Verslas

2018.11.21 15:01

Paaiškėjo vyriausybės kainų ribojimo planas: ribojimai, kontrolė, viešinimas ir smulkiųjų skatinimas

Vyriausybė pasitarime pristatė, kaip kovos su kainomis ir skatins prekybos tinklų konkurenciją: numatyta griežčiausia priemonė – netgi įpareigojimas parduoti įmonę ar dalį verslo. Paviešinta, kaip turės atrodyti ir gerąją praktiką atitinkančios sutartys.  

Maisto kainų augimas Lietuvoje per 7 metus siekia 21,3 proc., kai ES – 13 proc., „Eurostat“ duomenis teikia vyriausybė.

Vertinama, kad „idealiame pasaulyje masto ekonomija galėtų sąlygoti didelę naudą vartotojams“, dėl mažesnės savikainos ir kainų, tačiau Lietuvoje stambėjant ūkiams ir augant prekybininkams taip nenutiko. Čia maisto kainos atitinka ES vidurkius, tačiau gyventojų pajamos – daugiau nei 3 kartus žemesnės nei ES.

Argumentuojama, kad prekybos tinklų spaudimas tiekėjams galiausiai sumažina tiekėjų skaičių, o tuomet mažėja ir konkurencija, kainos rinkoje pradeda augti.

Du esminiai „receptai“, kuriuos pristato vyriausybė: gyventojų pajamų didinimas, ir konkurencijos didinimas kartu su sąžiningos prekybos skatinimu.

Daugiau kontrolės ir įpareigojimų

15min jau skelbė apie Ūkio ministerijos pasiūlytas priemones konkurencijai stiprinti. Su nesąžiningais verslo tarpusavio santykiais būtų kovojama išplečiant Konkurencijos tarybos galias, draudžiant reikalauti iš tiekėjų suteikti prekėms nuolaidas, jei dėl jų nesusitarta raštu, suteikiant daugiau galimybių pranešti apie piktnaudžiavimą ir draudžiant prekybos tinklams imtis atsakomųjų veiksmų prieš tiekėją, ginantį savo teises.

Žadama, kad bus parengtos ir gerosios, ir blogosios praktikos gairės, kaip jų laikomasi stebės Konkurencijos taryba. Vyriausybė apibrėžė, kas turėtų būti prekybos tinklų sutartyse su tiekėjais, kad jos atitiktų „gerąją praktiką“.

Blogąja praktika būtų laikoma esminės informacijos neteikimas, reikalavimai keisti esmines tiekimo sąlygas, mažinti iš anksto sutartas kainas arba didinti nuolaidų sumas, atlyginti išlaidas susijusias su prekybininko veikla, taikyti akcijas už neparduotas prekes, grafikų nesilaikymas, ar kt.

Sustiprinta Konkurencijos taryba, anot vyriausybės pranešimo, galės taikyti netgi struktūrines priemones – įpareigoti parduoti įmonę ar jos dalį už pažeidimus.

Taip pat taryba galės remtis platesnio rato asmenų liudijimais, kuomet bus atliekami tyrimai, už naudingą informaciją teikti atlygį, taip pat įgis daugiau kitų priemonių.

Vartotojų teisių apsaugos tarnyba galės vykdyti „slaptojo pirkėjo“ tyrimus parduotuvėse, blokuoti prieigą prie vartotojų teises pažeidžiančių svetainių taip pat bus sugriežtintos pasekmės už vartotojų teisių pažeidimus.

Naujas paketas smulkiam verslui

Vyriausybė žada, kad 16 priemonių paketas lems pokyčius ir naudą smulkiajam verslui: mažoms parduotuvėms iki 300 kv. metrų, taip pat atskirų sričių subjektams, tvarkantiems mėsą, pakuojantiems prekes, naudojantiems išorinę reklamą, besiverčiantiems ekologiniais produktais ir pan.

„Naujas, iš įvairių paramos priemonių sugeneruotas 5 mln. eurų paketas, skirtas paskatinti žemės ūkio maisto gamintojus kooperuotai veiklai, parama steigtis/plėstis smulkioms prekybos vietoms“, – žada vyriausybė.

Žadama, kad gyventojai turės paskatas reguliariai pirkti šviežius maisto produktus smulkiose prekybos vietose. O viešųjų pirkimų dalyje bus teikiama pagalba tiekėjams, bus plečiamas CPO LT katalogas.

Maisto kuponų idėja lieka

Vyriausybė neatsisako ir maisto kuponų („vaučerių“) idėjos. Pagal pristatytą planą, kupono forma bus elektroninė.

Žemės ūkio ministerija siūlo, kad maisto kuponai pradžioje būtų dalijami tik šeimoms, auginančioms ikimokyklinio amžiaus vaikus, skelbė BNS.

Vyriausybė atskleidžia, kad gyventojai galės įsigyti 3 kuponus, kiekvienas iš jų suteiks 2 eurų nuolaidą maisto produktams. Kuponai galės būti naudojami mažose prekybos vietose.

Toks planas atitinka anksčiau nutekėjusį neoficialų darbinį Žemės ūkio ministerijos dokumentą.

Argumentuojama, esą 100 mln. ES gyventojų naudoja tokio pobūdžio priemones įvairioms paslaugoms, o užsienio studijos esą parodo, kad 30 kuponų naudotojų sukuria 1 darbo vietą.

Vyriausybė kartoja ir planus dėl tinklalapio produktukainos.lt, kuriame bus skelbiamos populiariausių produktų kainos nuo 2019-ųjų.

2019 metų vasarį žadama atlikti analizę dėl naujausių kainų tendencijų ir bus planuojamas II etapas, kurio metu bus siūlomos naujos priemonės.

Pajamas augins reforma, vaiko pinigai, pensijų augimas

Vyriausybė nurodo keturis šaltinius, kaip kitąmet augs gyventojų pajamos.

Pirmiausia, apie 40-50 eurų „į rankas“ pridės mažesni darbo mokesčiai kas mėnesį. Taip minimali mėnesinė alga (MMA) bus didinama 30 eurų, iki 430 eurų. Vis tik atlyginimų augimo dalį atims pensijų reforma – į pensijų fondus įtraukti gyventojai pajus gerokai mažesnį prieaugį, kadangi dalis lėšų bus kaupiama.

Antras šaltinis – vaiko pinigus numatoma didinti iki 50 eurų

Trečia, senatvės pensija dėl indeksavimo vidutiniškai padidės 26,5 euro, turintiesiems darbo stažą – šis pokytis planuojamas dėl susiejimo su darbo užmokesčio augimu.

Ir ketvirtas papildomų pajamų šaltinis – naujos pajamų mokesčio lengvatos, kurios leis gyventojams iki 400 eurų susigrąžinti už remonto ar vaikų priežiūros paslaugas.