Naujienų srautas

Verslas2016.03.24 23:18

Seimas laikinai nustatė superkamo pieno kainas

ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.03.24 23:18

Seimo sprendimu laikinai, iki 2017 m. sausio 1 d., nustatytos minimalios ūkio subjektų superkamo žalio pieno supirkimo kainos.

Tai numatyta ketvirtadienį Seimo priimtose Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisose.

Žalią pieną superkantys ir perdirbantys subjektai įpareigoti mokėti žalio pieno pardavėjams ne mažiau kaip 165 eurus už toną bazinių rodiklių pieno; ūkio subjektai – tarpininkai įpareigoti mokėti žalio pieno gamintojams, parduodantiems žalią pieną, ne mažiau kaip 130 eurų už toną bazinių rodiklių pieno.

Žemės ūkio kooperatyvams, kurių veiklos pajamos sudaro ne mažiau kaip 50 procentų iš veiklos su savo kooperatyvo nariais, leista nustatyti 1 tonos žalio pieno bazinių rodiklių supirkimo kainą kooperatyvo valdybos sprendimu.

Taip pat įtvirtintos sankcijos už šio įstatymo pažeidimus.

„Besitęsiant pasaulinei pieno krizei, pieno sektorius išgyvena sunkius laikus. Džiaugiuosi, kad Seimo nariai supranta situacijos sudėtingumą ir nori padėti pieno gamintojams. Iki šiol nebuvo nustatytos minimalios žalio pieno supirkimo kainos, taigi pieno perdirbėjai turėjo visas galimybes piktnaudžiauti. Tad teikiamu įstatymu laikinai, iki 2017 m. sausio 1 d., kol pieno sektorius stabilizuosis, nustatytos minimalios žalio pieno supirkimo kainos. Tokiu būdu užtikrinsime, kad nebūtų piktnaudžiaujama“, – sako įstatymo projekto iniciatorius, Seimo Darbo partijos frakcijos narys Jonas Kondrotas.

Šiuo metu smulkieji pieno gamintojai vidutiniškai gauna 14,7 euro centų už litrą pieno, kiti – apie 16 euro centų.

„Šiandien pieno rinkos dalyvių situacija yra sudėtinga ne tik dėl pasaulinės pieno krizės, bet ir dėl Rusijos embargo. Todėl džiaugiuosi, kad jiems nemažai padėjo mūsų deleguota žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, kuri per dvejus metus pieno ūkiams iškovojo daugiau kaip 70 mln. eurų, o norėdama kompensuoti nuostolius, patiriamus dėl embargo, atvėrė naujas rinkas ir taip padidino eksporto apimtis. Darbo partijos frakcijos siūlymas taip pat stipriai prisidės prie šios problemos sprendimo“, – teigia Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.

Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Bronius Markauskas sako, jog Seimui nustačius minimalias pieno supirkimo kainas, tai turės neigiamos įtakos didiesiems pieno gamintojams ir gali padidinti jų nuostolius.

Pasak „Vilkyškių pieninės“ ir „Rokiškio sūrio“ vadovų, nauja tvarka pakenks ir smulkiesiems ūkininkams, ir perdirbėjams. Anot jų, įstatymas pakenks smulkiesiems ūkininkams, nes iš jų nebeapsimokės pirkti pieno.

Už įstatymo pataisas balsavo 93, nė vienas nebuvo prieš, susilaikė 1 Seimo narys.

Jos įsigalioja nuo priėmimo dienos ir galios iki 2017 m. sausio 1 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi