Naujienų srautas

Verslas2018.01.27 15:50

JAV valstybės sekretorius: „Nord Stream 2“ kenkia Europos energetiniam saugumui

BNS 2018.01.27 15:50

Lenkija ir Jungtinės Valstijos yra nusistačiusios prieš Rusijos eksporto dujotiekio „Nord Stream 2“ projektą, kenkiantį visos Europos energetiniam saugumui ir stabilumui bei suteikiantį Maskvai dar vieną įrankį naudoti energetiką kaip politinio spaudimo priemonę, šeštadienį pareiškė Varšuvoje viešintis JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

„Mūsų nepritarimas kyla iš bendrų strateginių interesų. Esame giliai įsitikinę, kad Lenkijos, naudojančios tuos pačius išteklius, kaip ir visa Europa, energetikos išteklių diversifikavimas labai svarbus ilgalaikiam Europos saugumui. Todėl remiame energetikos jungčių iniciatyvas, padėsiančias pasiekti šį tikslą“, – R. Tillersonas sakė per bendrą spaudos konferenciją su Lenkijos užsienio reikalų ministru Jaceku Czaputowicziumi.

Penktadienio vakarą į Lenkiją atvykusiam Amerikos diplomatijos vadovui J. Czaputowiczius išdėstė Varšuvos argumentus, kad „Nord Stream 2“ yra Rusijos geopolitinio spaudimo įrankis šiame pasaulio regione. Ministras pridūrė, kad Lenkija prašys amerikiečių palaikymo šioje srityje.

R. Tillersonas sakė, kad Vašingtono ir Varšuvos bendradarbiavimas energetikos sektoriuje gali dar labiau sutvirtinti JAV ir Lenkijos verslo ryšius.

Jis priminė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas per savo vizitą Lenkijoje pernai liepą sakė, jog Vašingtonas „didžiuojasi, remdamas Lenkijos energetikos diversifikaciją“.

„Nord Stream 2 AG“, kurios vienintelis akcininkas yra Rusijos dujų gigantas „Gazprom“, tikisi dvi papildomas dujotiekio gijas, kurios jo metinį pralaidumą padidintų dukart iki 120 mlrd. kubinių metrų, pradėti tiesti šių metų balandį ir projektą užbaigti iki 2019 metų pabaigos. „Gazprom“ partneriai šiame projekte – Vokietijos „Wintershall“ bei „Uniper“, Austrijos OMV, Prancūzijos „Engie“, Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų „Dutch Shell“.

Europos Komisija ėmėsi teisinių priemonių sustabdyti grėsmę Europos Sąjungos energijos išteklių diversifikavimo strategijai keliančio projekto įgyvendinimą. Lapkritį pateiktas ES gamtinių dujų rinką reguliuojančių teisės aktų pataisų paketas, kad Trečiąjį energetikos paketą būtų galima taikyti ir naujiems dujotiekių iš trečiųjų šalių į ES projektams, taip pat ir „Nord Stream 2“. Pataisas lydinčiuose dokumentuose teigiama, jog „Nord Stream 2“ ES nėra būtinas.

Tačiau gruodį šis projektas sulaukė pirmojo oficialaus pritarimo Vokietijoje – jį palaimino Meklenburgo-Pomeranijos federalinės žemės valdžia. Meklenburgo-Pomeranijos federalinės žemės energetikos ministerija patvirtino, kad buvo išduotas leidimas šio projekto įgyvendinimo koordinatorei „Nord Stream 2 AG“ tiesti vamzdyną iki pakrantės.

Tuo metu Danijos parlamentas lapkričio 30-ąją priėmė įstatymą, kuriuo vyriausybei suteikiama teisė šalies teritoriniuose vandenyse uždrausti grėsmę nacionaliniam saugumui keliančius tarptautinius projektus. Prie tokių projektų priskiriamas Rusijos Europai peršamas „Nord Stream 2“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi