Naujienų srautas

Verslas2016.03.16 23:50

Premjeras susitiko su „PKN Orlen“ atstovais

Lenkijos koncerno „PKN Orlen“ vadovai trečiadienį lankėsi pas premjerą Algirdą Butkevičių. Buvo skelbta, kad jie čia atvyksta tik susipažinti, nors už kulisų kalbėta ir apie tam tikrus lenkų keliamus reikalavimus. Ko jie prašė iš vyriausybės vadovo, neaišku, mat žurnalistams po susitikimo „Orlen“ vadovybė netarė nė žodžio.

Naujasis „PKN Orlen“ prezidentas Wojciechas Jasinskis trečiadienį kartu su „Orlen Lietuva“ vadovu Ireneuszu Fąfara bei Lenkijos ambasadoriumi Lietuvoje Jaroslawu Czubinskiu lankėsi pas premjerą.

Susitikimas truko maždaug valandą. Apie ką kalbėjosi už uždarų durų lenkų įmonės atstovai su premjeru, lieka tik spėlioti, mat tiek ministras pirmininkas, tiek „Orlen“ atstovai į žurnalistų klausimus atsakyti nesiteikė.

Anksčiau skelbta, kad „PKN Orlen“ vadovas atvyksta tik susipažinti su premjeru. Tačiau mažai tikėtina, kad lenkai nieko neprašė iš Lietuvos.

 „Orlen Lietuva“ sėkmė priklauso nuo sėkmingų santykių su mūsų partneriais. 2015 metais „ORLEN Lietuva“ uždirbo išskirtinį pelną – 237 milijonus JAV dolerių.

Vis dėlto, turėtume nepamiršti, jog užpernai grėsė gamybos sustabdymas ir liūdnos perspektyvos dėl gamyklos nuolat patiriamų nuostolių.  Taigi,  turime rasti būdų užtikrinti sėkmingą „ORLEN Lietuva“ veiklą bet kuriomis rinkos sąlygomis“, – tokį pranešimą prieš susitikimą platino „Orlen Lietuva“.

Nori didinti gamybą

Po susitikimo ministro pirmininko spaudos tarnyba išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad „Orlen Lietuva“ nori didinti gamybą.

„Lietuva vertina partnerystę su „Orlen Lietuva“. Šios įmonės valdoma Mažeikių naftos perdirbimo gamykla yra strategiškai svarbus ūkio subjektas, aprūpinantis visą Baltijos regioną naftos produktais. Mums svarbu, jog bendrovė užtikrintų Mažeikių gamyklos ilgalaikę veiklą. Pokalbio metu buvau informuotas, jog koncernas „PKN Orlen“ yra suinteresuotas, kad „Orlen Lietuva“ gamybos apimtys didėtų, o ne mažėtų, kad būtų kuriama daugiau darbo vietų ir būtų galimybė plėstis“, – cituojamas premjeras.

„PKN Orlen“ prezidentas informavo, jog tebevyksta derybos tarp AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir „Orlen Lietuva“ dėl logistikos tarifų. Premjeras tikisi, jog derybos bus naudingos abiem pusėms.

Politizuotas klausimas

Įtakingas Lenkijos leidinys „Rzeczpospolita“ neatsieja Lietuvos ir Lenkijos ekonominių santykių nuo politikos. Nenuostabu, turint omenyje, kad „PKN Orlen“ dabar vadovauja Lenkijos valdančiųjų atstovas.

„Prieš maždaug dvejus metus sklandė anekdotas: kai rusai puls Vilnių, vienintelė NATO partnerė puls padėti – Lenkija. Tačiau Lenkijos kariai nepasieks sostinės, nes keliai bus užkimšti Lenkijos nekenčiančių nacionalistų demonstracijų“, – rašoma leidinio komentare.

Į „PKN Orlen“ prezidento postą Lietuvoje viešintis W.Jasinskis buvo paskirtas tuomet, kai partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) pernai triuškinamai laimėjo parlamento rinkimus Lenkijoje. Būtent su šia partija W.Jasinskis ir buvo išrinktas į parlamentą.

Į Lietuvą jis, leidinio „Rzeczpospolita“ teigimu, atvyko ne tik susipažinti su valdžia. W.Jasinskis kėlė klausimą dėl „Lietuvos geležinkelių“ tarifų, taip pat dėl 19 kilometrų ilgio Rengės geležinkelio rekonstrukcijos.

Buvęs „PKN Orlen“ viceprezidentas Januszas Wisniewskis leidiniui pareiškė, kad, nepavykus Vilniuje susitarti šiais klausimais, „PKN Orlen“ svarstys apie Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos pardavimą.

Pasak jo, koncernas „Orlen Lietuva“ gamyklą galėtų parduoti ir nuostolingai, nes ji niekad nebuvo reikalinga Lenkijai, erzino naftos tiekėjus iš Rytų.

Tiesa, „PKN Orlen“ spaudos tarnyba paneigė, kad kompanija svarsto parduoti padalinį Mažeikiuose.

Nepaisant to, kad Lietuva, leidinio apžvalgininko teigimu, kaišiojo pagalius į ratus svarbiam investuotojui iš Lenkijos, iš Vilniaus sklinda noras taisyti santykius su Lenkija.

Į komentarą apžvalgininkas įpina ir dar vieną dvišaliams santykiams įtaką darantį klausimą – lenkiškų pavardžių rašybą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi