Verslas

2019.03.21 13:20

Investavimo ekspertė: didesnė krizė turėtų ištikti 2025 metais

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.03.21 13:20

Krizė gali ateiti 2025 metais, tačiau Centriniai bankai reaguoja į pavojaus ženklus ir šią datą gali atitolinti, Lietuvos verslo konferencijoje teigė investavimo ekspertė Jolanta Jurga.

10 proc. žymiausių pasaulio ekonomistų mano, kad krizė įvyks šių metų pabaigoje. 65 proc. mano, kad 2020 metų pabaigoje, o 25 proc. mano, kad tik 2021 metais.

„Jeigu pažiūrėsime į 2015 metus, buvo labai panaši situacija. Naftos kainos krito, išsivysčiuosiose šalyse buvo jaučiamas ekonomikos kritimas. Vis dėlto, padėtį pataisė aktyvesnis centrinių bankų vaidmuo. Ekonomika buvo dirbtinai skatinama, o pinigai buvo pumpuojami į rinką“, – sako J. Jurga.

Ji pažymi, kad praėjusias metais centriniai bankai pradėjo griežtinti savo politiką ir prasidėjo korekcija rinkose.

„Galbūt ir dabar bus atsitiesimas. Bankai staigiai sureagavo į rinką, palūkanos nebuvo keliamos taip agresyviai, o Europoje jos išvis nebus keliamos“, – pastebi ekspertė.

Krizės išvengti nepavyks

J. Jurga mano, kad augimas šiais metasi tikrai turėtų būti, o po praėjusiais metais įvykusio rinkų kritimo, jos jau yra atsigavusios. 

Ekspertė pažymi, kad visos krizės atsikartoja ir jų išvengti nepavyks. „Jos tikrai bus“, – patikino J. Jurga.

Verta atkreipti dėmesį į tai, kad didžiausios krizės, tokios kaip Didžioji depresija, 2008 metų krizė, atiskartoja kas 80 metų, todėl, tikėtina, kad labai didelė krizė pasaulyje nekils. Tuo metu mažesnės krizės atsikartoja kas 10 metų (tai tokios krizės kaip dotcom burbulas), o patys mažiausi ekonominiai sunkumai užklumpa kas 3 metus.

„Galima spėti, kad didesnė krizė turėtų ištikti apie 2025 m., bet ji nebus tokia didelė kaip 2008 metų krizė“, – prognozuoja ekspertė.

Augimas lėtėja dėl politinių priežasčių

J. Jurga mano, kad augimas pasaulyje lėtėja ne tik dėl ekonominio cikliškumo, bet pagrindinė priežastis yra politiniai neramumai. Tai prekybos karai, „Brexitas“ bei nauji rinkimai pasaulyje, kurie į politinius postus gali atvesti radikalias jėgas.

Nors ekonomikos augimas ir lėtėja, didžiausia pasaulio ekonomika – JAV, atrodo neblogai.

„Nedarbas ten yra labai mažas, o šis rodiklis yra susijęs su recesijomis. Iš to galima daryti išvadą, kad rececijos dar nepamatysime“, – sako ekspertė bei pažymi, kad JAV taip pat pastebimi geri įmonių rezultatai, sąlyginai žemos palūkanos bei gyventojų atlyginimų kilimas.

Ekspertė pažymi, kad krizes labai gerai prognozuoja  obligacijų pajamingumas. Kai jis priartėja prie nulio, krizė ateina po 16 mėnesių. Dabar matyti, kad dešimtmečio obligacijų pajamingumas yra priartėjęs prie nulio. Vis dėlto ekspertė mano, kad Centriniai bankai mato šią tendenciją ir imasi vykdyti ekonomikos skatinimo politiką.

Europoje situacija prasta

J. Jurga mano, kad šiuo metu Europoje ekonominė situacija yra prastesnė, lyginant su kitais regionais, ir siūlo susilaikyti nuo investicijų šiame regione. Kiek geriau atrodo tik Skandinavijos šalys.

„Blogiausiai atrodo Vokietija. Jos automobilių pramonė susiduria su iššūkiais. Vokietijos neigiamas augimas paveiks visą Europą. Tam tikras grėsmes Vokietijai kelia ir JAV planuojami įvesti muitai automobiliams, aplinkosaugos reikalavimai. Visa tai neskatina Vokietijos geresniems rezultatams“, – sako investicijų ekspertė.

Nepaisant lėtėjančio Europos variklio, atlyginimai bei vartojimas regione vis dar auga, o palūkanos išlieka mažos. Didžiausią grėsmę Europai kelia „Brexitas“, o jis labiausia gali paveikti Prancūziją bei Vokietiją.

Dar viena rizika Europai yra Italija. Ten ekonomikos augimas yra neigiamas. Jei šalyje kiltų krizė, tai turėtų neigiamai paveikti visą Europą.

Papildomo nerimo kelia ir galimybė radikalioms partijoms įsitvirtinti valdžioje, pažymi J. Jurga.

Investuoti reiktų į Rusiją

Nors Europos ekonomika lėtėja, besivystančios rinkos atrodo patraukliau.

„Besivystančios rinkos turi didžiausią potencialą augti. Didžiausi investuotojai investicijas nukreipinėja būtent ten, kadangi jų ekonominiai rodikliai atrodo patraukliau“, – sako investavimo ekspertė bei priduria, kad labai patraukliai atrodo Rusijos rinka. Ten įmonės yra sąlyginai pigios, o jei naftos kainos padidės, galima tikėtis didelės grąžos.

Palankiai vertinama ir JAV akcijų rinka bei aukšto pajamingumo obligacijos. Tačiau nuo investicijų į Europos įmones ekspertė siūlo susilaikyti.

Siekianti sumažinti rizikas bei diversifikuoti investicijų portfelį, J. Jurga siūlo įsigyti aukso bei investuoti į skaitmeninę mediciną.