Verslas

2018.07.21 10:26

G20 finansų ministrai renkasi aptarti pasaulio ekonomikai kilusių rizikų

ELTA 2018.07.21 10:26

Didžiojo dvidešimtuko (G20) šalių finansų ministrai ir centrinių bankų atstovai šeštadienį renkasi Buenos Airėse aptarti pasaulio ekonomikai kylančias rizikas.

Susitikimas vyks šeštadienį ir sekmadienį. Jo pagrindines išvadas žadama paskelbti per spaudos konferenciją sekmadienį.

Pasaulio prekybinėje arenoje vis didėjant įtampai, ministrai aptars pasaulio ekonomikai kylančias rizikas ir atsiveriančias galimybes, tarptautinę mokesčių sistemą ir finansinę įtrauktį.

Taip pat ministrai susitikime kalbės klausimais, kurie, Argentinai vadovaujant G20, įvardijami kaip prioritetiniai: daugiau ir geresnių darbo vietų kūrimas, taip pat ekonomikos plėtrai svarbios infrastruktūros plėtojimas.

G20 sudaro 19 pasaulio valstybių – Argentina, Australija, Brazilija, JAV, Jungtinė Karalystė, Indija, Indonezija, Italija, Japonija, Kanada, Kinija, Meksika, Pietų Afrikos Respublika, Pietų Korėja, Prancūzija, Rusija, Saudo Arabija, Turkija, Vokietija – ir ES.

ES G20 finansų ministrų bei centrinių bankų valdytojų susitikimuose atstovauja EK, Europos centrinio banko (ECB) ir ES pirmininkaujančios šalies finansų ministras, šiuo metu – Austrijos finansų ministras.

Kaip ELTA jau rašė, antradienį ES ir Japonija pasirašė laisvosios prekybos susitarimą, kurį pareigūnai pavadino „aiškia žinute“ prieš protekcionizmą, Vašingtonui įvedus prieštaringai vertinamus tarifus metalams ir svarstant tarifus Europos transporto priemonėms.

Pagal susitarimą, ES atvers savo rinką Japonijos automobilių pramonei, o Tokijas – Europos žemės ūkio produktams.

Europos Komisijos (EK) vadovas Jean`as Claude`as Junckeris pažymėjo, kad susitarimas siunčia žinutę, jog „prekyba yra daugiau negu tarifai ir barjerai, tai – vertybės“.

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe akcentavo, kad susitarimas „rodo pasauliui tvirtą Japonijos ir ES politinę valią tokiu metu, kai plinta protekcionizmas“.

Trečiadienį EK paskelbė, kad ES šią savaitę įveda apsauginius tarifus plienui, kad apgintų savo gamintojus nuo išaugusio importo, susijusio su JAV tarifais plienui.

Nuo ketvirtadienio ES žada įvesti 25 proc. tarifus 23 kategorijų plieno gaminiams. Laikina priemonė gali būti taikoma iki 200 dienų, o dėl galutinių tarifų priėmimo EK nuspręs iki 2019 metų pradžios.

Be to, ketvirtadienį ES prekybos komisarė Cecilia Malmstrom įspėjo, kad ES rengia atsakomųjų priemonių sąrašus atvejui, jeigu JAV prezidentas įves „pražūtingus“ tarifus automobiliams.

Ketvirtadienį pramonės grupių „Pasaulinė verslo koalicija“ paragino G20 kovoti su grėsmėmis pasaulinei laisvajai prekybai.

„Mes esame giliai susirūpinę dėl taisyklėmis grindžiamos pasaulinės prekybos sistemos stabilumo“, – koalicijos pranešimą cituoja „Reuters“.

„Kad būtų kuriama gerovė, verslo pasauliui reikia patikimų, modernių tarptautinių taisyklių, nuspėjamumo ir stabilumo. Taip pat – stiprių, nešališkų teisėjų“, – pridūrė koalicija.

Verslo koalicija paragino G20 finansų ministrus atnaujinti savo įsipareigojimus laisvosioms rinkoms susitikimo Buenos Airėse metu.

Kitą trečiadienį J. C. Junckeris keliaus į Vašingtoną, kur bandys įtikinti JAV prezidentą Donaldą Trumpą atsisakyti tarifų metalams ir neįvesti naujų priemonių automobiliams.