienos bei pieno kainos. Tiesa, tai nėra geros žinios mūsų ūkininkams ir gamintojams“, – sakė ministras G. Surplys.

Anot jo, pieno kainos, lyginant su kaimyninėmis valstybėmis, rinkoje išlieka šiek tiek didesnės.

„Tai išskirtinis segmentas kainų lygmenyje“, – sakė ministras.

„Tiesa, dėl kainų mūšio prekybos tinklų sektoriuje, tikėtina, kad pieno produktų kainos gali ir šiek tiek mažėti“, – Seime pažymėjo ministras G. Surplys.

Kalbėdamas apie galimas tendencijas, žemės ūkio ministras G. Surplys sako, kad artimiausioje ateityje duonos kainos, tikėtina, jog kils, o tai nulems dar 2018-aisiais metais išgyventas sausros periodas.

Vertindamas mėsos kainos ateities tendencijas, ministras sakė, kad fiksuojamas akivaizdus kainų mažėjimas, nes stipriai mažėja tiek žaliavos, tiek didmeninė kaina dėl afrikinio kiaulių maro, todėl artimiausioje ateityje laukiama kainų mažėjimo ir šiame segmente.

„Tendencija yra tokia, kad kainos mažės. Žinoma, tai gerai vartotojui, ne tiek gerai visam kiaulių augintojų sektoriui, bet ta tendencija yra europinė ir netgi globali, susijusi su kiaulių maru“, – sakė ministras.

G. Surplys: galėtume pabandyti įvesti lengvatinį PVM vietinėms daržovėms

Žemės ūkio ministras sako, kad Lietuva kaip bandomąjį projektą galėtų įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą vietinėms daržovėms. Anot jo, taip būtų galima pažiūrėti, kokį poveikį PVM sumažinimas turi ekonomikai. 

„Mano asmenine nuomone, mes galėtume kaip bandomąjį projektą pamėginti įvesti lengvatinį maisto PVM, tarkime, vietinėms daržovėms. Tai reikštų, kad tos daržovės taptų konkurencingesnės, mes užtikrintume, kad jos būtų tik lietuviškos. Galėtume pažiūrėti, kokį poveikį ekonomikai arba biudžeto surinkimui tai sudaro“, – antradienį Seime sakė ministras, parlamentarams pristatęs šalies maisto kainų tendencijas. 

Jis pateikė Latvijos pavyzdį, kur buvo prognozuota, kad lengvata sumažins mokesčių surinkimą, tačiau, G. Surplio teigimu, nutiko atvirkščiai. 

„Latvijos pavyzdys, kurį man pristatė Latvijos žemės ūkio ministras, yra toks, kad jie prognozavo, jog nesurinks 17 mln. eurų į biudžetą, jeigu pritaikys lengvatinį PVM vietinės gamybos daržovėms, o surinko plius 5 mln. eurų“, – sakė G. Surplys. 

Jis sakė, kad ministerijoje šiuo metu atliekama išsami analizė, o ją atlikus bus galima pateikti pasiūlymą vyriausybei. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt