Verslas

2021.10.20 11:29

Analitikas apie sugedusį rentgeną pasienyje: tai yra skandalinga padėtis

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.10.20 11:29

Augant cigarečių kontrabandai iš Baltarusijos, daugėja ir galimų skylių pasienyje. LRT RADIJAS sužinojo, kad Raigardo muitinės poste, per kur atrieda vilkikai iš Baltarusijos, neveikia rentgenas, naudojamas siekiant aptikti kontrabandą vilkikuose. Traukinius skenuojantis rentgenas Kenos geležinkelio stotyje neveikia nuo 2016 metų.

Iki gamyklos – keliasdešimt kilometrų

Nuo Raigardo iki „Nemano“ gamyklos Gardine – vos keliasdešimt kilometrų. Kontrabandinės cigaretės dažniausiai atkeliauja būtent iš šios gamyklos. Todėl cigarečių kontrabandininkai yra pamėgę šį sienos punktą. Pavyzdžiui, liepą čia kelis kartus aptikta cigarečių kontrabanda, kurios vertė po du milijonus eurų.

Kontrabanda buvo aptikta tik naudojant rentgeną.

Prognozuojama, kad cigarečių vilkikuose tik daugės, nes prekinių traukinių iš Baltarusijos mažėja, o netrukus, gruodžio mėnesį, ir visai neliks dėl taikomų sankcijų. Taigi, cigarečių kontrabandai geležinkeliu bus sunkiau patekti į Lietuvą.

Muitinės departamento atstovas Vitas Volungevičius patvirtino, kad sistema šiuo metu neveikia. „Ši sistema yra aštuonerių metų, o eksploatacijos ciklas yra dešimt metų. Sena sistema kartais genda. Taip nutiko ir dabar“, – LRT RADIJUI sakė V. Volungevičius.


Sako, kad patikra nesuprastėjo

Pasak jo, nors rentgenas ir neveikia, patikra dėl to nesumažėjo. Pasak V. Volungevičiaus, pasitelkiamos kitos priemonės.

„Tikimės, kad gedimą netrukus pataisys. Bet tai nereiškia, kad susilpnėjo muitinės kontrolė. Mes naudojame fizinį patikrinimą, o jei reikia, vilkikus nugabename į kitus postus ir atliekame tikrinimą“, – sakė V. Volungevičius.

Šiuo metu bandoma nustatyti gedimo priežastį. Muitinės departamento atstovas teigė, kad galėjo sugesti guolis – jį reikia pakeisti nauju. Įranga yra pagaminta JAV, todėl atsarginių detalių gali tekti palaukti.

„Pakeitimas kiek užtruks, tiek užtruks“, – teigė muitinės pareigūnas.

Beje, rentgenas sugedęs ir Kenos geležinkelio stotyje, per kurią rieda traukiniai iš Baltarusijos. Naujas turėtų būti pastatytas tik kitais metais.

Analitikas: tai – skandalinga

Analitikas Marius Laurinavičius sako, kad tokie rentgenų gedimai Lietuvoje jau negali būti tik sutapimas.

„Kai eilinį kartą sužinome, jog kažkas neveikia, tai kyla klausimų – kas yra vis dėlto atsakingas už visišką Lietuvos nepasirengimą atremti kontrabandos hibridinę ataką. Tą buvo galima lengvai prognozuoti“, – sakė analitikas.

M. Laurinavičius sako, kad tai, jog neveikia rentgenas prie geležinkelio ir automobilių kelių, yra skandalinga. Ir tai kelia grėsmę Lietuvos, kaip rytinės Europos Sąjungos sienos, reputacijai.

„Tai yra skandalinga padėtis, kuri kenkia ne tik Lietuvos ekonomikai, bet ir nacionaliniam saugumui“, – pridūrė pašnekovas.

Tikisi paramos iš ES

Tiesa, Lietuva jau paprašė Europos Sąjungos paramos, nes norėtų iki 2028 metų įsigyti naujų rentgeno sistemų. Tam reikėtų 54 milijonų eurų. Muitinės departamento atstovas V. Volungevičius sako, kad ieškoma galimybių atnaujinti rentgeno sistemas.

„Mes aktyviai ieškome galimybių atnaujinti visus rentgenus Lietuvoje. Esame pateikę paraišką gauti paramą įsigyti aštuonias rentgeno sistemas“, – teigė muitinės pareigūnas.

Kad reikia kuo greičiau pakeisti senas rentgeno sistemas naujomis, įsitikinęs ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Vilkikuose ir vagonuose, pasak jo, gali būti slepiamos ne tik cigaretės.

„Iš cigarečių kontrabandos režimas pelnosi. Daugiausia jos patenka vilkikais ir geležinkeliu. Todėl reikia kuo greičiau keisti sistemas ir rentgenus“, – įsitikinęs parlamentaras.

Analitikas M. Laurinavičius čia kelia ir atsakomybės klausimą. Pasak jo, reikia galutinai išsiaiškinti, kas yra atsakingas už tokią situaciją, nes kitu atveju gedimų tik dažnės, o kontrabandos gausės.

„Reiktų vieną kartą išsiaiškinti, kas čia atsakingas. Nes be to nebus ir sisteminio klaidų taisymo“, – pabrėžė analitikas.

Bendrovės „Philip Morris International“ užsakytas tyrimas parodė, kad kas penkta surūkoma cigaretė Lietuvoje yra kontrabandinė. O pagal šešėlį tabako rinkoje šalis yra trečia Europos Sąjungoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt