Verslas

2019.02.20 18:25

Griaučių nebeliks: nacionalinis stadionas turėtų iškilti

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2019.02.20 18:25

Stringantis Nacionalinio stadiono Vilniuje projektas rimtai stumiasi į priekį. Vilniaus miesto taryboje šiandien nuspręsta patvirtinti koncesijos sutartį.  

Koncesijos sutarties patvirtinimas atveria kelią Nacionalinio stadiono statyboms su įmone „Axis Industries“. Ši „Icor“ (anksčiau – „Rubicon“) įmonė liko vienintelė konkurse po to, kai antroji dalyvė, bendrovė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ (VNS) antrąkart buvo pašalinta iš konkurso.

Svarstymas prasidėjo aršiomis kalbomis, ar palikti klausimą dėl Nacionalinio stadiono koncesijos sutarties darbotvarkėje, ar jį išbraukti. Išbraukti pasiūlęs tarybos narys Adomas Bužinskas pažymėjo, kad du komitetai nepritarė dėl konsecijos sutarties, jam antrino ir V. Benkunskas.

Vis dėlto taryba nusprendė šį klausimą palikti. 

Prieš galutinį balsavimą dar buvo nuspręsta, kad dėl būsimo stadiono pavadinimo vėliau nuspręs pati taryba. Vienas iš galimų pavadinimų – „Vytis“, siūlomas A. Zuoko.

Vincas Jurgutis ragino balsuoti už koncesijos sutartį: „Turime prisiminti, kokį ilgą kelią nuėjome. Jis pradėtas dar 2014 m. Per tuos penkerius metus, net keičiantis politiniams vėjams, šis projektas buvo tęsiamas. Matome aršią diskusiją, kuri vyksta ne vieną mėnesį. Rinkimai ateis ir praeis, bet problemos, kurias reikia spręsti, – liks. Reikės ir stadiono, ir sporto aikštynų, salių, ir viso kito. Tai padėkime tuos rinkimus į šalį.“

E. Blaževič/LRT nuotr.

A. Zuokas taip pat ragino palaikyti projektą, tačiau nepraleido progos įkasti merui R. Šimašiui. „2018 m. liepos 6 d. stadione jau turėjo vykti 100-mečio Dainų šventė. Kodėl tai neįvyko? Nes yra didelės prielaidos galimiems korupciniams susitarimams, ir šiandien mes, tarybos nariai, esame pastatyti į nepatogią padėtį“, – sakė jis, kritikuodamas R. Šimašių, kad sprendimai jau galėjo būti padaryti anksčiau, o stadioną, anot jo, gaubia korupcijos šešėlis.

Adomas Bužinskas ragino balsuoti prieš. „Visi mes norime, kad stadionas atsirastų, bet klausimas: koks ir už kokius pinigus. Mes svarstome 100 mln. projektą, kuriam pritarė tik vienas komitetas“, – sakė jis. Tačiau salėje kilus šurmuliui jis patikslino: „Na gerai, tik vienas komitetas pritarė projektui be papildomų pasiūlymų. Ir galite baubti kaip beždžionės.“

Tuo metu Gintautas Paluckas ragino palaikyti stadioną. „Net baisiausiam sapne nesapnavau, kad konservatoriai kartu su valstiečiais bandys žlugdyti šį projektą. Garbės žodis. Šiandien girdėjome daug manipuliacijų, išsigalvojimų ir netiesos. Bet klausimas: ar mes esame už stadioną, ar prieš. Nes jeigu prieš – tai dar kokių 10 metų tikrai jo neturėsime“, – atkreipė dėmesį.

Po išklausytų argumentų Vilniaus miesto taryba nubalsavo pritarti koncesijos sutarčiai. Už balsavo 26 nariai, prieš – 9, susilaikė 7 tarybos nariai.

Sprendėsi stadiono likimas

Prieš balsavimą Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis LRT.lt teigė, kad šiandien taryboje spręsis Nacionalinio stadiono likimas.

„Jeigu taryba nubalsuos už koncesijos sutartį, vadinasi, šis projektas judės toliau, visos procedūros bus tęsiamos. Taigi koncesininkas teiks galutinį pasiūlymą, mes jį dar kartą įvertinsime ir tada bus pasirašoma sutartis, vykdomos sutarties įsigaliojimo sąlygos ir pradedami darbai.

Jeigu bus nubalsuota prieš, šis projektas apskritai nebus įgyvendintas. Vakar ministrai (turi omenyje finansų ir vidaus reikalų ministrus – LRT.lt) nerišliai kalbėjo apie didelę riziką prarasti europinę paramą projektui. Tai jeigu bus nubalsuota priešingai, tie pinigai tikrai bus nubraukti. Iš esmės visas procesas lūžtų, ir mes net nebandytume kažko kito daryti. Ant Šeškinės kalvos tada nieko ir nebus. Mes naikintume detalųjį planą ir, kaip numatyta pagal teritorijų planavimo dokumentus, ten galėtų būti gyvenamoji–komercinė paskirtis“, – teigė jis.

BNS nuotr.

Antradienį finansų ir vidaus reikalų ministrai pareiškė, kad sostinės valdžia Nacionaliniam stadionui turi ieškoti „alternatyvių finansavimo šaltinių“.

Jie išplatino bendrą pranešimą, kuriame pabrėžė šiuo metu kilusią realią grėsmę prarasti Europos Sąjungos (ES) paramą stadionui. Projektui numatyta apie 29,5 mln. eurų iš ES struktūrinių fondų lėšų.

Poderskis neigė, kad skubino procesą

P. Poderskis kategoriškai neigė, kad administracija stengiasi skubinti stadiono statybų procesą, nors prieš daugiau nei savaitę BNS jis komentavo, kad sutartį dėl stadiono skubinama patvirtinti norint neprarasti ES finansavimo.

Šiandien LRT.lt jis tvirtino rizikos prarasti ES paramą nematantis.

„Nematau ir tik dar kartą galiu tai pakartoti. Taip, jeigu taryba šiandien nepritars, tada bus viskas, mes nebeturėsime apie ką kalbėti ir tą europinę paramą teks perskirstyti. Bet jeigu taryba pritars – mes toliau judėsime į priekį ir viskas bus gerai“, - sakė jis.

P. Poderskis taip pat paneigė viešumoje pasigirstančius komentarus, kad stadiono klausimas skubinamas ir dėl artėjančių rinkimų.

„Kadangi pats rinkimuose nedalyvauju, man sunku komentuoti. Bet šios dienos sprendimas – sutarties patvirtinimas taryboje juk nėra juostelės perkirpimas. Aš nežinau, ar kitas meras bus Remigijus Šimašius, taigi pažadas toliau lieka pažadu, nes tie šiandienos sprendimai dar nepastato stadiono, tai labiau kitam merui klojamas kelias tą pažadą įgyvendinti. Mes iš administracijos pusės tiesiog darome savo darbą. Taip, dėl teismų ir visokių kitų aplinkybių viskas susidėliojo į kadencijos galą, bet nėra jokios skubos, jos niekada nebuvo, mes šį projektą teikėme lygiai taip pat kaip teikėme bet kokį neskubų klausimą į tarybą“, – sakė jis.

Konkurse liko vienas dalyvis

Iki šiol Nacionalinio stadiono projektą stabdė nesibaigiantys ginčai tarp koncesijos konkurso komisijos ir konkursų dalyvių.

 Praėjusią savaitę Vilniaus savivaldybės administracija raštu kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą dėl bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ (VNS) galimai nusikalstamos veikos. 

BNS nuotr.

Tuo metu VNS Vilniaus apygardos teismo prašė laikinai sustabdyti konkurso procedūras, tačiau prašymas buvo atmestas.

Sausio gale savivaldybė paskelbė, kad į konkursą spalio mėnesį sugrąžintas antrasis dalyvis – įmonė VNS teikė melagingą informaciją apie savo konsorciumo sudėtį, finansinius pajėgumus, todėl vėl yra šalinama.

Pirmą kartą iš konkurso bendrovė VNS buvo pašalinta dėl to, kad laiku nepateikė pasiūlymo per elektroninę viešųjų pirkimų informacinę sistemą. Tačiau praėjusių metų gale Lietuvos aukščiausiojo teismo sprendimu „Vilniaus nacionalinis stadionas“ buvo grąžintas į koncesijos konkursą.

Delfi.lt vasario pradžioje paskelbė tyrimą, kuriame atskleidė, kad P. Poderskio padėjėjas Kipras Krasauskas yra aukštas pareigas koncerne „Icor“ einančio Igno Krasausko brolis. Konservatoriai dėl to kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją, kuri nusprendė dėl papildomos informacijos kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT) bei Vilniaus miesto savivaldybę.

VNS siūlė stadioną pastatyti už 73,1 mln. eurų, o „Axis Industries“ – už 79,9 mln. eurų.

Papildyta 14:50

„Vilniaus nacionalinis stadionas“ neketina pasiduoti

„Vilniaus nacionalinio stadiono“ direktorius Renatas Načajus po Vilniaus miesto tarybos balsavimo išplatino pranešimą žiniakslaidai, kuriame kritikavo sprendimą.

„Sostinės taryba šiandien patvirtino susitarimą su koncernui „Icor“ priklausančia „Axis Industries“, nepaisydama visų iki šiol savivaldybės padarytų konkurso pažeidimų. Panašu, kad politikams šiuo metu nerūpi, ar tokie sprendimai atsilaikys teismuose – paprasčiausiai meras Remigijus Šimašius desperatiškai siekia rinkimuose parodyti, kad kažkas nuveikta, nors būtent dėl miesto administracijos pastangų ir, tikėtina, korupcinių sprendimų, konkursas užtruko šitaip ilgai.

Savivaldybė taip ir neįvykdė pernai spalį priimto Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimo įvertinti „Vilniaus nacionalinio stadiono“ pasiūlymą. Ir, nors konkurso komisijai teko pripažinti, kad mūsų pateikti dokumentai atitinka kvalifikacijos reikalavimus, buvome pašalinti be aiškaus pagrindimo, prisidengiant teiginiais, esą melavome. Per visą laikotarpį, nuo tada, kai teismo buvome sugrąžinti į konkursą, neteisėtai sudaryti susitarimai su „Axis Industries“ nebuvo nutraukti, o „Icor“ grupės bendrovės be konkurencijos susiderėtos vilniečiams visiškai nenaudingos sąlygos – liko“, – sakė jis.

R. Načajus teigė nepasiduosiantis ir tikino, kad bendrovė toliau bandys įrodyti savo teisybę teismuose.

„Neketiname nuleisti rankų ir toliau ginsime savo ir visuomenės teises. Jau kreipėmės į antstolius dėl LAT nutartimi pritaikytų laikinų apsaugos priemonių vykdymo, taip pat vakar paprašėme prokuratūros ginti viešąjį interesą, o šiandien pateikėme ieškinį Vilniaus apygardos teismui, ginčydami neteisėtą mūsų pašalinimą iš konkurso. Ieškiniu taip pat paprašėme taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Be to, pagal Koncesijų įstatymą, po mūsų ieškinio pateikimo savivaldybė negali sudaryti koncesijos sutarties su „Axis Industries“. Informavome apie tai komisiją. Viliamės, kad bus gerbiamas teisinis konkurso procesas, nors pastarojo laikotarpio miesto administracijos elgesys pasitikėjimo nekelia“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.