Verslas

2018.05.03 14:49

Pekine – įtemptos JAV ir Kinijos derybos dėl dvišalės prekybos

Jungtinių Valstijų ir Kinijos aukšto rango pareigūnai pradėjo daug lemsiančias derybas dėl dvišalės prekybos. Vilčių, kad greitai pavyks susitarti dviem didžiausioms pasaulio ekonomikoms, nedaug. Derybos prasidėjo po Donaldo Trumpo virtinės perspėjimų dėl milžiniškų muitų, gresiančio žlugdančio prekybos karo.

Į Pekiną JAV atsiuntė kietus derybininkus – septynis aukšto rango pareigūnus. Tarp jų – Iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas, prekybos sekretorius Wilburas Rossas, Baltųjų rūmų patarėjai ekonomikos klausimais.

Visi jie garsėja įvairaus lygio karingumu derybose, kurias „Twitterio“ žinutėmis iš Vašingtono vertins prezidentas D. Trumpas. Prieš delegacijai išvykstant jis priminė milžinišką dvišalės prekybos deficitą – ne JAV naudai. Esą tai lyg Šiaurės Korėja, problemą reikėjo seniai išspręsti.

Diskusijos vyks ir penktadienį. Kinijai derybose atstovauja prezidento Xi Jinpingo pagrindinis patarėjas ekonomikai ir premjero pavaduotojas.

D. Trumpas pirmiausia nori sumažinti milžinišką prekybos deficitą, Kinija nusiteikusi skeptiškai. Vašingtonas siekia keisti Kinijos politiką, kad norinčios patekti į jos rinką užsienio bendrovės dalytųsi ir technologijomis. Konfliktas dar paaštrėjo, kai Pekinas paskelbė „Pagaminta Kinijoje 2025“ programą, siekdamas perimti pažangių technologijų lyderio pozicijas.

Vienas iš JAV delegacijos narių sako, kad Kinijos sistemos keisti neketinama.

Išsamiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.