Verslas

2018.11.21 11:13

S. Jakeliūnas dėl krizės turės klausimų ir D. Grybauskaitei: klausimus užduos raštu

ELTA2018.11.21 11:13

Krizės priežastis tiriančio Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) klausimų sulauks ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, sako komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas.   

S. Jakeliūnas trečiadienį vykusiame BFK posėdyje, kuriame liudijo konservatorius Andrius Kubilius, citavo prieš dešimtmetį ES komisarės pareigas ėjusią D. Grybauskaitę, teigusią, kad skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) yra politinė impotencija.

Pasak S. Jakeliūno, tokia įtakingos, tuomet prezidentės posto siekiančios politikės retorika galėjo paveikti Vyriausybės sprendimą nesiskolinti iš TVF. 

„Aš manau, kad tuomet pretendentė į prezidentus buvo vienareikšmė lyderė ir, mano vertinimu, tokie vieši pareiškimai gali užblokuoti kelią netgi kalbėtis su tarptautinėmis institucijomis, nes koks finansų ministras ar net premjeras kreipsis (į tarptautines institucijas. - ELTA), kai yra tokie vieši pareiškimai“, – sakė po BFK posėdžio S. Jakeliūnas. Politikas teigė, kad prezidentės liudijamai apie prieš dešimtmetį vykusios krizės priežastis galėtų apibendrinti iki tol BFK liudijusių politikų ir ekonomistų atsakymus į užduotus klausimus. 

„Aš svarstau galimybę kreiptis į ją galbūt užbaigus liudijimą Ingridos Šimonytės ir tada apibendrinus gautus atsakymus galbūt kreipsiuosi į prezidentę Dalią Grybauskaitę. Esu, tiesą sakant, viešai 2009 ir 2015 m. kreipęsis į ją. Tai dalis tų klausimų gali būti tie patys“, – aiškino politikas. Jis pabrėžė abejojąs, ar D. Grybauskaitė sutiktų atvykti į BFK posėdį, todėl, kalbėjo jis, klausimus į prezidentūrą išsiųstų raštu.

„Manau, kad į prezidentę kreipsimės raštu, nes baigiasi jos kadencija, ir čia tie liudijimai sukeltų per daug šurmulio. Be to, aš abejoju, ar ji sutiktų atvykti ir liudyti. Bet raštu tikiuosi, kad sutiks atsakyti, jei tokie klausimai bus suformuluoti“, – užbaigė S. Jakeliūnas. 

Trečiadienį BFK posėdyje liudijo konservatorius A. Kubilius, kuris 2008–2012 m. vadovavo 15-ajam ministrų kabinetui. 

Komiteto pirmininkas S. Jakeliūnas teigia, kad BFK tyrimu siekiama įvertinti, kokios buvo pagrindinės Lietuvai itin skausmingos krizės priežastys. 

Praėjusią savaitę komisijos nariams į klausimus atsakinėjo buvęs SEB banko prezidento patarėjas ekonomistas Gitanas Nausėda. Savaitę prieš jį komitete į klausimus atsakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. 

BFK atliekamą tyrimą ketinama baigti iki 2019 metų balandžio vidurio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt