Verslas

2021.11.24 23:03

Didžiosios valstybės bandys suvaldyti kylančias naftos kainas: JAV kai kurie net atsisako Padėkos dienos kelionių automobiliu

Jolanta Paškevičiūtė, Gintarė Mockė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.24 23:03

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas paskelbė, kad parduos 50 milijonų barelių naftos iš strateginių JAV rezervų ir taip stabdys degalų kainų augimą. Per dieną pasaulyje sunaudojama 100 milijonų barelių naftos, taigi tai bus tik pusė vienos dienos pasaulio poreikį patenkinančios normos. Prie Amerikos sprendimo jungiasi dar 5 šalys: Kinija, Indija, Pietų Korėja, Japonija ir Didžioji Britanija.

Sprendimą naudoti JAV naftos rezervą prezidentas J. Bidenas paskelbė degalų kainoms už galoną per metus paaugus per 60 procentų ir siekiant 3 dolerius ir 40 centų.

„Per pastarąsias savaites daug padirbėjau – skambinau, susitikau su užsienio lyderiais, politikais, kad parengtume pagrindą šios dienos pareiškimui. Mūsų bendros pastangos per naktį neįspręs aukštų degalų kainų problemos, bet jos bus kitokios. Po kurio laiko pildami degalus pajusite, kad kainos sumažėjo. Ilgainiui mažinsime priklausomybę nuo naftos, pereisime prie švarios energetikos. Bet dabar darau tai, ko reikia, kad jūs degalinėse mokėtumėte mažiau“, – tikino JAV prezidentas.

JAV parduoda strategines naftos atsargas: bandoma stabdyti degalų kainų augimą ir kelti Bideno reitingą

Tai bus lyg paskola iš rezervo, nes JAV naftą eksportuojančių šalių organizacijos ir jai nepriklausančių šalių, tokių kaip Rusija, susitarimas pamažu didinti naftos gavybą dabar atrodo per menkas. Ypač, kai degalų kaina Jungtinėse Valstijose sparčiai ėmė augti. Tiesa 2008-ųjų aukštumos dar nepasiektos, tuomet galonas kainavo daugiau nei 4 dolerius.

„Noriu aiškiai pasakyti – prezidentas benzino kainų nekontroliuoja, nė vienas prezidentas to nedaro. Bet tai, ką dabar matome, yra visiškas pasiūlos ir paklausos neatitikimas. Tokių aukštų kainų nebuvo septynerius metus. Mažesnes pajamas gaunantys amerikiečiai ir vidurinė klasė, darbininkai, nukenčia labiausiai“, – pabrėžė JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm.

Degalų kainos Amerikoje atbaido ne vieną mažesnes pajamas gaunantį amerikietį net nuo kelionių per Padėkos dieną, kai visa šalis keliauja susitikti su artimaisiais.

„Jei atvirai, tai net susinervinu, kai piluosi degalus, stengiuosi nežiūrėti į kainą“, – sakė keliautojas iš Pensilvanijos Andrew Marinis.

Ne tik amerikiečiams kirba klausimas, kada degalų kaina mažės.

„Energetikos informacijos agentūra numatė, kad benzino kaina iki trijų dolerių už galoną smuks kitų metų pradžioje ir toliau mažės. Jau po kelių savaičių žmonės, tikiuosi, pradės jausti skirtumą“, – tikino J. Granholm.

Amerikos energetikos sekretorė neslepia – prie kainos šuolio prisideda ir JAV bendrovės, išlaikančios gamybą žemesnio lygio nei prieš pandemiją, kad padidintų savo pelną.

„Energetikos pramonė uždirba milžinišką pelną, kuris jau viršija lygį prieš pandemiją. Norime jas paskatinti padidinti pasiūlą ir Jungtinėse Valstijose, ir visame pasaulyje“, – aiškino JAV energetikos sekretorė.

Po JAV pareiškimo Japonijos Vyriausybė taip pat įsipareigojo parduoti naftos iš valstybės rezervo, bet detales dar derina.

„Japonijos Vyriausybė nusprendė parduoti dalį naftos iš valstybės rezervo. Labai svarbu stabilizuoti žaliavinės naftos kainą, kad ekonomika atsigautų po pandemijos“, – sakė Japonijos premjeras Fumio Kishida.

Indija parduos 5 milijonus barelių iš valstybės rezervo, Didžioji Briranija – 1,5 milijono iš privačių rezervų. Pietų Korėja ir Kinija konkrečių įsipareigojimų nepaskelbė, Seulas dar tariasi su JAV ir kitais partneriais.

Dauguma ekspertų mano, kad toks sprendimas ilgainiui turėtų sumažinti degalų kainas, nors trečiadienį jos ir šovė į viršų. Atverti strateginius degalų rezervus anksčiau yra nurodę ir kiti JAV prezidentai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt