Verslas

2021.07.31 15:22

Rekordiškai išaugo grybų supirkimo kainos: grybų šią vasarą mažai, o kai kurios įmonės lietuviškų net neperka

Emilija Breiterytė, LRT.lt2021.07.31 15:22

Grybais prekiaujančioms įmonėms šią vasarą sunku. Grybų mažai ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse, todėl jų supirkimo kainos stipriai išaugo.

Kadangi grybų Lietuvoje per mažai, įmonės, parduodančios grybų produkciją, superka ne tik Lietuvoje užaugusius grybus. Didžioji dalis šių gamtos gėrybių importuojama iš trečiųjų šalių.

Šiemet kol kas grybų mažai, nes sausa. Grybai neauga ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje, Rusijoje, todėl grybų produkcijos įmonėms šiuo metu jų trūksta.

10 įmonių vienijančios Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas Virginijus Varanavičius teigia, kad šių metų grybų sezonas yra prastas. Anot jo, Lietuvos miškuose grybų yra labai nedaug.

„Grybų rinkėjų trūkumas akivaizdus. Jeigu grybų ir nėra, tai turime šiek tiek ir kitų gėrybių – mėlynių. Jų tikrai nenurinksime. Pačių rinkėjų trūkumas yra labai didelis“, – sako jis. Anot V. Varanavičiaus, ir grybų supirkėjams, ir įmonėms, kurios prekiauja ar superka grybų produkciją, šią vasarą sekasi prastokai.

Jo teigimu, grybų trūksta ne tik Lietuvoje. „Grybų badas yra ir tose šalyse, iš kurių mes grybų atsiveždavome, tai yra Baltarusijoje, Rusijoje. Ten irgi ta pati situacija su gamta – vandens trūkumas, sausa ir nėra šios žaliavos. Todėl grybų žaliavos prisidurti mums taip pat nėra iš kur“, – teigia Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas.

Anot jo, šiandien kilogramo voveraičių supirkimo kaina rinkėjui, atnešusiam grybų iš miško į supirkimo punktą, yra apie 8–9 eurus.

Grybautoja Marytė iš Varėnos teigia, kad drėgnose vietose grybų yra. Įgudęs grybautojas jų gali rasti, bet tiesiog su pintine išėjęs pasivaikščioti rastum tik vieną kitą grybą. „Yra tik sudžiūvusių voveraičių, o ir tų jau nedaug. Lietaus nėra – ir grybų nėra. Teks palaukti“, – sako grybautoja Marytė.

Anot varėniškės, grybų šiais metais mažai. Vis dėlto ji džiaugiasi voveraičių supirkimo kainomis – už kilogramą mokama daugiau negu 8 eurus. Moteris prisimena, kad tais metais, kai grybų gausu, jie superkami už tris kartus mažesnę kainą – 2–3 eurus.

Marytė pasakoja, kad prieš 10 metų buvo daugiau grybų, o per tiek metų pakilo ir grybų kainos. Jos teigimu, patys varėniškiai vietos verslininkams surenka tik mažą dalį visų grybų, nes daug grybų atsivežama iš Baltarusijos.

Grybų šiemet nėra

Varėnoje veikianti įmonė „ADEX.LT“ superka miško gėrybes, jas perdirba, parduoda, eksportuoja į Vokietiją, Austriją, Prancūziją, Italiją, Olandiją. Dėl didelių pajėgumų vien Lietuvoje supirktų miško gėrybių šiai įmonei nepakanka. Jas įmonė importuoja iš Rusijos ir Baltarusijos, kad užtikrintų nepertraukiamą šviežios ir perdirbtos produkcijos tiekimą.

„ADEX.LT“ iš Lietuvos superka labai mažą dalį grybų. „Lietuvos miškai yra palyginti maži su tiek, kiek mums reikia žaliavos. Grybai nėra mūsų pagrindinė produkcija. Pagrindinė produkcija – ir grybai, ir uogos“, – sako vykdomasis direktorius Tomas Gulbinas.

Anot jo, šiemet darbo mažoka. „Tiek grybų, tiek uogų šiandien nėra tiek daug. Šiais metais nėra derliaus. Visa rinka yra sukrėsta ir ieškome įvairiausių būdų, kaip išgyventi“, – sako „ADEX.LT“ direktorius.

T. Gulbinas teigia, kad, palyginti su praėjusiais metais, šiemet triskart, o gal net ir keturiskart mažesnis tiek grybų, tiek uogų derlius. Supirkimo kainos labai įvairios, voveraitės superkamos po maždaug 9 eurus už kilogramą.

13 metų veikiančios įmonės „Dariles“, įsikūrusios Varėnoje, viena pagrindinių veiklos sričių – prekyba grybais. Šaldytus, sūdytus ir džiovintus grybus ši įmonė tiekia visus metus Lietuvoje, didelę dalį eksportuoja į kitas Europos valstybes.

Įmonės direktorė Greta Ramaškaitė teigia, kad jų darbo specifika tokia, kad Lietuvoje grybų visai nesuperka, o tik importuoja iš trečiųjų šalių.

„Sakyčiau, Lietuvoje per mažai grybų, kad galėtume supirkti. Tam, kad visą laiką surinktume didesnį kiekį, reikia importuoti žaliavą. Importuojame iš Rusijos ir Baltarusijos“, – teigia G. Ramaškaitė.

„Rusijoje ir Baltarusijoje šiuo metu taip pat sausra. Importuojamas mažesnis kiekis negu įprastai. O oro sąlygos tokios pačios kaip Lietuvoje“, – sako G. Ramaškaitė.

Modesto Masevičiaus vadovaujama įmonė „Girios“, esanti Švenčionių rajone, grybų šiais metais nepirko. „Šiais metais grybų nepirkome, nes jų nėra. Nėra ką pirkti, net nepradėjome su jais dirbti. Šiemet grybų nėra arba yra labai mažai – pirkti neapsimoka“, – sako M. Masevičius.

„Grybora“ – taip pat Švenčionyse esanti įmonė, prekiaujanti grybais, uogomis, riešutais. Įmonės direktorius Dainius Balkevičius sako, kad šios vasaros grybų sezonas labai prastas. „Karšta, išdžiovinta, ir su grybais labai sunku, ir su uogomis prastai“, – sako jis. Jie grybus taip pat superka ir iš Baltarusijos, ir iš Rusijos.

„Labai seniai buvo tokia situacija, kad 4 savaites laikytųsi tokie karščiai. Taip buvo gal 2001-aisiais. Iš tikrųjų net neatsimenu tokios situacijos ir kad visur taip. Būna, kad Lietuvoje lietinga, o Rusijoje sausra. O dabar visur sausra – ir Baltarusijoje, ir Lietuvoje, ir Rusijoje, ir Latvijoje. Labai blogai“, – sako D. Balkevičius.

Komentuodamas grybų supirkimo kainas, „Gryboros“ direktorius sako, kad tokių aukštų dar niekada nebuvo. D. Balkevičiaus teigimu, grybus parduoti taip pat turėtų brangiau, nors ir nėra tokio didelio pardavimo.

„Bet ir tų grybų nėra tiek daug. Labai sudėtinga grybus supirkti, nes nežinai, už kiek parduosi. Nežinai, ar pelningai parduosi, ar, kaip mes kalbame, su savais pinigais liksi, o gal bus minusas“, – sako D. Balkevičius.

Jei lis, bus ir grybų

Miškininkas Raimundas Ereminas šiemet grybauti dar nėjo. Jis sako, kad žiema buvo snieginga, buvo daug vandens, o pirmą vasaros pusę tikrai gausiai lijo. Tikėtis, kad grybų bus, tikrai galima.

„Žmogus pajaučia, ar grybų mažėja, ar daugėja, tada, kai arba mišką nukerta, arba pasikeičia miško augavietė. Miškas nuolat keičiasi. Pavyzdžiui, gyvenai prie miško arba tiesiog mėgai važiuoti į savo grybingą vietą – po dešimties metų grybų ten gali nelikti, nes arba tą mišką iškirs, arba tas miškas tiesiog pasikeitė“, – sako miškininkas.

R. Ereminas pasakoja, kad kai kurios medžių rūšys nuvirsta arba išlūžta, papildomai atsiranda kitų medžių rūšių, kadangi jie pasisėja. Grybų augimo sąlygos gali pasikeisti ir dėl to, kad pasikeitus medžių rūšims miškas gali arba patamsėti, arba pašviesėti. „Per žmogaus gyvenimą taip su tais grybais ir būna“, – sako R. Ereminas.

„Kartais miškas pats pasikeičia ir grybai pasikeičia – arba labiau dygsta, arba mažiau dygsta. O šiaip grybai labiausiai priklauso nuo oro sąlygų. Jeigu lietinga, bus grybų, jei nebus lietinga – nebus ir grybų“, – sako miškininkas.

Anot R. Eremino, jei grybų nėra, svarbiausia priežastis yra sausra. Jei ilgą laiką nėra lietaus, grybų tikėtis nereikėtų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.