Verslas

2021.07.26 14:52

Palangos verslininkai griebiasi už galvų: įsigaliojo reikalavimas testuoti darbuotojus, tačiau tai padaryti visiems norintiems – keblu

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.07.26 14:52

Nuo pirmadienio įsigaliojo privalomo testavimo reikalavimas tam tikrų grupių darbuotojams. Naujovė nemažai sumaišties sukėlė tarp Palangos viešbučių ir restoranų sektoriaus verslininkų. Šie aiškina, kad kurorte išsitirti darbuotojams nėra galimybių, o žmones, neatlikusius testų, turėtų nušalinti nuo darbo.

Verslininkai tvirtina negalintys įvykdyti reikalavimo

Palangos kavinių ir restoranų sektoriaus atstovai pradeda dirbti nauju ritmu – nuo pirmadienio įsigaliojo reikalavimas, kad nuo COVID-19 nepasiskiepiję ir šia liga dar nepersirgę darbuotojai privalo profilaktiškai testuotis dėl šios ligos. Taip Vyriausybė siekia valdyti delta atmainos plitimą.

Vis dėlto ši naujovė Palangos verslininkams tapo nemenku galvos skausmu – tvirtinama, kad kurorte išsitirti tapo labai keblu.

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė teigė, kad naujasis reikalavimas numato, jog neigiamą COVID-19 testą turi turėti visi maitinimo įstaigos darbuotojai, tarp jų ir vadovai.

„Kitu atveju darbdavys turėtų nušalinti darbuotoją nuo darbo, nemokėti jam darbo užmokesčio ir dirbti palikti tik tuos darbuotojus, kurie viską turi. Verslas supranta, kad darbuotojams reikėtų rekomenduoti pasiskiepyti, testuotis, kad apsaugotų save ir aplinkinius ir galėtume rudenį nestabdyti veiklų. Tačiau vykdyti šios prievolės neturime galimybių. Bandant registruotis Palangoje, Klaipėdoje, aplinkiniuose miestuose tiesiog nėra vietų iki rugpjūčio antros pusės ar rugpjūčio galo. Mes girdime žinutę, kad bus baudos verslui, kad darbdavys gali būti nubaustas, rodos, 6 tūkst. eurų bauda, bet vykdyti to įsakymo mes neturime kaip“, – situaciją apibendrino I. Valaitienė.

Nenorintys testuotis grasina palikti darbą

Pašnekovės teigimu, darbdaviai kviečia savo komandų narius skiepytis ar tirtis dėl COVID-19, tačiau priversti to daryti negali. Verslininkus neramina ir tai, jog sužinoję apie būtinybę nepasiskiepijusiems profilaktiškai tikrintis kai kurie darbuotojai pareiškė paliksiantys darbą, nes tokia tvarka jiems yra nepriimtina.

„Yra vasaros vidurys, pats įkarštis. Yra daug sezoninių darbuotojų, kurių dalis yra jaunimas, ir jie tiesiog atsisako. Sako, kad mums jau užtenka ir mes jau einame iš darbo. Tai keliame kitą klausimą – iš kur mums gauti darbo jėgos čia ir dabar?“ – dėstė I. Valaitienė.

Palangos verslininkų atstovės žiniomis, kiekvienoje įmonėje yra bent vienas ar keli prieš skiepus nusiteikę vadinamieji antivakseriai, kurie daro įtaką ir kitiems komandų nariams.

„Su ilgalaikiais darbuotojais kiek kitaip – yra įmonės politika, tradicijos, visuma, kolektyvas. O sezoniniai yra jaunimas, jis jau trypia, kad eis lauk. Bet mes keliame ir dar vieną klausimą – ar visi žmonės, kurie atsisakys testuotis, skiepytis, eis į Užimtumo tarnybą ir atsidurs bedarbių sąraše? Kažkaip reikėtų užkirsti kelią tam“, – sakė I. Valaitienė.

Suskubo didinti testavimo galimybes

Palangos savivaldybės administracijos vadovų ar paties kurorto mero pozicijos šiuo klausimu ir apie būtent šiuo metu planuojamas testavimo dėl COVID-19 apimtis išgirsti nepavyko.

Tačiau tai, kokia situacija mobiliajame patikros punkte yra susiklosčiusi dabar ir kokių priemonių imtasi savaitgalį pastebėjus ūgtelėjusį testavimo paslaugų poreikį, paaiškino Palangos asmens sveikatos priežiūros centro direktorė Jūratė Mikutienė.

Anot jos, šiuo metu Palangoje veikia vienas mobilusis tyrimų punktas.

„Mūsų darbas buvo viena pamaina nuo 8 iki 12 val. Vyko testavimas greitaisiais testais ir PGR testais profilaktiniams tyrimams ir galimybių pasui. Šeštadienio rytą gavome informacijos, kad visame Klaipėdos regione, visoje apskrityje niekur žmonės nebeturi galimybės nei PGR atlikti, nei greitųjų testų, profilaktinių tyrimų. Situacija yra natūrali, kadangi yra vasara, o mes esame kurortinis miestas. Poreikis išauga dėl to, kad yra labai daug atvykusių žmonių ne tik poilsiauti, bet ir dirbti čia“, – sakė J. Mikutienė.

Pašnekovės teigimu, išryškėjus vietų testuotis trūkumui, situacija buvo aptarta su Palangos savivaldybės administracijos atstovais ir nuspręsta skubiai praplėsti testavimo galimybes.

„Nuo šiandien žmonės turi galimybę visai savaitei registruotis tokiems tyrimams, kokiems jiems reikia – ar profilaktiniams, ar PGR testams. Galimybė yra padaryta visai savaitei, nes yra sukurta antra pamaina darbuotojų, ką mums yra sudėtinga padaryti. Per dieną galime padaryti 180 tyrimų. Dalis iš jų yra PGR, o didesnė dalis – profilaktiniai tyrimai“, – dėstė J. Mikutienė.

Ji tvirtino, kad sekmadienį, atvėrus daugiau galimybių testuotis, Palangoje vietų trūkumo problemos nebeliko – tyrimui galima užsiregistruoti dar ir tą pačią dieną.

Didesnėms apimtims trūks darbuotojų

Palangos asmens sveikatos priežiūros centro vadovė patikino, kad praplėsti testavimo apimtis ir suburti papildomą testuojančių asmenų komandą nedidelei įstaigai yra nemenkas iššūkis.

„Darbuotojų mes turime nedaug, ypač vasarą, nes visi jau yra pavargę nuo tų papildomų darbų, nes atliekame ir vakcinaciją. Surasti, kas dar galėtų dirbti, – labai sudėtinga. Esame pasitelkę ir savanorius į pagalbą, ir mūsų įstaigos darbuotojai važiuoja ir dirba. Bendromis jėgomis su savivaldybės administracija ieškome tų resursų, kad galėtume sudaryti sąlygas visiems, kuriems reikia testuotis“, – aiškino J. Mikutienė.

Jeigu vis dėlto testavimo apimtis tektų dar labiau praplėsti, Palangos asmens sveikatos priežiūros centrui tam žmogiškųjų išteklių nebeužtektų, tad būtų laukiama pagalbos iš kitų miestų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.