Verslas

2021.07.28 20:16

Taip prastai jau seniai buvo: voveraičių Lietuvos miškuose beveik nėra, supirkimo kainos – įspūdingos

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.28 20:16

Grybų perdirbėjai sako, kad tokie prasti metai dėl sausros buvo jau seniai. Voveraičių nėra ne tik Lietuvos miškuose, jų gausa negali pasigirti Rytų šalys, iš kurių perdirbėjai atsiveža didžiąją dalį grybų. Verslininkai tikina, kad dėl to įmonės neįvykdys įsipareigojimų partneriams Vakarų Europoje.

Liepos pabaigoje tuščios gamybos patalpos grybų perdirbimo įmonėje – neįprastas vaizdas. Vienoje šalies bendrovių per savaitę dirbama vos porą dienų. Pasak verslininkų, jau dabar aišku, kad perdirbtų grybų pardavimo sutartys pirkėjams nebus įvykdytos, kris apyvartos.

„Tai sąlygos mūsų santykius su bankais, kadangi jie irgi pasižiūri į mūsų apyvartas, kitus dalykus, kadangi yra apyvartinės lėšos, kur mes deramės ir imam paskolas. Bankrotų galbūt išvengsime, ir duok dieve, kad išvengtume, bet bus sunku“, – pripažįsta Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas Virginijus Varanavičius.

„Mes reinvestuojame savo pelną į statybas, naujas technologijas, naujus įrenginius, to šiemet tikrai negalėsime daryti“, – konstatuoja „Adex“ vadovas Tomas Gulbinas.

Kitoje šalies įmonėje „Tandemus“ darbuotojos per gerą valandą perrinko pusantros tonos voveraičių ir išėjo namo. Prastas derlius ir Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, iš kur atkeliaudavo šimtai tonų grybų.

„Mes šiai dienai nepasiekę dar 100 tonų, kai normaliai per mėnesį 500 tonų darydavom. Bandom paslaugas daryti. Braškių augintojams teikiam paslaugą, šaldom braškes. Visokius serbentus šaldomės , kažką veikiam“, – sako „Tandemus“ komercijos direktorius Vidmantas Budrikis.

Voveraitės superkamos po 8-9 eurus, pasak verslininkų, kainos pasiekė neįtikėtinas aukštumas – tiek Lietuvoje, tiek Rytuose.

„Jeigu tokios aukštos kainos liks visą sezoną, nelabai čia apsimokės kažką šaldyti“, – teigia V. Budrikis.

„Bendri kiekiai yra neįtikėtinai sumažėję, dešimtį kartų sumažėję. Jeigu mes atsivežam grybus ryte, per dieną perdirbam, vakare jie išvažiuoja“, – sako „Adex“ vadovas T. Gulbinas.

Perdirbėjai teigia, kad tikėtis geresnio rudeninių grybų derliaus, pavyzdžiui, baravykų, kaip pernai, taip pat neverta. Esą stebuklų miškuose nebūna, todėl kiek Lietuva grybų išveš į Vokietiją, Prancūziją ar Skandinavijos šalis, sunku nuspėti, nes sausros tęsiasi ir toliau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.