Verslas

2016.01.26 09:01

Apžvelgtos Lietuvos eksporto galimybės

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.26 09:01

„2016 metų pradžia žaliavų ir akcijų kainoms buvo vienas blogiausių laikotarpių istorijoje“, – teigia „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Jis antradienį pristatys pasaulio ir Lietuvos ekonomikos augimo prognozes. N. Mačiuliui pritaria ir kiti analitikai. 

Buvo prognozuojama, kad Rusijai uždraudus kai kurias prekes importuoti iš Europos Sąjungos šalių, Lietuvos produkcijos eksportas kris 7 procentais, tačiau nemažą eksporto į Rytų valstybes smukimo dalį atsvėrė vis didėjantis eksportas į kitas šalis, ypač į Europos Sąjungą. Išskyrus naftos produktus, lietuviškos kilmės eksportas per praėjusių metų 11 mėnesių net padidėjo beveik 2 procentais.

Pasak ūkio ministro Evaldo Gusto, Ekonominės diplomatijos taryba yra patvirtinusi 10 tikslinių rinkų, palankių mūsų eksportuotojams. Vienose būtina didinti eksporto apimtis, į kitas dar tik reikia įkelti koją.

„Rinkos, kur reikia didinti mūsų eksporto apimtis: Švedija, Norvegija, Prancūzija, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Jungtinės Amerikos Valstijos. Be to, dar yra numatytos keturios rinkos, kurios yra tikslinės, besivystančios rinkos: Izraelis, Kinija, Japonija ir dar viena šalis, kurioje matome galimybes įsitvirtinti“, – pasakojo ūkio ministras.

2015 metais šalies ekonomika augo perpus lėčiau nei pastaruosius kelerius metus, o tai pirmiausia lėmė tarptautinė aplinka. Jeigu pasaulio ir ypač Kinijos ekonomika neblogės, agentūros „Versli Lietuva“ duomenimis, šiemet eksportas augs 3–4, o Pramonininkų konfederacijos analitikų teigimu 2–3 procentais.

„Mūsų eksportas jau 50 procentų viršija prieškrizinį 2008 metų lygį, tad reikia suprasti, kad statistiškai bus labai sunku pasiekti eksporto augimą nuo tokios aukštos bazės – tai viena iš priežasčių, kodėl mes šiais metais nematome 10–15 procentų eksporto augimo“, – analizavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos analitikas Aleksandras Izgorodinas.

Pasak analitikų, eksporto rodikliai būtų dar geresni, jei pasaulyje nekristų naftos kainos. Be to, tebegaliojant ekonominėms sankcijoms, Rusijos ir kitų NVS šalių ūkio smukimas, sumažėjęs importas ir nuvertėjusios valiutos neigiamai veikia reeksporto veikla užsiimančias Lietuvos transporto ir didmeninės prekybos įmones, nes reikšmingą šių įmonių teikiamų paslaugų dalį vis dar sudaro krovinių pervežimas į Rytų valstybes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.