Verslas

2018.12.20 22:59

Nuo sausio – priverstinis pensijų kaupimas

Po 10 dienų įsigalios nauja pensijų kaupimo tvarka. Iškart nuo sausio reformuotoje antrojoje kaupimo pakopoje automatiškai pradeda dalyvauti beveik 1,5 mln. Lietuvos gyventojų. Dalis nuo daugumos jų atlyginimo iškart keliauja į privatų pensijų fondą. Visiems, nori nenori, automatiškai teks kaupti amžių atitinkančiame fonde.

Trupiniai nuo buvusios algos – taip sakoma apie senatvės pensijas po 20, 30 ir daugiau metų. Kas antras būsimas pensininkas apklausose ir pats sako suvokiantis, kad senatvėje jam trūks lėšų.

Vasarą valdžia žengė antrosios pakopos reformos žingsnį. Nutarta, kad iš „Sodros“ aruodų bus mokama tik senatvės pensija, o iš privačių fondų žmogus gaus papildomai susikauptą dalį, jeigu turės tokią.

„Labai painu žmonėms susigaudyti, kas čia keičiasi, kuo čia skiriasi dabar ta antra pakopa nuo trečios, ypač po pakeitimų, ir vis dėlto tas klausimas žmonėms išlieka, ar čia verta, ar neverta kaupti“, – sakė Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas.

Kad būtų aiškiau, 600 tūkst. žmonių „Sodra“ jau išsiuntė elektroninius pranešimus. Dar tokiam pat skaičiui žada išsiųsti netrukus. Šie, jau esantys antrojoje pakopoje žmonės informuojami, kad nuo sausio nelieka pervedimų iš „Sodros“ į privačius fondus. Kaupimas juose bus iš atlyginimo. Bet valdžia pridės 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Tas pats galioja ir naujai į kaupimą antrojoje pakopoje kitąmet traukiamiems žmonėms iki 40 metų amžiaus ir jau buvusiems dalyviams, kurie kaupimą sustabdė 2013 m. Iš viso apie 160 tūkst. žmonių. Apsispręsti, ar nori likti antroje pakopoje, visi turės pusmetį. Skirtumas tik tas, kad vieniems dalis nuo algos į privatų fondą bus pradedama atriekti nuo liepos, kitiems – iškart nuo sausio. Būtent į juos ir nutaikyti pirmiausi „Sodros“ pranešimai, kad jiems nebūtų staigmenos.

Nuo sausio visiems nustoja mažėti būsimoji „Sodros“ pensija.

„Iki šiol visiems dalyvaujantiems taip yra skaičiuojama „Sodros“ pensija, kad gautų mažiau negu tiems, kurie nekaupia. Tai nuo sausio dabar gaus visi maksimalią „Sodros“ pensiją, ir tai yra gera žinia, tai reiškia, kad kiekvienas sukauptas euras bus papildymas prie pensijos“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Kiekvienas automatiškai pagal amžių priskiriamas tokiam kaupimui, kad esą sukauptų daugiausia – atsiranda gyvenimo ciklo fondai.

Ministerija, „Sodra“ ir Lietuvos bankas ragina kaupti antrosios pakopos privačiuose fonduose. Bankas siūlo net neskaičiuoti, o kliautis liaudies išmintimi. 

„Pirmiausia žmogus turėtų prisiminti liaudies patarles, tai yra, denk stogą vasarą, ruošk roges vasarą. Kitaip tariant, savo senatve ir pajamomis joje rūpintis reikia tol, kol dirbi. Skaičiuok neskaičiavęs, jeigu tau yra 23 metai, ir tau prieš akis yra 40 metų laikotarpis, ką tu ten žmogau suskaičiuosi. Aišku, aš suprantu situaciją tų žmonių, kurie galbūt kaupė, ir jiems dabar yra 59 m. Bet vėlgi, yra kitų patarlių – nemesk kelio dėl takelio“, – sakė Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus.

Nors metų sandūra, anot ekspertų, tinkama mąstyti apie ateitį, žmonėms šiomis dienomis rūpi ne pensija. Buvęs L. Kukuraičio patarėjas ekonomistas Romas Lazutka sako, kad valdžia vilioja, bet nieko negarantuoja.

„Reikia turėti galvoje, kad tai yra taupymas, bet tai nėra socialinė apsauga. Socialinė apsauga, kai žmonėm garantuojamas tam tikras pajamų lygis. Tai todėl SADM rūpestis didesnis turėtų būti socialine apsauga, o ne tuo kaupimu. Jeigu valstybė jau imasi, tai turėtų ką nors garantuoti. Ir tada mes laikytume, kad tai yra socialinės apsaugos sistema. O dabar tiesiog kaip susiklostys, ir todėl tas aktyvumas valdžios ir tos ministerijos konkrečiai yra labai keistas. Todėl, kad yra viliojami žmonės atidėti pinigus, taupyti, bet nieko nepažadama jiems mainais“, – kalbėjo R. Lazutka.

„Linkiu tiesiog ramiai sulaukti švenčių. Bus tikslesnės skaičiuoklės apie pensijas po Naujų metų, tuomet siūlyčiau sėsti visiems prie tų skaičiuoklių, susiskaičiuoti savo variantą ir tada galvoti, kas labiau apsimoka“, – ragino Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas M. Kalesinskas.

Tie, kam su antrąja pakopa nepakeliui, galės stabdyti buvimą joje ir su visais jau sukauptais pinigais likti privačiame fonde, arba su visais grįžti į „Sodrą“. Antruoju atveju atsistatytų dėl kaupimo sumažėjusią „Sodros“ pensiją. Pasiimti prikapsėjusią sumą sau ir dingti – neįmanoma.

Plačiau apie tai – Irmos Janauskaitės reportaže.