Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė

Verslas

2020.11.08 12:15

Po penkerių metų miego pažadinta Vilniaus elektrinė: kas iš tikrųjų vyksta prie Gariūnų esančio milžino viduriuose

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.11.08 12:15

Po penkerių metų iš letargo miego akcinės bendrovės „Ignitis gamyba“ specialistai prikėlė Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę (TE-3). Elektrinė veikia, bet kokia bus jos paskirtis elektros rinkoje – kol kas nežinia. Įmonės „Ignitis gamyba“ vadovas Rimgaudas Kalvaitis tikina, kad elektrinė gaminti konkurencingos elektros energijos negali, tačiau ji galėtų tapti galios rezervu. 

Turbūt daugelis važiuodami Gariūnų gatve Vilniuje esate matę du didžiulius garintuvus, esančius į šiaurę nuo Gariūnų turgavietės. Kai kuriems gal net teko matyti, kaip iš jų kyla garai.

Pastarosiomis dienomis iš garintuvų kylančius vandens garus galėjo pamatyti ir kiekvienas, esantis bent kiek arčiau Vilniaus trečiosios termofikacinės elektrinės, mat ji po penkerių metų pertraukos buvo įjungta išbandyti.

Apie tai, kodėl buvo nuspręsta iš gilaus miego pažadinti TE-3, kokie šiuo metu yra jos pajėgumai ir kokiems tikslams ji galėtų būti panaudota, papasakoti LRT.lt žurnalistams sutiko „Ignitis gamybos“ vadovas R. Kalvaitis.

Elektrinė uždaryta dar 2016 m.

Vilniaus termofikacinė elektrinė pastatyta dar 1983 m. TE-3 instaliuota šilumos galia siekia 603 MW, elektros galia – 360 MW. Termofikacinė elektrinė yra trečia pagal pajėgumą Lietuvos elektrinė.

2002 m. TE-3 buvo išnuomota sostinės šilumos ūkį valdžiusiai „Vilniaus energijai“. 2012 m. bendrovė pranešė, kad elektrinė dėl per didelės taršos bus uždaryta 2016 m. Prie elektrinės uždarymo prisidėjo ir aukšta elektros energijos gamybos kaina bei Vyriausybės sprendimas nuo 2016 m. panaikinti viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kvotas.

Tuometinio energetikos ministro Roko Masiulio teigimu, kvotos termofikacinėms elektrinėms naikinamos atsiradus elektros jungčiai su Švedija ir Lenkija, kurios sujungs šalies elektros tinklus su Vakarų sistemomis, o tai leis gauti pigesnės elektros energijos.

„Jeigu sumažėjus elektros kainai rinkoje ir toliau gamintume brangesnę elektrą termofikacinėse jėgainėse, tai būtų vartotojų lėšų švaistymas“, – dar 2015 m. teigė tuometinis energetikos ministras Rokas Masiulis.

Energetikos ministerija taip pat skelbė, kad TE-3 nėra būtina ir Vilniaus miestui apsirūpinti šiluma – ji gali būti pagaminta kituose įrenginiuose, kurie yra kur kas efektyvesni.

2016 m. sausio 1 d. TE-3 buvo uždaryta. 2017 m. spalio mėnesį „Ignitis grupė“ (anksčiau – „Lietuvos energija“) už 9,9 mln. eurų iš Vilniaus šilumos tinklų perėmė nebeveikiančią Trečiąją termofikacinę elektrinę. 2018 metų balandį elektrinė perduota „Ignitis grupės“ dukterinei bendrovei „Ignitis gamyba“ (anksčiau – „Lietuvos energijos gamyba“).

„Tuometinė „Lietuvos energijos gamyba“ buvo vienintelis grupės subjektas, operuojantis šiluminės energijos generacijos pajėgumais. Natūralu, kad grupė objektą perdavė mums. Mes turime specialistų, mokame ją prižiūrėti, todėl dabartinis mūsų tikslas ir yra išsiaiškinti, ką mes su šia elektrine galime padaryti ir kokią naudą ji gali suteikti šaliai“, – elektrinės perdavimo „Ignitis gamybai“ priežastis vardija R. Kalvaitis.

Galėtų būti panaudota kaip aktyviosios galios rezervas

„Ignitis gamybos“ vadovas R. Kalvaitis pasakoja, kad TE-3 išbandyti buvo norima dar 2019 m. Jau tuo metu kai kurie įrenginiai buvo patikrinti, tačiau tikrasis elektrinės startas įvyko praėjusią savaitę.

Anot R. Kalvaičio, bandymai atliekami būtent dabar, kadangi iki elektros tinklų sinchronizavimo pabaigos lieka vos keleri metai, todėl labai svarbu turėti papildomą galios šaltinį ir žinoti, ar jis bent teoriškai galėtų būti panaudotas.

„Šiandien spėti, ką ji galės, yra sudėtinga. Komercinę elektros gamybą įsivaizduoti sunku. Tačiau galios teikimo paslaugą sinchronizavimo metu – galbūt. Sinchronizacija yra esminis lūžis mūsų elektros sistemoje, kada nuo vienos sistemos jungsimės prie kitos. Iki to laiko turėdami elektrą gaminantį objektą jaučiame pareigą pasiūlyti papildomą galią.

Mes jau seniai diskutuojame tiek su ministerijomis, tiek su perdavimo sistemos operatoriumi, kad reikia išsibandyti. Siūlome savo variantus, kokiais režimais galėtume dirbti būtent tam, kad jie turėtų objektyvią argumentaciją priimdami sprendimus, kaip visą šalies energetinę sistemą laikotarpiu iki sinchronizavimo išlaikyti pačią saugiausią.

Sprendimus apie elektros energetikos sistemos veikimo patikimumą priima perdavimo sistemos operatorius. Mes tik galime pasakyti, ką gali daryti ši jėgainė, tačiau mes nežinome, ar ji atitiks paslaugų poreikį, ar atitiks galimybes operatoriui spręsti kitus iškylančius klausimus. Jeigu turime galimybę generuoti galią, apie tai turime pateikti operatoriui objektyvią informaciją, kad jis galėtų ją panaudoti pagal poreikius. Jeigu pasirodytų, kad elektrinės niekam nereikia, tuomet kiltų objektyvus klausimas dėl mūsų strategijos ją laikyti užkonservuotą“, – pasakoja R. Kalvaitis.

Koks TE-3 likimas laukia po elektros tinklų sinchronizavimo, kuris bus užbaigtas iki 2025 m., R. Kalvaitis tikina nežinantis, tačiau komercinės elektros energijos gamybai termofikacinė elektrinė nėra tinkama, mat jos elektrinis pajėgumas siekia tik šiek tiek daugiau nei 30 proc. Palyginimui, kombinuoto ciklo bloko, esančio Elektrėnuose, naudingumo koeficientas siekia apie 58 proc.

Jeigu pasirodytų, kad elektrinės niekam nereikia, tuomet kiltų objektyvus klausimas dėl mūsų strategijos ją laikyti užkonservuotą.

„Jeigu po sinchronizacijos turėsime susitvarkę sistemą, kuri bus saugi Vakarų kontinentinio tinklo dalis, tuomet šios elektrinės poreikis galėtų išlikti tik kaip rezervinės, jeigu ji atitiks tuo metu visus įsigaliosiančius reikalavimus. Kokie bus poreikiai ateityje, kol kas nėra aišku. Komercinės elektros gamybą su šia jėgaine įsivaizduoti sunku, todėl mes neplanuojame, kad ji 10 metų sėkmingai gamins elektros energiją“, – pažymi elektrinę išbandžiusios „Ignitis gamybos“ vadovas.

Maksimalios galios išbandyti negali dėl taršos reikalavimų

Elektrinė pastaruosius 5 metus buvo užkonservuota. Tačiau net ir neveikiančią jėgainę bei visą elektrinės teritoriją prižiūrėti reikia, todėl TE-3 nuolatos dirba 9 asmenys. Jeigu termofikacinė elektrinė veiktų visu pajėgumu, jai aptarnauti reiktų 50–80 darbuotojų.

Kartu su R. Kalvaičiu žengiame į patalpą, kur stovi du elektros energiją gaminantys blokai: „Kiekvieno jų nominali galia gaminant elektrą siekia po 180 megavatų. Toks galingumas yra reikalingas, kada dirbam su mazutu. Tačiau mazutas šiuo metu nenaudojamas, o elektrinė yra perdaryta, kad galėtų dirbti su dujomis. Elektrinės pajėgumas dirbant su dujomis yra šiek tiek didesnis“, – sako jis.

Šiuo metu elektrinėje išbandomas tik pirmasis blokas, o bandymų metu bus siekiama išsiaiškinti, kokiu pajėgumu gali dirbti elektrinė, kad neviršytų taršos reikalavimų.

„Deginant dujas aplinkosauginiai reikalavimai riboja išskiriamo azoto oksido kiekius. Seniau sumontuotiems įrenginiams tai gali reikšti jų generuojamos galios sumažėjimą nuo nominalios, nes, didėjant generuojamai galiai, jų išskiriamas azoto oksidų kiekis didėja. Mes nežinome, kokią maksimalią galią blokas galėtų pasiekti esant maksimaliam leistinam azoto oksido išmetimui. Leistina norma siekia 100 miligramų. Su tokiu kiekiu taršos pasiekti 180 megavatų, matyt, negalėtume, tačiau tikimės, kad ji nebus ir 80 megavatų“, – teigia R. Kalvaitis.

Elektrinė išbandoma kondensaciniu režimu – gaminama tik elektros energija. Atlikus visus būtinus pirmojo energetinio bloko (B-1) sistemų darbingumo patikrinimus, ketvirtadienį energetinis blokas buvo įjungtas į perdavimo sistemos tinklą išbandyti. Energetinis blokas veikė ir gamino elektros energiją 5 valandas, bandymo metu buvo pasiekta ir maksimali bloko galia – 180 MW. Jėgainės testo metu taip pat buvo patikrintas įrenginių darbingumas, atlikti katilo emisijų matavimai ir surinkti duomenys, reikalingi nustatyti, kaip keičiasi bloko emisijų dydžiai, priklausomai nuo generuojamos galios.

R. Kalvaičio teiraujuosi, kaip greitai būtų galima įjungti TE-3 elektros energijai gaminti, jei to prireiktų. Pavyzdžiui, tretinį galios rezervą teikiančios elektrinės turi įsijungti per 12 valandų ir gaminti energiją iki 10 parų. R. Kalvaitis pažymi, kad elektrinės iš konservuotos būsenos įjungti per 12 valandų nepavyktų, tačiau, atlikus visus bandymus, tą padaryti būtų įmanoma.

„Elektrinė tretinio rezervo neteikia, bet, mūsų vertinimu, ateityje ją būtų įmanoma paleisti per 12 val.“, – sako R. Kalvaitis.

Pagrindiniai įrenginiai veikia

Po pirmųjų bandymų elektrinėje nustatyta, kad pagrindinės sistemos, nors ir nenaudotos penkerius metus, veikia.

„Dirbdami su šiuo projektu dar nuo metų pradžios, suprantama, radome tam tikrų įrangos gedimų ar trūkumų. Negali būti, kad tarp tiek įrangos viskas bus gerai. Kai ką susitvarkėme iš karto, kai buvo atliekamas testavimas. Šiandien turėtume pasakyti, kad esminių dalykų, dėl ko negalėtume paleisti elektrinės, kol kas neradome. Šis bandymas parodė, kad visi pagrindiniai agregatai yra visiškai sukomplektuoti, veikia“, – rezultatus po elektrinės bandymų komentuoja R. Kalvaitis.

Kartu su elektrinės specialistais einame į patalpą, kur stovi valdymo pultas. Pirmojo bloko valdymo pultas modernizuotas, viskas valdoma kompiuteriu. Antrojo bloko valdymo pultas – senas, įrengtas dar 1986 m. Modernizuoti valdymo pultą, anot R. Kalvaičio, kainuoja milijonus eurų.

Po trumpos valdymo sistemų apžiūros žengiame į patalpas, kuriose lubos kyla net į 36 metrų aukštį (devynaukščio pastato aukštis). Čia stovi 2 energetiniai katilai, kurie gamina aukšto slėgio garus. Dujomis kaitinamas cheminis vanduo virsta garais ir pasiekęs net 540 laipsnių temperatūrą keliauja į turbiną.

Vaikštinėdamas po elektrinės patalpas, R. Kalvaitis prasitaria, kad dėl jų išskirtinumo čia dažnai filmuojami muzikiniai klipai, filmai. Čia taip pat buvo filmuotos ir kultinio serialo „Černobylis“ scenos.

Paskutinė stotelė – du aušintuvai, kurie puikiai matosi važiuojant Gariūnų gatve. Po kiekvienu aušintuvu telkšo 5 000 kubinių metrų vandens baseinas, o vanduo elektrinės aušinimui imamas iš Neries.

Prieš mums išsiskiriant R. Kalvaitis atkreipia dėmesį, jog iš aušintuvų dūmai nekyla, nors žmonės dažniausiai galvoja priešingai. Iš aušintuvų į orą kyla vandens garai, jie visiškai nepavojingi aplinkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt