Verslas

2019.03.01 12:08

Brangsta alkoholis ir cigaretės: ekspertai tokį žingsnį sveikina, bet įžvelgia ir grėsmių

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.03.01 12:08

Nuo kovo 1 dienos keičiasi akcizų tarifai, taikomi tabako produktams ir etilo alkoholiui. Cigaretės brangs 0,11 euro, o 0,5 litro stipraus alkoholio 0,39 euro. Taip pat pirmą kartą bus taikomas akcizas ir elektroninių cigarečių skysčiui bei kaitinamajam tabakui. Ekspertai teigia, kad dabar – pats tinkamiausias metas didinti akcizus, tačiau kyla rizikų, kad dėl lėtėjančios ekonomikos plėsis šešėlinė rinka, mokesčių į biudžetą bus surinkta mažiau, o lietuviai rūkalų ir alkoholio pradės žvalgytis į kaimynines šalis.    

Elektroninių cigarečių rūkytojams nuo penktadienio teks paploninti pinigines beveik dvigubai. Elektroninių cigarečių skystis bus apmokestintas 0,12 euro už vieną mililitrą skysčio akcizo tarifu, nepriklausomai nuo to, ar jame bus nikotino ar jo darinių, ar ne, praneša Valstybinė mokesčių inspekcija.

60 mililitrų buteliukas su elektroninių cigarečių skysčiu, kuris kainuoja apie 12 eurų nuo penktadienio turėtų kainuoti apie 7,2 euro, daugiau. Tokį mokestį sudarys įvestas akcizas. 

Kai kurie verslininkai nesurpanta, kodėl skystis buvo apmokestintas neatsižvelgiant į tai, ar jame yra nikotino ar ne. „Royal Smoke“ vadovas L. Kaleinikovas tvirtina, kad Europos Sąjungoje (ES) yra taikoma kitokia praktika.

„Žvelgiant į kitas ES valstybes, ten apmokestinami tik tie produktai, kurie sudėtyje turi nikotino. Tokia praktika yra taikoma ir kaimyninėje Latvijoje“, – sako L. Kaleinikovas ir priduria, jog liūdniausia, kad toks sprendimas buvo priimtas nekomunikuojant su verslo atstovais.

Reuters/Scanpix nuotr.

Brangs ir kiti tabako gaminiai

Cigaretėms taikomas akcizų tarifas didėja nuo 59 eurų iki 62,25 euro už 1 000 cigarečių, o kombinuotasis akcizų tarifas — nuo ne mažiau kaip 96 eurų iki ne mažiau kaip 102 eurų už 1 000 cigarečių.

Cigarams ir cigarilėms akcizas didės nuo 37 iki 42 eurų už kilogramą produkto, o rūkomajam tabakui ir kaitinamojo tabako produktams — nuo 60,24 iki 68,6 euro už kilogramą produkto. 

Palyginus su kitomis Europo Sąjungos (ES) valstybėmis, Lietuvoje taikomi tabako akcizai yra nedideli. Pavyzdžiui Vokietijoje 1000 cigarečių taikomas akcizas siekia 134 eurus. Tuo metu Jungtinėje Karalystėje, kurioje taikomas didžiausias akcizas ES, – 303 eurus.

Dėl akcizų didinimo cigarečių pakelis vidutiniškai brangs apie 0,11 euro (pakelis pigiausių cigarečių – 0,15 euro), cigarilių pakelis – apie 0,12 euro, o 30 gramų rūkomojo tabako – apie 0,3 euro.

Didės ir etilo alkoholiui taikomas akcizų tarifas nuo 1 665,04 euro iki 1 832 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą. Manoma, kad 0,5 litro stipraus alkoholinio gėrimo vidutiniškai galėtų pabrangti apie 0,39 euro, o šalies biudžetas papildomai surinktų apie 5 mln. eurų pajamų. 

Prognozuojama, kad pritaikius visus akcizus, šalies biudžeto pajamos 2019 metais padidės iki 11 mln. eurų.

Verta pastebėti, kad pagal vyriausybės planą per trejus metus didinti akcizą tabakui, labiausiai padidės cigarų ir cigarilių bei rūkomojo tabako akcizai. 2021 metais jie bus beveik 50 proc. didesni, nei yra dabar. Tuo metu akcizai cigaretėms per trejus metus didės beveik 18 proc.

Komentuodamas didėsiančius akcizus Sveikatos apsaugo ministras Aurelijus Veryga Eltai sakė, kad akcizų kėlimas „nėra drastiškas, kad reikšmingai pakeistų situaciją. Akcizo didinimas turi ir dar vieną tikslą – jau tokį labai minimalų, kurį valstybė visada turėtų sau keltis, tai yra tai, kad tas akcizo augimas bent minimaliai pralenktų pajamų augimą. Neužmirškime, kad gyventojų pajamos auga. Jeigu kaina išlieka lygiai tokia pati, vadinasi, nedidinant akcizo, įperkamumas didėja, kaip daug metų Lietuvoje ir buvo. Iš esmės mes tik bandome kompensuoti ir amortizuoti tai, kas anksčiau buvo nedaryta“.

Tuo metu Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas sako, kad vyriausybės planas sumažinti parduodamo alkoholio ir tabako kiekį, bet tuo pačiu išlaikyti surenkamas pajamas iš akcizo pasiteisina.

„Dėl tarifų augimo iš akcizų yra surenkama daugiau lėšų. Vyriausybės uždavinys yra subalansuoti visuomenės sveikatą ir surinkti kiek įmanoma daugiau pinigų už akcizą, ir tas planas kol kas veikia“, – portalui LRT.lt sakė A. Klerauskas.

Jis taip pat pastebi ir naują tendenciją. Jei anksčiau padidinus akcizą stipriajam alkoholiui išaugdavo spirituotų vynų paklausa, tai dabar pastebima, kad visose prekių grupėse yra matomas mažėjimas.

Metas palankus

„SME Finance“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas mano, kad po krizės tai yra pats geriausias metas didinti akcizus, kadangi dėl didėjančių atlyginimų žmonės kainų augimo nepajus. 

„Finansų ministerija prognozuoja, kad atlyginimai 2019 metais augs 7,5 proc., o infliacija bus 2,5 proc., todėl gyventojų perkamoji galia išaugs. Netgi tie gyventojai, kurie gauna mažesnes pajamas, kainų padidėjimo taip stipriai nepajaus“, – prognozuoja A. Izgorodinas

Vis dėlto, anot ekonomisto, akcizų didinimas kelia ir papildomų grėsmių pajamų surinkimui į biudžetą.

„Mūsų biudžetas yra labai priklausomas nuo vartojimo mokesčių. PVM sugeneruoja 48 proc. nuo visų mokesčių pajamų, o akcizai 18 proc. Vadinasi, 66 proc. visų biudžeto mokesčio pajamų yra susiję su vartojimu“, – sako ekonomistas.

Aleksandras Izgorodinas, BNS nuotr.

Jeigu akcizai bus keliami per daug stipriai, didės rizika, kad mažesnes pajamas gaunantys žmonės ar visai nedirbantys – pasitrauks į šešėlį. 

„Planuojame į biudžetą surinkti daugiau vartojimo mokesčių ir per PVM, ir per akcizus, tačiau visada išlieka rizika, kad surinksime mažiau. Per daug spartus mokesčių didinimas labai dažnai lemia, kad mokesčių pajamos mažėja, o ne didėja“, – įspėja ekonomistas.

Gali didėti šešėlinė ekonomika

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas sako, kad praėjusiais metais priimtas sprendimas palaipsniui didinti akcizus tabakui ir jo gaminiams iki 2021 metų yra teigiamas.

„Tiek vartotojams, tiek gamintojams yra duotas pakankamas laiko tarpas prisitaikyti prie naujų pokyčių“,– sako A. Neverauskas. 

Vis dėlto jis pastebi, kad nepamatuoto dydžio akcizų kėlimai netinkamu metu gali didinti šešėlinę ekonomiką, o tai atsilieptų pajamų surinkimui į biudžetą, kadangi tabako gaminių pardavimai šalies biudžetą kasmet papildo 280 mln. eurų. 

„2018 metų ketvirtojo ketvirčio duomenys rodo, kad nelegali tabako gaminių rinka siekė 19,3 proc. Visose Baltijos šalyse nelegali rinka traukėsi, o Lietuvoje didėjo“, – pastebi jis ir priduria, kad akcizai nemažina rūkančiųjų skaičiaus, o verčia atsigręžti į nelegalią rinką. 

Arnas Neverauskas, BNS nuotr.

„Nelegalios tabako rinkos augimas 1 proc. valstybės biudžetą paplonina apie 3 mln. eurų“, – sako A. Neverauskas.

Tabako gamintojų atstovas pažymi, kad praėjusiais metais Estijoje akcizai buvo padidinti apie 10 proc., ir tai lėmė, kad nemaža dalis estų važiuodavo tabako gaminių įsigyti į Latviją. 

„Tikėtina, kad valstybės pareigūnai matydami šią problemą grįš prie akcizų peržiūrėjimo klausimo“, – sako A. Neverauskas ir priduria, kad neapdairiai keliant akcizus, lietuviai daug pigesnių cigarečių gali vykti ieškoti į kaimynines šalis.

Tuo metu A. Klerauskas sutinka, kad tabako gaminiams taikomas akcizas papildo valstybės biudžetą, tačiau atkreipia dėmesį į tai, kad cigarečių suvartojimas šalyje mažės.

„Cigaretės vis dar sudaro liūto dalį surenkamą iš akcizų. Tačiau dėl populiacijos mažėjimo bei kitų rūkomųjų priemonių, kaip kaitinamasis tabakas, tokia tendencija turėtų mažėti“, – mano A. Klerauskas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt