Verslas

2018.05.24 22:50

Lenkai kelia triukšmą dėl užkrėstų bulvių iš Egipto. Jomis prekiauja ir lietuviai

lrytas.lt2018.05.24 22:50

Kilogramas šviežių bulvių, kurios į Lietuvos parduotuves atkeliavo iš Egipto, kainuoja 0,99 euro. Švarios, nuplautos, vienodo dydžio bulvės - tikras masalas pirkėjams. O štai Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija jau muša pavojaus varpais: įspėja apie bakterijas, kurių gali būti tam tikros veislės bulvėse iš Egipto ir kurios yra labai pavojingos žemės ūkio kultūroms. Jei užkratas paplis, skelbia Lenkijos žiniasklaida, pasekmės Lenkijos žemdirbiams gali būti neįsivaizduojamos.

Šviežių lenkiškų bulvių, kurių jau keletą savaičių galima įsigyti Lenkijos rinkoje, kaina yra atgrasanti, teigia portalas.

Už šių daržovių kilogramą reikia sumokėti vidutiniškai 7 zlotus (1,63 euro). Todėl daugelis lenkų renkasi pigesnes bulves iš kitų šalių, taip pat ir ne iš Europos. 

Tačiau, kaip informuoja Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija, iš Egipto kilusi bulvių veislė gali būti pavojinga Lenkijos kultūroms. Viskas dėl bakterijos Ralstonia solanacearum, kuri aptikta iš šios šalies importuotų bulvių mėginiuose. Tyrimą atliko Valstybinė augalų ir sėklų apsaugos inspekcija.

Ši bakterija nėra pavojinga žmonėms ar gyvūnams. Tačiau, jei bakterijos paplis, jos gali labai pakenkti šalies žemės ūkio kultūroms ir padaryti labai daug nuostolių.

Bakterijos Ralstonia solanacearum pakenkia antžeminei užkrėsto augalo daliai, jis pradeda vysti, todėl lapai ir stiebai ima nykti, ir augalas miršta. Stiebo viduje ima kauptis baltos bakterijų gleivės, kurios taip pat prasiskverbia pro šakniagumbių akutes. Užkrėstame dirvožemyje bakterijos gali išsilaikyti iki dvejų metų. Todėl, jei tik jos aptinkamos, turi būti skelbiamas karantinas –  užkrėsti pasėliai laikinai izoliuojami.

Bulvės į Lenkiją nebuvo vežamos tiesiai iš Egipto, jos įsivežtos iš kitų ES valstybių narių, konstatuoja „gazeta.pl“.

R. Sadausko nuotr.

Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija pateikė Europos Komisijai prašymą sustabdyti bulvių importą iš šios šalies, kol iki galo nebus išsiaiškinta ir kol Egipto bulvių augintojai ir tiekėjai nesiims atitinkamų priemonių problemai spręsti.

Priminsime, kad Lenkijoje pirmą kartą  bakterija Ralstonia solanacearum aptikta 2014 metais bulvėse. Prancūzų mokslininkai iššifravo jos paveldimąją informaciją. Ši bakterija yra vadinamojo rudojo puvinio priežastis, o puvinys pažeidžia ne tik bulves, bet ir bananus, šilkmedžius, imbierus, pomidorus, baklažanus, pipirus, pelargonijas ir kitus augalus – daugiau kaip 200 augalų rūšių.

Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba „Rosselchoznadzor“, aptikusi rudąjį puvinį, dar 2011 metais buvo laikinai uždraudusi importuoti bulves iš Egipto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.