Naujienų srautas

Verslas2018.11.06 09:34

Prezidentė: Kinijos rinkai jau esame įdomūs

Lietuva Kiniją domina ne tik savo maisto produktais, bet netgi baldų gamyba ar finansinėmis technologijomis, LRT RADIJUI sako Kinijoje viešinti prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, ne tik tradicinės prekės ir paslaugos, bet ir inovacijos yra ta sritis, kurioje turime potencialią galimybę bendradarbiauti.

Prezidentės vizito Kinijoje metu pirmą kartą aukščiausiu lygiu rengiama tarptautinė Kinijos importo paroda. Pastebima, kad Kinija pradeda naują prekybos etapą – didžiausia eksportuotoja pasaulyje dabar imasi konkrečių veiksmų atverti savo rinką produkcijai iš kitų šalių. Didžiausiame Kinijos ir septintame pagal dydį pasaulio mieste numatytas ir Lietuvos bei Kinijos prezidentų susitikimas.

– Vizitas Kinijoje – darbo tikslais. Kam skirsite pagrindinį dėmesį?

– Vizitas darbo, labai pragmatiškai orientuotas į prekybą, savotiškai įdomus, nes vyksta labai įdomiame globaliniame kontekste, kai vyksta ginčai dėl prekybos sąlygų, jos kokybės tarp didžiųjų šalių – JAV ir Kinijos bei Europos Sąjungos (ES) ir JAV.

Taigi matome, kad globali prekyba iš principo išgyvena labai sudėtingą laikotarpį. Pasaulio ekonomika lėtėja, daugiašalės prekybos sistema yra kvestionuojama ir netgi praktiškai griaunama. Todėl esant šioms aplinkybėms tai, kad Kinija mėgina atsiverti ir pirmą kartą organizuoja importo parodą, t. y. visoms šalims sudaromos galimybės daugiau įvežti į Kiniją, tai yra unikali galimybė tokioje atmosferoje.

Būtų tikrai neprotinga ir neatleistina, jeigu tokia situacija nepasinaudotume. Ši paroda jau buvo paskelbta seniai, organizuojama ilgai ir mes joje buvome pasirengę dalyvauti nuo pat pradžių. Dalyvaus 18 Lietuvos įmonių, o apskritai parodoje dalyvaus net 130 pasaulio šalių.

Tikslas – plačiau atverti Kinijos rinką lietuviškiems produktams. Turime puikią kokybę, puikias galimybes ir labai tikiuosi, kad toks vizitas, kuris vyksta Kinijos prezidento asmeniniu kvietimu, tikrai suteiks labai rimtą postūmį ir galimybes mūsų eksportuotojams, mūsų gamintojams plačiau atverti Kinijos rinką.

– Kaip galvotumėte, kiek ir kuo Lietuva gali būti įdomi Kinijai?

– Mes jau esame įdomūs. Jau dabar eksportuojame labai daug savo produkcijos, taip pat ir maisto. Mums dar trūksta sertifikatų: vištienai, jautienai ir pašarams.

Pavyzdžiui, kinus domina baldai. Taip pat – kokybiški mūsų pieno produktai, netgi tekstilė, [...] susidomėjimas didelis. Jie per penkerius metus planuoja importuoti prekių ir paslaugų už 10 trilijonų dolerių.

Iš tikrųjų Kinija atsiveria, vartojimo mastas didžiulis, todėl mūsų verslas ne tik galvoja išvežti produkcijos, bet, pavyzdžiui, baldininkai nori investuoti ir statyti ten fabriką. Taigi turime daug įvairių interesų. Pavyzdžiui, lazeriai jau seniai įsitvirtinę šioje rinkoje, jų jau eksportuojama gana daug, bet ateiname ir su savo tradicine produkcija.

Taip pat – su savo finansinėmis paslaugomis, todėl Kinijoje organizuojame dvišalį Lietuvos ir Kinijos susitikimą. 50 kinų įmonių jau susidomėjo šiuo renginiu. Tai vadinamojo fintech sektoriaus konferencija, kurios metu kalbėsimės apie potencialų bendradarbiavimą ir šioje inovatyvioje srityje, kurioje Lietuva tampa vienu iš europinių finansinių centrų [...]. Taigi ne tik tradicinės prekės ir paslaugos, bet ir inovacijos yra ta sritis, kurioje turime potencialią galimybę ir bendradarbiauti.

– Numatytas ir jūsų dvišalis susitikimas su Kinijos prezidentu. Ką žadate aptarti?

– Tai iš tiesų yra labai įdomi ir gera galimybė. Esu viena iš ES šalių vadovių, kuri turės dvišalį susitikimą su Kinijos vadovu. Jau esame apsitarę, kad koncentruosimės į tris sritis: dvišalį bendradarbiavimą, globalios prekybos klausimus ir problemas bei ES ir Kinijos bendradarbiavimą.

Turime atskirų klausimų, kas liečia Lietuvos ir Kinijos dvišalius pagrindus ir bendradarbiavimą. Tai daugiausia susiję su mūsų eksportu.

Taip pat kalbėsime apie ES ir Kinijos bendradarbiavimą. Čia kalbame apie investicijų sutartį tarp ES ir Kinijos, kuri būtų mums labai naudinga, nes tai apsaugotų mūsų potencialias investicijas į Kiniją. Taip pat kalbame apie ES ir Kinijos laisvosios prekybos susitarimą, kuris taip pat mums būtų labai naudingas.

Taigi dvi sutartys yra derybų stadijoje. Aišku, kad Kiniją domina, kaip greitai ir kokios šios sutartys galėtų būti. Tikrai kyla daug klausimų. Labai džiaugiuosi, kad tokia galimybė bus būtent su Kinijos prezidentu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi