Naujienų srautas

Verslas2018.08.06 22:19

Lietuvoje dėl nepalankių sąlygų mažėja smulkiųjų pieno ūkių

Kai kurie pieno gamintojai, ypač smulkieji ūkininkai, neapsikentę žemų pieno supirkimo kainų, dėl sausros nepasiruošę pakankamai pašarų žiemai, parduoda karves ir uždaro ūkius. Tuo metu kaimynai lenkai Lietuvoje superka ne tik pieną, karves, bet ir pašarus. Per metus smulkiųjų pieno ūkių Lietuvoje sumažėjo 12 procentų.

Nuo 1992 metų pieno ūkį laikantis Arvydas Šlivinskas sako, kad iki žiemos karvių ūkyje neliks. Praėjusią savaitę kai kurias melžiamas karves pridavė mėsos supirkėjams, dabar ketina parduoti visą 80 veislinių melžiamų karvių  bandą. Produktyvių galvijų Lietuvoje ieško ūkininkai iš kaimyninės Lenkijos.

Pasak ūkininko, perdirbėjų pažadais mokėti daugiau už žaliavinį pieną, kai šiuo metu jam mokama 24 euro centai už kilogramą , tikėti negalima, trūksta darbuotojų, o ir dėl sausros nepasiruošta pašarų žiemai. Ūkininkai sako karves laikyti – prabanga.

Lenkijoje pieno gamintojai supirkimo kainomis nesiskundžia ir sako, kad didžiausią pelną žemės ūkyje uždirba karvės. Pasak Punsko krašto ūkininko Dariaus Radzevičiaus, laikančio 50 karvių, perdirbėjai už kilogramą jam moka 36 euro centus, stambesni pieno ūkiai gauna daugiau. O pagaminti litrą pieno kainuoja apie 19 centų. 

Pienininkystės ūkių Lietuvoje per metus sumažėjo 12 proc., jų dabar beveik 40 tūkstančių, laikoma per 270 tūkstančių karvių. Žemės ūkio ministerija yra skelbusi, norinti iki 2030 metų  pieno gamybą padvigubinti. Tačiau pasak specialistų, tai bus įmanoma, jeigu pieno supirkimo kainos pasiektų bent 30 centų už kilogramą.

Plačiau apie situaciją – Rūtos Lankininkaitės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi