Verslas

2018.07.21 10:29

Ž. Vaičiūnas: EK pasiūlyta suma Ignalinos AE uždarymui gali koreguotis

ELTA2018.07.21 10:29

Su aukštais ES pareigūnais apie Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo finansavimą būsimoje finansinėje perspektyvoje kalbėjęs energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas Eltai sakė, kad Europos Komisija (EK) yra pasiruošusi išgirsti Lietuvos argumentus.

Ministras Briuselyje ketvirtadienį susitiko su Europos Komisijos (EK) nariu Migueliu Ariasu Canete, atsakingu už klimato politiką ir energetiką, ir su EK Energetikos direktorato vadovu Dominique Ristoriu.

Ministras su EK atstovais kalbėjo apie EK siūlomą finansavimo sumą ir apie finansavimo dalį, kurios tikimasi iš Lietuvos.

„Dėl finansavimo apimties dar kartą buvo patvirtinta, kad siūloma suma yra Komisijos pradinis pasiūlymas deryboms ir, Lietuvai turint argumentus dėl didesnio finansavimo poreikio, Komisija ir tikrai į juos įsiklausys, ir tą kausimą galima spręsti.

Šiuo metu klausimas yra labiau Europos Parlamento ir perspektyvoje bus Europos Tarybos rankose. Tačiau Komisijos žinia yra tokia, kad ji taip pat vertina šią pateiktą sumą kaip poziciją derybų pradžioje, o toliau ji gali koreguotis“, – Eltai sakė Ž. Vaičiūnas.

Dėl nacionalinio kofinansavimo ministras teigė EK atstovams dar kartą išsakęs argumentus, kokie yra Lietuvos įsipareigojimai ir kad jie buvo įgyvendinami be pažeidimų.

„Turime pateikę savo politinį įsipareigojimą dėl kofinansavimo ir siekiame jį išlaikyti šiose ribose. Tai dar kartą pakartojau ir manau, kad tai irgi bus tolesnių derybų etapas“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

ELTA primena, kad pirmadienį Ignalinos AE lankėsi Europos Parlamento pranešėja Ignalinos AE uždarymo finansavimo klausimais Rebecca Harms, EK Energetikos generalinio direktorato Branduolinės energijos, saugos ir ITER departamento direktorius Massimo Garribba, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko atstovai. Svečiai nagrinėjo elektrinės uždarymo darbų pažangą.

ES dar nėra priėmusi sprendimo Ignalinos AE uždarymo finansavimo po 2021-ųjų klausimu, o Lietuva prašo didesnės ES paramos, negu siūloma.

Skaičiuojama, kad IAE uždarymui dar reikės 1,3 mlrd. eurų.

2021-2027 m. elektrinės uždarymui Lietuva prašo 780 mln. eurų.

Tuo tarpu 2021-2027 m. ES biudžete EK Ignalinos AE uždarymui siūlo skirti tik 552 mln. eurų.

Be to, EK tikisi, kad Lietuva padidins savo finansavimo dalį nuo dabartinių 14 proc. iki 20 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.