Verslas

2018.07.05 20:53

Prekybos karas: JAV tarifai milijardų dolerių vertės kinų prekėms įsigalioja vidurnaktį

ELTA 2018.07.05 20:53

Ketvirtadienį vidurnaktį įsigalios papildomi JAV tarifai dešimčių milijardų dolerių vertės kinų prekėms, prekybos karas jau tampa realybe.

Kinija jau žada atsakyti „doleriu už dolerį“. Jeigu Kinija įves atsakomąsias priemones, JAV prezidentas Donaldas Trumpas grasina papildomais tarifais. Ekspertai perspėja, kad stiprėjantis konfliktas gali sukelti didžiulį sukrėtimą pasaulio ekonomikai ir skaudžiai smogti pasaulinei prekybos sistemai.

Kaip rodo ketvirtadienį paskelbta verslo apžvalga, JAV paslaugų sektoriuje jau pastebimi tiekimo sutrikimai, auga kainos, rinkoms nerimaujant dėl galimų didesnių prekybos apribojimų.

„Mes jau pastebime infliacijos požymių, nelabai didelės, bet infliacijos“, – žurnalistams sakė Tiekimo valdymo instituto (ISM) Paslaugų pramonės komiteto vadovas Anthonis Nievesas.

Baltųjų rūmų pareigūnai teigia, kad šiuo metu gera JAV ekonomikos būklė reiškia, kad Vašingtonas sugebės atremti didesnius išbandymus nei jų konkurentai tuo atveju, jeigu karas ir toliau bus eskaluojamas.

Tačiau ekonomistai neatmeta galimybės, kad tarifų įvedimas pakenks augimui.

Vis dėlto D. Trumpo komanda į tokius perspėjimus numoja ranka: prekybos sekretorius Wilburas Rossas šią savaitę juos pavadino „pirmalaikiais ir greičiausiai netiksliais“.

JAV apmokestins 25 proc. tarifu daugiau nei 800 kinų prekių kategorijų už maždaug 34 mlrd. dolerių ir perspėja, kad jeigu Kinija imsis atsakomųjų priemonių, tarifai bus įvesti dar daugiau prekių.

JAV tarifai paveiks platų Kinijos prekių spektrą. Tai – keleiviniai automobiliai, radijo siųstuvai, orlaivių dalys ir kompiuterių kietieji diskai. Ši produkcija yra iš pramonės šakų, kurias D. Trumpo administracija kaltina naudojant nesąžiningą prekybos praktiką.