Naujienų srautas

Verslas2016.02.08 11:24

Kas slepiasi po užrašu „kilmės šalis: ES“?

Norėdami išsiaiškinti, kur pagaminta jūsų įsigyta prekė, nenustebkite, jei kilmės šalis – „visa plati Europos Sąjunga“. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Produktų saugos ir kokybės departamento direktorė Rasa Pupienienė pažymi, kad, jei prekė yra gaminama ar atvežta iš ES šalies, gamintojai neprivalo nurodyti konkrečios valstybės. Tačiau po tokiu ženklinimu gali slypėti faktas, kad produktas pagamintas iš žaliavų, atvežtų iš trečiųjų šalių.

LRT.lt laišką parašęs vilnietis Arūnas stebisi, kartais ant produktų pakuočių aptinkantis ženklinimą „kilmės šalis: ES“. Vyras sako norintis žinoti, kur pagaminta jo įsigyjama prekė, nesinešiodamas su savimi brūkšninių kodų skaičių lentelės ar mintinai ją išmokęs.

„Jau ne kartą pastebėjau, kad ant kai kurių prekių, netgi maisto produktų pakuočių pažymėta, jog jų kilmės šalis – ES arba produktas ten pagamintas, pavyzdžiui, Lietuvos gamintojo užsakymu. Be abejo, pagal produkto brūkšninio kodo skaičius galima sužinoti, kurioje konkrečiai šalyje jis pagamintas, tačiau juk nevaikščiosi kasdien į parduotuvę su brūkšninių kodų lentele.

Kita vertus, atrodo keistai, kad kilmės šalis – ES. Pradėkime nuo to, kad tokios šalies nėra, tai šalių bendrija. Galbūt, nurodant tokią kilmės šalį, bandoma nuslėpti, iš kur gautos produkto gamybai naudotos žaliavos?“ – klausia vyras, įsigijęs maisto papildų ir duonos lazdelių, pagamintų ES.

Gali būti žaliavų iš trečiųjų šalių

VVTAT Produktų saugos ir kokybės departamento direktorė R. Pupienienė sako, kad ženklinimas „kilmės šalis: ES“ reiškia, jog prekė pagaminta vienoje iš ES šalių. Kadangi ES reglamentų ir standartų prekių gamyboje reikalavimai taikomi vienodai visoms ES šalims, tokia informacija yra leidžiama.

„Pagal Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų ženklinimo ir kainų nurodymo taisykles, prekės kilmės šalis turi būti nurodoma, jeigu prekė importuota iš Europos Bendrijai nepriskiriamų šalių ar teritorijų. Tačiau jeigu prekė yra pagaminta arba įvežta ir ES šalies, tokios informacijos pateikti neprivaloma“, – aiškina VVTAT specialistė.

Tiesa, kaip pažymi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Ona Sužiedelytė, gali būti, kad po ženklinimu „kilmės šalis: ES“ slypi faktas, jog prekė yra pagaminta iš žaliavų, atvežtų iš trečiųjų šalių.

„Produkto kilmės ženklinimas parodo jo pagaminimo vietą, tačiau tai nebūtinai reiškia žaliavų kilmę, todėl produkto sudėtyje gali būti žaliavų ir iš trečiųjų šalių.

ES yra numačiusi pokyčius šiuo klausimu, ateityje gamintojams reikės nurodyti pagrindinės sudedamosios dalies kilmės šalį, jei ji skiriasi. Tačiau kai kurie gamintojai savo produktus savanoriškai taip ženklina jau ir dabar, nurodydami pagrindinės žaliavos kilmės šalį“, – kalba O. Sužiedėlytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi