Verslas

2018.09.03 22:20

N. Mačiulis numato spartų atlyginimų augimą ne tik Vilniuje

Statistikos departamentui paskelbus duomenis, kokius vidutinius atlyginimus gauna gyventojai skirtinguose Lietuvos regionuose, paaiškėjo, kad mažiausią vidutinį atlyginimą gauna darbuotojai Tauragėje, Marijampolėje ir Alytuje, o didžiausią – sostinės gyventojai. Ekonomistas Nerijus Mačiulis pabrėžia, kad visose apskrityse užmokestis kilo bent jau 7,5 procento. Tą nemaža dalimi, anot jo, lėmė užsienio kapitalo investicijos.

„Šie metai išskirtiniai, nes visose apskrityse vidutinis darbo užmokestis augo bent jau 7,5 procento. Šiemet lėčiausias augimas yra Utenos apskrityje, bet ir ten antrąjį metų ketvirtį vidutinis užmokestis buvo didesnis 7,7 procento nei prieš metus. Sunku rasti tokių rajonų ir miestelių, kur vidutinis užmokestis būtų įšaldytas“, – sako N. Mačiulis.

Ekonomistas pažymi, kad pagrindinė priežastis, kodėl augo vidutinis darbo užmokestis – investicijos, ypač – iš užsienio.

„Tai [užsienio kapitalas – LRT.lt] užtikrina, kad atlyginimai bus mokami oficialiai. <...> Be to, užsienio kapitalo įmonės dažniausiai turi ir tą know–how, technologijas, didesnį produktyvumo lygį, ir gali mokėti didesnį darbo užmokestį. Tai reiškia, kad jis kyla ne tik tose įmonėse, bet ir aplink – tose įmonėse, kurios teikia paslaugas toms užsienio kapitalo įmonėms, ir galbūt apskritai kelia atlyginimus tame mieste ar rajone, nes atsiranda didesnė konkurencija dėl darbuotojų“, – sako ekonomistas.

N. Mačiulis taip pat atkreipia dėmesį, kad atlyginimai didėja ne tik geriausią kompetenciją turintiems ar tik kelių miestų, rajonų darbuotojams.

Pasak ekonomisto, šalies sostinėje vidutinio užmokesčio augimas išlieka vienas sparčiausių ir kol kas nėra priežasčių, kodėl Vilniuje jis turėtų sulėtėti, nes darbuotojų trūkumas vis dar aktualus klausimas, taip pat pritraukiama daug užsienio investicijų. Taip pat situacija neturėtų prastėti ir kituose regionuose.

„Kol kas visos prielaidos išlieka gana sparčiam darbo užmokesčio augimui tiek didžiuosiuose miestuose, tiek ir mažesniuose“, – sako N. Mačiulis.

Daugiau apie tai – pokalbio įraše.